Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek pielęgnacyjny 2023. Od 75 lat ZUS wypłaci automatycznie. Wiemy, ile wynosi i kto może go dostać wcześniej

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu wszystkim osobom, które ukończyły 75. rok życia. Takie osoby nie muszą składać żadnych wniosków czy dokumentów.
Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu wszystkim osobom, które ukończyły 75. rok życia. Takie osoby nie muszą składać żadnych wniosków czy dokumentów. Pixabay.com
Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie, która ukończyła 75 rok życia. Jest wypłacany do emerytury lub renty.

Dodatek pielęgnacyjny to dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane przez ZUS. Potocznie jest nazywany "pieluchowym".

Dodatek pielęgnacyny - te osoby nie muszą składać żadnych wniosów czy dokumentów

Dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany z urzędu wszystkim osobom, które ukończyły 75. rok życia. Takie osoby nie muszą składać żadnych wniosków czy dokumentów. Po przekroczeniu tego wieku kwota dodatku pielęgnacyjnego będzie doliczana do przysługującej emerytury lub renty.

Dodatek pielęgnacyjny ZUS przyzna osobie, która:

  • jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo
  • ukończyła 75 lat.

Jak uzyskać dodatek pielęgnacyjny?

ZUS przyzna dodatek pielęgnacyjny na wniosek, jeśli lekarz orzecznik ZUS (komisja lekarska ZUS) w orzeczeniu stwierdzi, że osoba jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

Potrzebne będzie zaświadczenia o stanie zdrowia. Druk OL-9 znajdą Państwo na stronie www.zus.pl. Takie zaświadczenie wypełnia Twój lekarz prowadzący nie później niż na miesiąc przed dniem, w którym złożysz wniosek o dodatek.

Ponadto potrzebny będzie wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego - EDP.

W przypadku, gdy tę sprawę w ZUS będzie załatwiała rodzina chorego, potrzebne jest jego pełnomocnictwo - może być napisane na kartce z podpisem tej osoby, albo na druku ZUS PEL.

Kiedy ZUS nie przyzna dodatku pielęgnacyjnego?

Stanie się tak, jeśli osoba przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w miesiącu.

Ważne!

  • Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego – przyznanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta – nie przysługuje, jeśli masz ustalone prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS.
  • Jeśli jesteś uprawniony do zasiłku pielęgnacyjnego i ZUS przyznał Ci dodatek pielęgnacyjny, powinieneś niezwłocznie powiadomić o tym właściwy organ, który wypłaca Ci zasiłek pielęgnacyjny.

Dodatek pielęgnacyjny - kwoty

Dodatek pielęgnacyjny podlega podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji. Będzie wzrastał od miesiąca, w którym ZUS waloryzuje emeryturę lub rentę.

Od 1 marca 2022 roku kwota dodatku pielęgnacyjnego to 256,44 zł. Dodatek pielęgnacyjny każdego roku jest waloryzowany, od marca 2023 r. może wzrosnąć do 294,39 zł.

Podstawa prawna​​​​​ - Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń Społecznych ( Dz.U z 2022 r. poz. 504), art. 16 ust. 6–8 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatek pielęgnacyjny 2023. Od 75 lat ZUS wypłaci automatycznie. Wiemy, ile wynosi i kto może go dostać wcześniej - Gazeta Pomorska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24