Do Muzeum - Zamku w Łańcucie po 78. latach wróciła porcelana, którą cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu [ZDJĘCIA]

oprac. Beata Terczyńska/MZ w Łańcucie
Muzeum - Zamek w Łańcucie
Muzeum-Zamek w Łańcucie kupiło w londyńskiej galerii cztery talerze i półmisek z końca XVII w. Jest to fragment serwisu z okresu Kang-Xi (1662-1723), który cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu. Następnie stał się własnością Czartoryskich a do Łańcuta przywiozła go księżna Izabella, żona Stanisława Lubomirskiego, Marszałka Wielkiego Koronnego.

Porcelanę Muzeum - Zamek w Łańcucie kupiło w londyńskiej galerii, która od 1925 r. zajmuje się sprzedażą dzieł sztuki do muzeów światowych. To 4 talerze i 1 półmisek z końca XVII w., fragment serwisu z okresu Kang-Xi (1662-1723), który cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu.

Jak informuje Muzeum za czasów ostatniego ordynata, czyli w latach 20 i 30 – tych XX w. porcelana przechowywana była w czterech szafach Riesenera a część dużych półmisków zawieszona była na ścianach Wielkiej Jadalni na pierwszym piętrze rezydencji.

- Ten wspaniały serwis liczył ponad 100 sztuk i składał się z wielkich i mniejszych półmisków, talerzy i salaterek. Każdy element tego serwisu był malowany ręcznie w inne sceny. Podobne są tylko kwiatowe dekoracje na obrzeżach - opisuje Muzeum. - Serwis z porcelany chińskiej „famille verte” zdobią sceny ukazujące kobiety – generałów klanu z Yang, które gdy owdowiały lub gdy ich mężowie zostali ranni postanowiły same bronić granic Song - ćwiczące przed wyruszeniem na wojnę swoje umiejętności jeździeckie i wojskowe. Są symbolem niezachwianej lojalności. Takiego serwisu nie posiadał przed II wojną żaden najbogatszy zbiór w Europie.

Z Muzeum - Zamku w Łańcucie dowiadujemy się, że w 1944 r. serwis został wywieziony przez Alfreda III Potockiego IV ordynata, który ewakuował dzieła sztuki znajdujące się w tutejszej łańcuckiej siedzibie rodowej.

- Po wojnie poszczególne egzemplarze z tego serwisu pojawiły się już wcześniej na kilku aukcjach, o czym jest nam wiadomo, lecz nie było środków na ich zakup. Ostatnio do tych zakupionych w Londynie fragmentów serwisu dołączył kolejny półmisek, tym razem kupiony z rąk polskiego kolekcjonera.

Dzieła sztuki zakupione zostały dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 565 tys. zł. Wróciły "do domu” po 78 latach nieobecności. Ich pochodzenie potwierdzają nalepki inwentarzowe stosowane przed II wojną z napisem ,,ZAMEK Łańcucki’’.

- Zdobycie tych obiektów do zbiorów łańcuckich – a tym samym polskich – jest bez wątpienia wielkim wydarzeniem nie tylko z uwagi na ich powrót do Łańcuta, ale przede wszystkim na osobę króla Polski – Jana III Sobieskiego. Ich obecność w Łańcucie jest bardzo ważna, gdyż ukazują dawną świetność zbiorów tutaj niegdyś przechowywanych - zaznaczają w Muzeum - Zamku w Łańcucie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie