Do zdroju po zdrowie

Rozmawiała Grażyna Woźniak
Marek Jakubowicz
Marek Jakubowicz Fot. Krystyna Baranowska
Rozmowa z Markiem Jakubowiczem, rzecznikiem prasowym Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie.

- Kuracje sanatoryjne nadal są na topie. Kto może z takiego leczenia skorzystać?

- Każdy ubezpieczony, którego aktualny stan zdrowia upoważnia do tego typu leczenia. Warunkiem jest otrzymanie skierowania. Wystawiane jest ono bezpłatnie przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego -mających kontrakty z NFZ - a więc lekarza rodzinnego, lekarza specjalistę z placówki lecznictwa ambulatoryjnego lub szpitalnego.

- Jakie jeszcze, poza skierowaniem, należy załatwić formalności?

- To skierowanie należy złożyć w siedzibie NFZ lub w jego punktach informacyjnych. Można je również wysłać poczta przesyłką poleconą. Do skierowania można dołączyć kopie dokumentacji medycznej. Zatrudniony przez NFZ lekarz specjalista dokonuje aprobaty skierowania.

- Jak długo oczekuje się na przydzielenie sanatorium?

- Skierowanie powinno być rozpatrzone w ciągu 30 dni. Jednak nie jest to równoznaczne z potwierdzeniem skierowania, to, bowiem zależy od ilości i kolejności zgłoszeń i od wolnych miejsc w danym sanatorium. W tym momencie czas oczekiwania w Podkarpackim Oddziale NFZ wynosi od jednego do 8 miesięcy. Potwierdzone skierowanie, ze wskazanym terminem, miejscem i rodzajem leczenia, przesyłane jest pacjentowi nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

- Czy można sobie wybrać uzdrowisko?

- Lekarz może w skierowaniu wskazać miejsce leczenia, a pacjent dogodny dla niego termin, ale nie są one wiążące dla Funduszu, choć w miarę możliwości staramy się je uwzględniać.

- Jakie są koszty pobytu w sanatorium?

- Pacjenci kierowani na leczenie do szpitala uzdrowiskowego za pobyt i leczenie w uzdrowisku nie ponoszą żadnych kosztów. Pozostali ponoszą część kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Ich wysokość zależy od standardu pokoju i sezonu, w jakim przypadnie pobyt. Natomiast koszty leczenia uzdrowiskowego w całości pokrywa NFZ. Z opłat zwolnione są dzieci do lat 18 i młodzież ucząca się do lat 26. Istnieje jeszcze forma tzw. leczenia ambulatoryjnego. Wówczas Fundusz pokrywa koszty 3 zabiegów dziennie, natomiast pacjent płaci za wyżywienie i zakwaterowanie. Koszty dojazdu do i powrotu z sanatorium pokrywają pacjenci.

- Czy możliwy jest wspólny pobyt małżonków w sanatorium na tym samym turnusie?

- Pamiętajmy, że sanatorium to nie wczasy. Czasami jednak zdarza się uskutecznić wspólny pobyt w uzdrowisku. Wtedy jednak obydwoje z małżonków muszą mieć złożone skierowania w tym samym terminie, mieć takie same lub podobne schorzenia - taka samą kategorię medyczną.

- Czy matka z małym dzieckiem może pojechać do sanatorium?

- Tak. Może to być matka lub inny opiekun np. ciocia opiekująca się dzieckiem w wieku 3-6 lat. Dziecko ma zapewniony pobyt bezpłatny, a opiekun pokrywa pełne koszty pobytu.

- Ile razy można skorzystać z sanatorium?

- Z medycznego względu, wynika, że leczenie uzdrowiskowe nie powinno być powtarzane wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego. W każdym przypadku decyzja należy do lekarza leczącego i podlega ocenie lekarza konsultanta w NIZ.

- Czy polscy pacjenci mogą korzystać z uzdrowiskowych kuracji poza granicami naszego kraju?

- Tylko na własny koszt. Niestety, NFZ nie prowadzi leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju.

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie