Dodatek osłonowy zrekompensuje wzrost cen energii elektrycznej i gazu. Można już składać wnioski

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Udostępnij:
Można już składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego, który ma łagodzić wyższe ceny energii elektrycznej i gazu. Mamy na to czas do końca stycznia. Warto się starać, gdyż wieloosobowa rodzina może otrzymać nawet ponad 1400 złotych dopłaty. Według szacunków wsparciem tym ma zostać objętych aż 7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Na ulgi mogą liczyć również przedsiębiorcy.

Można już składać wnioski o przyznanie dodatku osłonowego, który ma łagodzić wyższe ceny energii elektrycznej i gazu. Mamy na to czas do końca stycznia. Warto się starać, gdyż wieloosobowa rodzina może otrzymać nawet ponad 1400 złotych dopłaty. Według szacunków wsparciem tym ma zostać objętych aż 7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Na ulgi mogą liczyć również przedsiębiorcy.

Dodatek osłonowy to kolejny element Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma złagodzić rosnące ceny energii elektrycznej, gazu i żywności. Inne elementy to wprowadzone już obniżki akcyzy na paliwa, co poskutkowało m.in. spadkiem cen na stacjach, oraz podatku VAT na gaz.

Wysoka inflacja to nie tylko problem Polski, ale wielu innych państw. Powodami są m.in. pandemia koronawirusa, szantaż gazowy Rosji oraz polityka energetyczna Unii Europejskiej. Polska zalicza się do tych krajów, które wprowadzają różne mechanizmy, które w mają łagodzić mieszkańcom szalejący wzrost cen.

- Chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć parasol antyinflacyjny, żeby w łagodniejszy sposób można było przejść przez te kolejne kilka kwartałów. Wprowadzamy Rządową Tarczę Antyinflacyjną właśnie dlatego, że choć inflacja dotyka wszystkich, to nie dotyka wszystkich w jednakowy sposób, w jednakowym stopniu – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Ustawa o dodatku osłonowym została opublikowana w poniedziałek 3 stycznia, a minister klimatu i środowiska, co umożliwiło składanie wniosków. Złożyć można je do 31 stycznia w swoim urzędzie gminy. Są gotowe wzory.

Wysokość dodatku osłonowego uzależniona będzie od wielkości gospodarstwa domowego, od jednoosobowego do rodzin wielodzietnych, oraz dochodów w przeliczeniu na jedną osobę. Istotne jest również źródło ogrzewania, jakie mamy w domu.

Będzie on wypłacany w dwóch równych ratach, do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie zdążą złożyć wniosku do 31 stycznia, ale zrobią to przed 31 października, dostaną cały należny dodatek do 2 grudnia.

Ile będzie można otrzymać? Kwota uzależniona jest od wielkości gospodarstwa domowego (rodziny), uzyskiwanych dochodów oraz stosowanych źródeł ogrzewania.

Jednoosobowe gospodarstwo domowe, w którym dochód nie przekracza 2100 złotych miesięcznie, otrzyma 400 lub 500 złotych. Wysokość uzależniona jest od źródła stosowanego ogrzewania.

W przypadku rodzin, gospodarstw wieloosobowych dochód na jedną osobę nie może przekroczyć 1500 złotych. Wówczas rodzina dwu lub trzyosobowa otrzyma 600 złotych (750 złotych) złotych dodatku, 4-5 osobowa 850 złotych (1062,50 złotych), a w rodzinach o liczbie osób sześć i więcej wysokość dodatku wyniesie 1150 złotych (1437,50 złotych).

Co ważne, wsparcie dostaną także gospodarstwa, w których dochód jest wyższy niż 1500 złotych na osobę. Jednak pomoc będzie odpowiednio mniejsza.

- W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 złotych - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Wyższe ceny gazu przedsiębiorcy będą mogli zmniejszyć dzięki wpisaniu ich w koszty uzyskania przychodów, co w efekcie pozwoli na zmniejszenie podatku.

Szczegółowe informacje o dodatku osłonowym znajdują się także na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł dodatku osłonowego przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę. Aby otrzymać dodatek osłonowy złóż wniosek do 31 stycznia lub do 31 października 2022 roku.

Dodatek osłonowy. Jeśli palisz w piecu, dostaniesz więcej. G...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cholerne wolactwo
Jakby pis nie kupował za mld zł aktywa węglowe od Francuzów, Czechów itd a te mld zł zainstalował w wiatraki na morzu lądzie i wybudował elektrownie wodne , to dziś ceny prądu były by niskie , a tak .... wszyscy są przeciw glipim ludzi k cały świat przeciw gluoim ludziom. Jak by rzad dalej te program utrzymał mój prąd, powiekaszajac o.male.wiatraki , to najszybsze wyjście z tego impasu.
G
Gość
PISoBOLSZEWICKIE sługusy Putina w akcji.
V
Viktor
Ale tarcza,ale [email protected]! Z takich czarów kto skorzysta?

I jak dobrze swoi błędy przełożyć na Rosję.

W czym jest "szantaz gazowy"? Polska ma kontrakt z Gazpromem na dostawę gazu?

To polska razerwala kontrakt z Gazpromem, to polska złożyła do sądu w Amsterdamie pozew o zakup na spodzie. No to co chciał rząd to ma.

A winien Kowalski, no to żarty.
P
Pjoter
Dzięki COVID-19 widać bardzo ładnie jak pieniądze są nic niewarte. Ot taka "śmieszna" umowa między ludźmi.

Ale beka. HAHAHA
B
Bolek
Promocja nierobów i kombinatorów, a Kowalski na to musi zapier..lać bo jedyne co dostanie od rządu to kopa w d..e!
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie