NOWINY24
  POPULARNE

  To czytają inni

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  To czytają inni

  • 11 listopada handel bazarowy w Rzeszowie kwitł
  • Na obwodnicy Radymna zderzyły się 3 osobówki i TIR
  • Podkarpackie odzywki czyli przezwiska w gwarze

  Dostała nominację, bo jest córką znanego posła PiS?

  Dostała nominację, bo jest córką znanego posła PiS?

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dostała nominację, bo jest córką znanego posła PiS?

  ©MICHAL DYJUK / POLSKA PRESS

  W połowie września córka posła Stanisława Piotrowicza z PiS została przez prokuratora krajowego powołana na stanowisko prokuratora w Prokuraturze Rejonowej w Krośnie. Wcześniej była adwokatem.
  Dostała nominację, bo jest córką znanego posła PiS?

  ©MICHAL DYJUK / POLSKA PRESS

  Ta nominacja wywołała sporo emocji.

  - Dzisiaj utrzymanie się z adwokatury jest trudne, bo kancelarii jest bez liku. A w prokuraturze stałe pobory, świadczenia socjalne, urlop. Dlatego adwokatów, którzy starają się o pracę w prokuraturze, jest mnóstwo. Nie wszystkim to się jednak udaje. Czy nazwisko miało w tym przypadku znaczenie? Trudno mi powiedzieć - mówi nam jeden z doświadczonych rzeszowskich mecenasów, który poprosił o zachowanie anonimowości.


  Wątpliwości nie ma za to Mirosław Nowak, szef podkarpackich struktur partii Nowoczesna. Ugrupowanie to uruchomiło w Internecie specjalny portal misiewicze.pl, na którym publikuje sylwetki osób, które, zdaniem Nowoczesnej, otrzymały intratne posady wyłącznie dzięki powiązaniom z Prawem i Sprawiedliwością.

  - Prokurator krajowy Zbigniew Ziobro przyznaje nominację córce partyjnego kolegi, nomen omen specjaliście PiS-u od prawa i sprawiedliwości, podczas gdy setki młodych prawników walczy o swoje miejsce na trudnym rynku usług adwokackich, nie mając na taką posadę praktycznie żadnych szans. Pod względem etycznym tego typu postępowanie budzi duże wątpliwości - podkreśla Mirosław Nowak. - Oburzone jest tym także lokalne środowisko prawnicze, które zwróciło nam na tę nominację uwagę - dodaje.

  Stanisław Piotrowicz to były prokurator, a dzisiaj prominentny działacz Prawa i Sprawiedliwości, którego bardzo ceni sam prezes Jarosław Kaczyński. Poseł Piotrowicz wielokrotnie, także z mównicy sejmowej, wypowiadał się krytycznie na temat byłej ekipy rządzącej, czyli PO i PSL, której wytykał m.in. nepotyzm. Byliśmy ciekawi, co powie teraz, gdy podobny zarzut kierowany jest w jego stronę. Stanisław Piotrowicz nie odbierał jednak od nas telefonów ani nie oddzwonił. Przez weekend nie odpisał także na e-mail, który wysłaliśmy do niego.

  Udało nam się za to zdobyć stanowisko Prokuratury Krajowej na temat niedawnych nominacji.

  Prokurator Maciej Kujawski w odpowiedzi nadesłanej do naszej redakcji przedstawił warunki, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o nominację prokuratorską, m.in. powinna mieć obywatelstwo polskie, mieć nieposzlakowaną opinię, wiek powyżej 26 lat, złożony egzamin prokuratorski lub sędziowski, zatrudnienie na stanowisku asesora prokuratorskiego lub sądowego przez co najmniej rok, i skomentował całą sprawę krótko:

  - Jeśli osoba, o którą pani pyta, została powołana na stanowisko prokuratora, to powyższe warunki musiała spełniać - kończy Maciej Kujawski z Prokuratury Krajowej.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (76)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (76) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  Najlepsze produkty Podkarpacia

  SELFIE.COM.PL w listopadzie w Rzeszowie!

  SELFIE.COM.PL w listopadzie w Rzeszowie!