Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś e-mailem wezwanie do zapłaty? Nie ignoruj go

mat.pras.
Dostałeś e-mailem wezwanie do zapłaty? Nie ignoruj goW razie prawidłowego (tj. spełniającego powyższe wymogi i terminowego) wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-Sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej.
Dostałeś e-mailem wezwanie do zapłaty? Nie ignoruj goW razie prawidłowego (tj. spełniającego powyższe wymogi i terminowego) wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-Sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. sxc.hu
Dostałem nakaz wydany w postępowaniu elektronicznym - do dalej? Odpowiada Patricia Mitro, prezes Centrum Poradnictwa Prawnego Prawnikon z Rzeszowa:

Pozwany po otrzymaniu nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd może:

1.  zapłacić powodowi kwotę wskazaną w nakazie
2. złożyć do e-Sądu sprzeciw

Jeżeli nie podejmiemy żadnej czynności, nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu uprawomocni się po upływie dwóch tygodni od daty doręczenia pozwanemu. Następnie e-Sąd z urzędu nada mu klauzulę wykonalności, co pozwoli powodowi na wyegzekwowanie roszczenia w postępowaniu egzekucyjnym.

Czym jest postępowanie elektroniczne?

W dniu 1 stycznia 2010 roku weszły w życie przepisy, wprowadzające do polskiego systemu prawnego elektroniczne postępowanie upominawcze. Zabieg taki ma na celu odciążenie sądów w sprawach drobnych roszczeń pieniężnych wnoszonych masowo przeciwko różnym osobom ale w identycznych stanach faktycznych. Pozwy wniesione w postępowaniu elektronicznym rozpatruje jedynie jeden sąd w Polsce- Sąd Rejonowy w Lublinie, XVI Wydział Cywilny, który rozpatruje pozwy wnoszone elektronicznie bez względu na wartość przedmiotu sporu, a swoją właściwością obejmuje całą Polskę.

Czy dużo osób wybiera tą drogę elektroniczną?

Tak, bardzo dużo. Powodów jest wiele. Dla powoda jest to znacznie szybsza i łatwiejsza droga. Do pozwu nie musi załączać załączników, wystarczy pozew z dobrym uzasadnieniem. Nie trzeba miesiącami czekać na zakończenie sprawy - co zapewne miałoby miejsce przy formie tradycyjnej.

Sprzeciw – jak go napisać?

Niezależnie od wyboru formy – tradycyjnej lub elektronicznej - sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i powołania się na dowody. W sprzeciwie wystarczy zatem napisać: „Wnoszę sprzeciw od nakazu zapłaty” i podać zawarte w nakazie zapłaty informacje: sąd, który go wydał, datę wydania nakazu oraz sygnaturę sprawy. Do sprzeciwu nie trzeba dołączać żadnych dokumentów.

W razie prawidłowego (tj. spełniającego powyższe wymogi i terminowego) wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc w całości, a e-Sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Utrata  mocy nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd na skutek wniesienia sprzeciwu przez pozwanego nie jest równoznaczna z zakończeniem postępowania w danej sprawie. Będzie się ono dalej toczyło przed sądem właściwości ogólnej pozwanego (czyli sądem właściwym według miejsca zamieszkania pozwanego) i zostanie on wezwany na rozprawę.

Termin do wniesienia sprzeciwu wynosi dwa tygodnie od dnia doręczenia nakazu zapłaty wydanego przez e-Sąd. Sprzeciw wniesiony po upływie tego terminu podlega odrzuceniu, co skutkuje uprawomocnieniem się nakazu i w efekcie możliwością prowadzenia na jego podstawie egzekucji.

Czy wnosząc sprzeciw pozwany musi uiścić opłatę sądową?

Wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym jest wolne od jakichkolwiek opłat. 

Czy przed e-Sądem powód można dochodzić wierzytelności przedawnionych?

Przepisy polskiego prawa nie zabraniają dochodzenia roszczeń przedawnionych i tak jest również w EPU. Roszczenie przedawnione to w dalszym ciągu dług, który powinien zostać spłacony, tyle tylko, że – na skutek podniesienia przez pozwanego zarzutu przedawnienia – powód zostaje pozbawiony możliwości przymusowego dochodzenia zapłaty. W przypadku zasądzenia nakazem zapłaty przedawnionego roszczenia, pozwany może wnieść sprzeciw od tego nakazu do e-Sądu podnosząc zarzut przedawnienia.

Obecnie, w związku z tym, że w EPU mogą być dochodzone tylko roszczenia, które stały się wymagalne w okresie trzech lat przed dniem wniesienia pozwu, przypadki pozywania o roszczenia przedawnione zostaną w większości wyeliminowane.

REASUMUJĄC: Jeżeli dostaniemy nakaz wydany w postępowaniu elektronicznym upominawczym zanotujmy kiedy go odebraliśmy bo od tej daty mamy 2 tyg,. na wniesienie sprzeciwu. Możemy zrobić to drogą korespondencyjną lub elektroniczną. Nie ciąży na nas obowiązek uiszczenia opłaty od sprzeciwu. Sprawdźmy następnie datę wymagalności- jeżeli minęły 3 lata mamy prawo złożyć sprzeciw podnosząc zarzut przedawnienia.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24