Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do wygrania czujniki czadu. Konkurs rzeszowskich strażaków i urzędu miasta

Beata Terczyńska
Częścią naszej akcji będzie konkurs pod hasłem „Czujka w domu - tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”, który organizujemy wraz z Urzędem Miasta w Rzeszowie - mówi mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśnicznej nr 1 PSP.
Częścią naszej akcji będzie konkurs pod hasłem „Czujka w domu - tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”, który organizujemy wraz z Urzędem Miasta w Rzeszowie - mówi mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśnicznej nr 1 PSP. Krzysztof Kapica
Organizowany przez strażaków i Urząd Miasta Rzeszowa konkurs wystartuje w poniedziałek i potrwa do 21 stycznia. Losowanie nagród - 23, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Od września do 10 stycznia, do zdarzeń związanych z tlenkiem węgla podkarpaccy strażacy wyjeżdżali aż 96 razy! Do szpitali z objawami zatrucia czadem trafiło 71 osób. Niestety, są też ofiary śmiertelne. Czad zabił 3 osoby.

- W związku z tak dużą liczbą zdarzeń Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej rusza z akcją informacyjną dotyczącą zagrożeń związanych z tlenkiem węgla. Częścią tej akcji będzie właśnie konkurs pod hasłem „Czujka w domu - tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”, który organizujemy wraz z Urzędem Miasta w Rzeszowie - tłumaczy mł. bryg. Grzegorz Wójcicki, zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśnicznej nr 1 PSP.

Konkurs adresowany do mieszkańców Rzeszowa potrwa od 15 do 21 stycznia. Na czym polega? Trzeba będzie wypełnić ankietę zamieszczoną na stronach: www.straz.rzeszow.pl oraz www.rzeszow.pl. , a później dostarczyć ją osobiście do siedziby Komendy Miejskiej PSP w Rzeszowie, przy ul. Mochnackiego 4 albo wysłać mailem na adres: [email protected]. W ankiecie trzeba będzie podać swoje dane i zaznaczyć prawidłowe odpowiedzi na kilka pytań, m.in. jaką nazwą zwyczajowo określa się tlenek węgla, czy kto wykonuje roczny, okresowy przegląd przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Do wygrania - ok. 30 czujników czadu. Losowanie zwycięzców - 23 stycznia w siedzibie strażaków. Strażacy nagrali też krótki film instruktażowy pokazujący skalę zagrożenia czadem. Będzie puszczany w autobusach MPK.

Przypomnijmy. Tlenek węgla jest bezbarwnym i bezwonnym, silnie trującym gazem. Objawy zatrucia: ból głowy, zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, przyspieszony, nieregularny oddech, senność, nudności, utrata przytomności. Jeśli pomoc nie przyjdzie szybko, zatrucie kończy się śmiercią.

Głównym źródłem zatruć jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Co zrobić by uniknąć zaczadzenia?

  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych,
  • użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
  • nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
  • systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
  • często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
  • nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej,
  • w trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujników tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujników jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24