Do doktora na wakacjach

Ewa Kurzyńska
Nawet beztroskie wbiegnięcie do morza z hiszpańskiej plaży może zakończyć się kontuzją.
Nawet beztroskie wbiegnięcie do morza z hiszpańskiej plaży może zakończyć się kontuzją. TADEUSZ POŹNIAK
Zanim wyruszysz w wakacyjną podróż sprawdź, na jaką opiekę i za ile, możesz liczyć w krajach Unii Europejskiej.

Poniżej prezentujemy warunki leczenia w tych krajach, które są najczęstszym celem turystycznych wycieczek.

W całej UE Polacy mają prawo do takiej samej opieki jak rdzenni mieszkańcy. Jednak często warunkiem otrzymania pomocy jest posiadanie karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta wydawana jest bezpłatnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto pamiętać, że w nagłych przypadkach można zgłaszać się do szpitali.

HISZPANIA
Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 112. Z porad korzystaj w godzinach przyjęć dla pacjentów leczonych w ramach państwowej opieki zdrowotnej. W miejscowościach turystycznych większość lekarzy praktykuje prywatnie i obciąża pacjentów kosztami leczenia. W nagłych przypadkach zgłoś się do szpitala. Zażądaj umieszczenia na sali wieloosobowej, inaczej zostaniesz potraktowany jak pacjent prywatny. Pokaż EKUZ i dowód tożsamości.

Opłaty za leczenie

Obowiązuje pełna odpłatność za leczenie stomatologiczne. Niektóre leki są refundowane i zapłacisz za nie 40 proc. ceny. Za leki nie płacą emeryci i renciści.

WŁOCHY
Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 118. Możesz korzystać z państwowych ośrodków służby zdrowia (Servizio Sanitario Nazionale, S.S.N.). Przedstaw lekarzowi swoją kartę EKUZ. Leczenie specjalistyczne i szpitalne wymaga skierowania, ale w nagłych przypadkach można udać się do szpitala. Nie zapomnij karty EKUZ!

Opłaty za leczenie

Za poradę lekarza lub badanie płaci się do 36 EUR. Leczenie szpitalne jest bezpłatne, chyba że pacjent wybierze salę o podwyższonym standardzie. Za niektóre leki na receptę płaci się ryczałt do 3,10 EUR. Za pozostałe trzeba zapłacić pełną lub częściową cenę (na pełną odpłatność wskazuje słowo ticket na rachunku).

WIELKA BRYTANIA
Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 999 lub 112. Możesz korzystać ze świadczeń placówek National Health Service - NHS, przychodni (NHS Walk-in Centres) i szpitali NHS. W nagłych przypadkach można zgłaszać się na oddział ratunkowy szpitala (Accident and Emergency Department). Skorzystanie z opieki lecznicy działającej poza systemem NHS jest płatne.

Opłaty ze leczenie

Leki na receptę wydawane są bezpłatnie dzieciom do lat 16, uczniom do 18 r. ż., kobietom w ciąży i osobom pow. 60 r. ż. Częściowo odpłatne jest leczenie stomatologiczne. Płatne jest również badanie wzroku.
Irlandia

Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 112 lub 999. Możesz korzystać ze świadczeń lekarzy, stomatologów lub szpitali działających w ramach publicznej służby zdrowia (General Medical Services - GMS). Wielu specjalistów przyjmuje zarówno w ramach publicznej służby zdrowia, jak i prywatnie.

Opłaty za leczenie

Leczenie w państwowych lecznicach jest bezpłatne z wyjątkiem leczenia skutków wypadków drogowych.

FRANCJA
Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 15. Możesz korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub lecznicy mających umowę z francuską kasą chorych (oznaczonych jako conventionné). Karta EKUZ Jest potrzebna przy przyjęciu do szpitala oraz przy refundacji wydatków.

Opłaty ze leczenie

Jeśli skorzystasz z porady lub kupisz leki, musisz najpierw opłacić pełne koszty, a następnie możesz ubiegać się o zwrot ich części w lokalnej kasie chorych - Caisse Primaire D'Assurance Maladie (C.P.A.M.).

GRECJA
Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 166. Możesz korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub ośrodka zdrowia, który należy do IKA lub podpisał z nim umowę. Na wizytę należy umawiać się pod nr 184, dostępnym z każdego miejsca Grecji. W przypadkach nagłych można zgłaszać się bez wcześniejszego umówienia się.

Opłaty za leczenie

Trzeba płacić za dodatkowe badania, np. prześwietlenia. Za leki na receptę zapłacisz maksymalnie 25 proc. ceny.

WĘGRY
Gdzie po pomoc?

Nr pogotowia - 104. Korzystaj z lecznic oznaczonych literami OEP.

Opłaty za leczenie

Porady lekarskie są udzielane z reguły nieodpłatnie. Tak samo leczenie szpitalne, chyba, że wybierzesz wyższy standard pokoju czy wyżywienia. Niektóre lekarstwa są darmowe, za inne zapłacisz pełną cenę lub ze zniżką.

SŁOWACJA
Gdzie po pomoc?
Nr pogotowia - 155. Korzystaj z lecznic, które podpisały umowę z którymś z towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych (Zdravotna Poistovna).

Opłaty za leczenie

Za wizytę u lekarza lub stomatologa wnosi się ryczałtową opłatę (20 Sk), natomiast w przypadku leczenia szpitalnego trzeba opłacić stawkę dzienną, maksymalnie za 21 dni hospitalizacji. Tylko podstawowe świadczenia stomatologiczne są bezpłatne, w przypadku pozostałych musisz ponieść część kosztów. Za leki na receptę zapłacisz zryczałtowaną opłatę (20 Sk), a w niektórych przypadkach także pewną część ich ceny lub całą.

Więcej na stronie www.nfz.gov.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie