Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do urzędu - bez gotówki

apl
Już 42 urzędy w województwie podkarpackim akceptują płatności bezgotówkowe.

Takie formy płatności w urzędach administracji krajowej i samorządowej zalecają Ministerstwo Rozwoju i Krajowa Izba Rozliczeniowa. Promocja rozliczeń bezgotówkowych w urzędach trwa już ponad 6 miesięcy, przedstawiciele ministerstwa próbują przekonać do pomysłu administrację samorządową. Zaczęli od Podkarpacia, spotkanie stron odbyło się w urzędzie wojewódzkim. spot trwa już niemal sześć miesięcy.

Program zakłada wyposażenie urzędów wszystkich szczebli – wojewódzkich, marszałkowskich, urzędów miast i gmin, starostw powiatowych w terminale POS oraz usługę WebPOS Paybynet. Terminale płatnicze, jakie instalowane są w urzędach w ramach projektu, niczym nie różnią się od tych wykorzystywanych w sklepach. Z kolei usługa WebPOS Paybynet to rodzaj wirtualnego terminala, który pozwala na przyjęcie płatności smartfonem z dostępem do Internetu, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe.
– Zadaniem KIR jest wspieranie działań umożliwiających popularyzację obrotu bezgotówkowego i elektronicznych procesów we wszystkich możliwych obszarach gospodarki – mówi Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu KIR.

Zapłać urzędowi smartfonem
Popularyzacja płatności bezgotówkowych wiąże się z korzyściami zarówno dla klientów, jak i urzędów, które mają szansę na zwiększenie efektywności swojej pracy.
Pomysłodawcy płatności elektronicznej podkreślają, że to korzystne i dla petenta i dla urzędu. Dla administracji, bo skraca czas obsługi klienta i upraszcza operację, a to dzięki zastosowaniu narzędzia WebPOS Paybynet. Osoby posiadające telefon z dostępem do Internetu i korzystające z aplikacji mobilnej banku obsługującej płatności BLIK lub aplikacji PeoPay mogą uiścić opłatę bezpośrednio przy stanowisku urzędnika. Wystarczy zalogować się do bankowości mobilnej i podać urzędnikowi kod BLIK, a następnie potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej swojego banku. Korzystając z WebPOS Paybynet, mamy możliwość użycia kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP i ING Banku Śląskiego lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa bardzo podobnie, z tym że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefonu. W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności, którą urzędnik wprowadzi do systemu. W celu zakończenia transakcji należy ją zaakceptować na ekranie smartfona.

Polak ceni wygodę
Program na szeroką skalę ruszył w kwietniu br. i dotychczas zgłosiły się do niego 824 urzędy z całego kraju. Z 590 urzędami zostały podpisane umowy na instalację terminali płatniczych, w tym wdrożenie usługi WebPOS Paybynet.
– Z przeprowadzonego wcześniej pilotażu, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju wynika, że bezgotówkowa forma regulowania zobowiązań spotyka się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów urzędów – mówi Dariusz Marcjasz. – Warto podkreślić, że zarówno społeczności małych miejscowości, jak i mieszkańcy dużych miast są tak samo otwarci na korzystanie z nowoczesnych form płatności – dodaje Dariusz Marcjasz.
Krajowa Izba Rozliczeniowa notuje, że codziennie kolejne urzędy zgłaszają chęć uczestnictwa w programie.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24