Dojedziecie tam jeszcze dzisiaj. Ciekawe miejsca w Bieszczadach, bez tłumów turystów i kramów z chińskimi magnesami [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Mniej oblegane, ale atrakcyjne miejsca w Bieszczadach. W sam raz na krótki wyjazd. Nz.  torfowisko w Tarnawie Wyżnej.
Mniej oblegane, ale atrakcyjne miejsca w Bieszczadach. W sam raz na krótki wyjazd. Nz. torfowisko w Tarnawie Wyżnej. Norbert Ziętal
Bieszczady to nie tylko zatłoczone Jezioro Solińskie i oblegane, główne szlaki turystyczne. Znajdziemy również rzadziej odwiedzane miejsca, zwłaszcza przez "masowego" turystę, za to ciekawe i pozwalające obcować z przyrodą i ciekawą, regionalną historią. Prezentujemy kilka propozycji na wyjazd.

Bieszczady na krótki wyjazd rodzinny, z dziećmi lub indywidualny? Z dala od tłumu turystów i kramów z chińskimi pamiątkami? To możliwe. Przedstawiamy kilka propozycji.

Torfowisko w Tarnawie Wyżnej. Znajduje się przy drodze Tarnawa Niżna - Bukowiec. Jest wygodny parking, wiata. Do przejścia dwie, dobrze utrzymane i łatwe do pokonania ścieżki, z których możemy podziwiać uroki torfowiska. Dodatkową atrakcją, podczas drogi do torfowiska, jest możliwość zobaczenia "zielonej" polsko-ukraińskiej granicy. Opłatę za przejście i parking należy regulować w kasie Bieszczadzkiego Parku Narodowego w pobliskiej Tarnawie Niżnej.

Informacje turystyczne Bieszczadzkiego Parku Narodowego i możliwość zakupów on-line biletów wstępu do parku na stronie BNP.

Przy drodze z Tarnawy do Lutowisk znajduje się platforma do obserwacji żerowiska bobrów.

Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady". Znajduje się przy parkingu, niedaleko Lutowisk. Doskonałe miejsce do obserwacji nocnego nieba, z dala od świateł cywilizacji. Jednak również za dnia warto odwiedzić to miejsce, gdyż rozciąga się z niego widok na polskie i ukraińskie Bieszczady. Rozpoznanie szczytów ułatwia duża tablica informacyjna na parkingu. Wjazd darmowy, płatne są jedynie specjalne pokazy co jakiś czas odbywające się w tym miejscu.

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach. Doskonałe miejsce przy głównej drodze, w którym możemy zobaczyć, jak wyglądają legendarne retorty, w których powstaje węgiel drzewny oraz w jakich warunkach mieszkali ludzie w nich pracujący.

Kościół w Lutowiskach pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dość nietypowy, jak na Bieszczady, neogotycki. Powstał w drugiej i trzeciej dekadzie XX wieku, głównie dzięki nieustępliwej postawie charyzmatycznego księdza Michała Hucińskiego. W wielu miejscach szukał finansowego wsparcia na budowę kościoła i m.in. udzielił mu go ówczesny władca Wielkiej Brytanii (Zjednoczonego Królestwa) król Edward VII. Obok kościoła znajdziemy makietę dawnych Lutowisk, z XIX wieku, wykonaną w formie drewnianych mini-domków dla owadów oraz wykonany w terenie horoskop celtycki, w którym znaki zodiaku zastąpione są drzewami.

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie