Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do solarium tylko z dowodem

Ewa Kurzyńska
Arkadiusz Dembinski/Polskapresse
Posłowie chcą zakazać opalania się w solarium osobom niepełnoletnim.

Pomysł nie jest nowy. Propozycje, by wstępu do solarium zakazać osobom niepełnoletnim, pojawiły się ze strony części parlamentarzystów już w 2009 roku. Podobne rozwiązania wprowadzono dotychczas np. w Niemczech.

- I bardzo dobrze - uważa dr n. med. Danuta Myłek, dermatolog i alergolog ze Stalowej Woli. - Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego u młodych ludzi szybciej dochodzi do uszkodzeń DNA skóry. Oczywiście, incydentalne korzystanie z solarium nie jest problemem. Tyle że część nastolatków, zwykle pod wpływem mody, ma problem z zachowaniem umiaru w tej kwestii. Tym bardziej że skutki nadmiernego opalania się - czy to na słońcu, czy w solarium - stają się odczuwalne najczęściej dopiero po latach. U amatorów opalania się „na czekoladkę” skóra szybciej się starzeje, wzrasta też ryzyko wystąpienia czerniaka - podkreśla lekarka.

Czerniaka, jednego z najbardziej złośliwych nowotworów, lekarze wykrywają rocznie u ok. 120 mieszkańców naszego regionu.

Warto wiedzieć, że znaczenie ma m.in. typ urody. Ryzyko zachorowania na czerniaka rośnie o 1,8 razy u osób z włosami blond, a 2 razy w przypadku posiadaczy włosów rudych i piegów.

- U kobiet czerniak częściej występuje na twarzy i ramionach. Natomiast u mężczyzn na tułowiu - mówi dr n. med. Jan Gawełko, pełnomocnik ds. Podkarpackiego Centrum Onkologii w Rzeszowie.

Szczególnie czujne powinny być osoby mające na skórze dużo znamion barwnikowych oraz właśnie amatorzy opalania na ciemny brąz. Także ci, których bliscy chorowali na nowotwory, zwłaszcza skóry.

Niepokój powinny budzić pieprzyki, które lekarze określają mianem atypowych. Są to znamiona o nieregularnych granicach, nierówno wybarwione. Dolekarza - najlepiej dermatologa - należy się zgłosić także, gdy pieprzyk rośnie, ulega pogrubieniu, zmienia kolor, zaczyna swędzieć lub krwawić.

- Ocenie zmian na skórze służy m.in. badanie dermatoskopowe. Polega ono na obejrzeniu zmiany w dużym powiększeniu. W razie wątpliwości zleca się usunięcie podejrzanego pieprzyka. Co ważne, zabieg powinien przeprowadzić doświadczony chirurg onkolog - podkreśla dr Jan Gawełko.

Dlaczego to tak ważne? Specjaliści podkreślają, że czerniak to bardzo podstępny nowotwór. Już niewielka zmiana może dawać przerzuty na sąsiednie partie skóry, tworząc tzw. guzki satelickie. Ich precyzyjne wycięcie, w odpowiedni sposób, jest niezwykle ważne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24