Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom kultury w wojskowym magazynie w Rzeszowie

Bartosz Gubernat
Nowy dom kultury miałby powstać na bazie ścian byłego magazynu wojskowego.
Nowy dom kultury miałby powstać na bazie ścian byłego magazynu wojskowego. PROJEKT: KAROLINA OZIMEK/REPRODUKCJA: KRZYSZTOF ŁOKAJ
Urząd Miasta Rzeszowa przejmie od wojska ruiny spalonego magazynu i zaadaptuje je na dom kultury.

Pomysł nie jest nowy, ale dopiero teraz inwestycja będzie mogła nabrać rozpędu. We wtorek radni zgodzili się przyjąć od wojska darowiznę w postaci działki i pozostałości po magazynie, który na niej stoi. Co ciekawe, chociaż budynek strawiony przez pożar w 1994 roku to właściwie tylko ściany, nie zostanie wyburzony.

Do ratusza wpłynęła koncepcja adaptacji ruin na dom kultury przygotowana przez Karolinę Ozimek, studentkę architektury i urbanistyki Politechniki Rzeszowskiej. Praca powstała w ramach współpracy miasta z młodymi projektantami pracującymi pod okiem dr. hab. inż. Marka Gosztyły, kierownika Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Rzeszowskiej. Studenci zaproponowali zachowanie bryły budynku. W środku widzą trzy kondygnacje, na najwyższej obserwatorium i taras widokowy. Projekt bardzo przypadł do gustu urzędnikom

Dom kultury dla trzech osiedli

Zdaniem Marcina Deręgowskiego, radnego Platformy Obywatelskiej projekt wpisuje się w potrzeby mieszkańców, którzy potrzebują przede wszystkim dużej sali widowiskowej. - Na poziomie dolnym, gdzie pomieszczenia mają mieć wysokość ok. 3 metrów planowane są różnego rodzaju salki warsztatowe. Ta część budynku ma spełniać rolę domu kultury, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać i wspólnie spędzać czas. Z kolei na górnej kondygnacji strop ma być znacznie wyższy. Planowana jest tu salka teatralna, oraz większa sala wystawowa, w której swoje prace będą mogli wystawiać lokalni twórcy – mówi Marcin Deręgowski.

Dlaczego zdecydowano się na adaptację ruin magazynu?
Pomysłodawcy przekonują, że taki zabieg pozwoli zachować wyjątkowy charakter zabudowy tej okolicy. Poza tym na osiedlach Grota Roweckiego, Piastów i Dąbrowskiego nie udało się znaleźć innej ciekawej lokalizacji na dom kultury, o który mieszkańcy prosili od wielu lat.

- Nie bez znaczenia jest także fakt, że po trwającym już remoncie, park im. Solidarności stworzy z domem kultury bardzo ciekawe miejsce – mówi radny Deręgowski.

Kiedy rozpocznie się budowa domu kultury?
W ratuszu tłumaczą, że formalności związane z przejęciem nieruchomości od wojska potrwają do końca roku. Ich finalizacja jest konieczna do ogłoszenia przetargów na projekt i budowę.

– Przedsięwzięcie chcemy realizować wspólnie z gminami Tyczyn. Trzebownisko i Boguchwała, które także zainwestują dzięki temu w swoje placówki kulturalne. Cały projekt jest wart 27 mln zł, z czego Centrum Sztuki Współczesnej w Rzeszowie to ok. 19 mln zł. Liczymy, że dofinansowanie unijne sięgnie tu 80-85 procent – mówi Stanisława Bęben, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24