- Kuracje sanatoryjne nadal są na topie. Kto może z takiego leczenia skorzystać?
- Każdy ubezpieczony, którego aktualny stan zdrowia upoważnia do tego typu leczenia. Warunkiem jest otrzymanie skierowania. Wystawiane jest ono bezpłatnie przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego -mających kontrakty z NFZ - a więc lekarza rodzinnego, lekarza specjalistę z placówki lecznictwa ambulatoryjnego lub szpitalnego.
- Jakie jeszcze, poza skierowaniem, należy załatwić formalności?
- To skierowanie należy złożyć w siedzibie NFZ lub w jego punktach informacyjnych. Można je również wysłać poczta przesyłką poleconą. Do skierowania można dołączyć kopie dokumentacji medycznej. Zatrudniony przez NFZ lekarz specjalista dokonuje aprobaty skierowania.
- Jak długo oczekuje się na przydzielenie sanatorium?
- Skierowanie powinno być rozpatrzone w ciągu 30 dni. Jednak nie jest to równoznaczne z potwierdzeniem skierowania, to, bowiem zależy od ilości i kolejności zgłoszeń i od wolnych miejsc w danym sanatorium. W tym momencie czas oczekiwania w Podkarpackim Oddziale NFZ wynosi od jednego do 8 miesięcy. Potwierdzone skierowanie, ze wskazanym terminem, miejscem i rodzajem leczenia, przesyłane jest pacjentowi nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
- Czy można sobie wybrać uzdrowisko?
- Lekarz może w skierowaniu wskazać miejsce leczenia, a pacjent dogodny dla niego termin, ale nie są one wiążące dla Funduszu, choć w miarę możliwości staramy się je uwzględniać.
- Jakie są koszty pobytu w sanatorium?
- Pacjenci kierowani na leczenie do szpitala uzdrowiskowego za pobyt i leczenie w uzdrowisku nie ponoszą żadnych kosztów. Pozostali ponoszą część kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem. Ich wysokość zależy od standardu pokoju i sezonu, w jakim przypadnie pobyt. Natomiast koszty leczenia uzdrowiskowego w całości pokrywa NFZ. Z opłat zwolnione są dzieci do lat 18 i młodzież ucząca się do lat 26. Istnieje jeszcze forma tzw. leczenia ambulatoryjnego. Wówczas Fundusz pokrywa koszty 3 zabiegów dziennie, natomiast pacjent płaci za wyżywienie i zakwaterowanie. Koszty dojazdu do i powrotu z sanatorium pokrywają pacjenci.
- Czy możliwy jest wspólny pobyt małżonków w sanatorium na tym samym turnusie?
- Pamiętajmy, że sanatorium to nie wczasy. Czasami jednak zdarza się uskutecznić wspólny pobyt w uzdrowisku. Wtedy jednak obydwoje z małżonków muszą mieć złożone skierowania w tym samym terminie, mieć takie same lub podobne schorzenia - taka samą kategorię medyczną.
- Czy matka z małym dzieckiem może pojechać do sanatorium?
- Tak. Może to być matka lub inny opiekun np. ciocia opiekująca się dzieckiem w wieku 3-6 lat. Dziecko ma zapewniony pobyt bezpłatny, a opiekun pokrywa pełne koszty pobytu.
- Ile razy można skorzystać z sanatorium?
- Z medycznego względu, wynika, że leczenie uzdrowiskowe nie powinno być powtarzane wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od poprzedniego. W każdym przypadku decyzja należy do lekarza leczącego i podlega ocenie lekarza konsultanta w NIZ.
- Czy polscy pacjenci mogą korzystać z uzdrowiskowych kuracji poza granicami naszego kraju?
- Tylko na własny koszt. Niestety, NFZ nie prowadzi leczenia uzdrowiskowego poza granicami kraju.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?