Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do komunii świętej pójdą i ośmiolatki i dziewięciolatki

Anna Janik
Wojciech Zatwarnicki
W każdej diecezji to biskup decyduje, w której klasie dzieci przyjmą sakrament pierwszej komunii świętej.

Od września 6-latki obowiązkowo miały rozpocząć naukę w szkole, dlatego Konferencja Episkopatu Polski przygotowała nowy program nauczania. Żeby dzieci nadal mogły przyjmować komunię w wieku 9 lat uroczystości miały się odbywać w III klasie. Okres przygotowań do przyjęcia sakramentu wydłużyłby się więc o rok.

Sprawę po raz kolejny skomplikowało jednak ministerstwo edukacji, które niemal w ostatniej chwili zrezygnowało z wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków w tym roku, a rodzice do 2014 r. sami decydują czy posyłać już swoje pociechy do szkoły czy nie. W konsekwencji szkołach są teraz zarówno klasy z samymi 6-latkami, jak i te mieszane, w których razem uczą się 6- i 7-latki.

Jak w tej sytuacji zaplanować uroczystości pierwszokomunijne?

- Zalecenia komisji są takie, żeby w klasach, w których są same 6-latki I Komunia Święta była przyjmowana w III klasie, w przypadku klas z samymi 7-latkami po staremu w II klasie i podobnie w klasach mieszanych - wyjaśnia ks. Piotr Tomasik, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego, współtwórca nowego programu.

I zaznacza, że są to tylko wskazówki, bo decyzja odnośnie wieku przyjęcia sakramentu w danej diecezji zależy od jej biskupa. Jak ustaliliśmy, zalecenia komisji przyjęły diecezje przemyska i tarnowska, do której należy część parafii powiatu dębickiego. Co za tym idzie pojawiły się w nich nowe podręczniki.

- Najwięcej zmian dotyczy tego pierwszego etapu edukacyjnego, bo treści bezpośrednio przygotowujące do przyjęcia sakramentu zostały przesunięte z drugiej na trzecią klasę - mówi ks. prał. Waldemar Janiga, dyrektor wydziału nauki katolickiej archidiecezji przemyskiej. - Na pewno różnią się też językiem, który jest przystępniejszy i sposobem przekazywania treści. Zastosowano mnóstwo środków multimedialnych, bogate ilustracje wprowadzające w rozważanie Biblii. Dziś w kościele w ogóle dominują katechezy ukierunkowane ewangelizacyjnie - dodaje.

"Po staremu" jest tylko w diecezji rzeszowskiej. Tu wszystkie dzieci bez względu na to, czy mają 8 czy 9 lat przyjmują komunię w drugiej klasie. - Liczy się nie rocznik, ale świadomość dziecka, to czy zdaje sobie sprawę, że przyjmuje ciało Chrystusa - wyjaśnia ks. Marek Dyło z rzeszowskiej kurii diecezjalnej. Jeśli rodzice lub katecheta mają co do tego wątpliwości wytyczne komisji wychowania dopuszczają możliwość późniejszego przyjęcia komunii przez 6-latki nawet w sytuacji, gdy w klasie liczebnie przeważają 7-latkowie.
Temat nowego programu będzie prawdopodobnie jednym z punktów obrad najbliższego posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego, zaplanowanego na 22 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24