Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Dostępne OligofrenoDobranocki”. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na wyjątkowe zajęcia

beta
Bohaterowie bajek w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Bohaterowie bajek w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Krzysztof Łokaj
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na cykl zajęć i warsztatów, w trakcie których osoby z niepełnosprawnością, będą mogły poznać najciekawsze dobranocki i ich bohaterów.

„Dostępne OligofrenoDobranocki”, czyli cykl integracyjnych warsztatów artystycznych i zajęć edukacyjnych” to projekt realizowany przez Muzeum Dobranocek wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Iskierka” w Kolbuszowej Dolnej, Zespołem Szkół Gospodarczych w Rzeszowie oraz Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin.

- To bardzo interesujące pod względem merytorycznym działanie, dzięki któremu beneficjenci z niepełnosprawnością intelektualną mogą w atrakcyjny, interaktywny sposób poznać dobranocki i zrealizować własne pomysły poprzez twórczą aktywność i zabawę. Zajęcia integracyjne przybliżają pozostałym uczestnikom projektu problemy z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnością intelektualną i innymi dysfunkcjami – podkreśla organizator.

W ramach przedsięwzięcia od 15 czerwca do 16 listopada 2018 roku w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie i poza jego siedzibą odbędzie się cykl twórczych spotkań i warsztatów integracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną:

  • „Rysuję, co czuję” – na warsztatach uczestnicy poznają bohaterów filmów animowanych i obejrzą ich przygody na dużym ekranie, po czym wykonają prace plastyczne wyrażające emocje z przeżytego filmu (15.06-28.09.2018).
  • „Gra, nie na ekranie” – warsztaty teatralne, na których uczestnicy za pomocą pacynek bajkowych bohaterów wcielą się w postaci z dobranocek i odegrają role z wcześniej stworzonego scenariusza (15.06-26.10.2018).
  • „Fajnie mieć przyjaciela” - cykl integracyjnych zajęć edukacyjnych dla dzieci, których celem jest przybliżenie świata osób z niepełnosprawnościami i uwrażliwienie na ich potrzeby (02.07-31.10.2018).
  • „Granie i zdolności rozwijanie” – warsztaty w formie gier, zabaw i konkursów, na których uczestnicy rozwiną refleks, umiejętność logicznego myślenia, współpracy, a także poznają smak sportowej rywalizacji (12.09-31.10.2018).

Ważnym punktem projektu będzie zorganizowanie 12 września o godz. 11.00 uroczyste otwarcie wystawy „Granie nie tylko na ekranie”. Beneficjenci będą zwiedzać ekspozycję z przewodnikiem dotykając wybranych eksponatów, wezmą też udział w spotkaniu z grami, zabawami i konkursami oraz w projekcjach filmowych. By zajęcia były atrakcyjne zostaną zaprojektowane i wykonane pomoce dydaktyczne wspomagające rozwijanie zdolności sensorycznych i zachęcające do nauki poprzez twórczą aktywność i zabawę.

Niecodziennym wydarzeniem będą zorganizowane w terminie 17-20 września integracyjne warsztaty animacji: „Animowane pyszności”, na których pod okiem profesjonalisty uczestnicy pełnosprawni i z niepełnosprawnością stworzą postaci z warzyw, owoców, żelków i innych surowców i ożywią je na planie filmowym wideoklipu.

W ramach projektu zrealizowane zostaną także warsztaty muzyczne „Granie i hałasowanie”, które pomogą uczestnikom rozwijać ekspresję emocji oraz pobudzą motywację do działań twórczych. W czasie zabawy, korzystając z instrumentów muzycznych, własnego głosu i wyobraźni, beneficjenci stworzą ścieżkę dźwiękową do wideoklipu z warsztatów „Animowane pyszności”(21.09.2018).

Dodatkowo zostaną zrealizowane:

  • „Uczę się i bawię z dobranockami” – publikacja w formie książeczki z obrazkami i kolorowankami przedstawiającymi bohaterów z dobranocek i eksponaty muzealne, dostosowana do możliwości poznawczych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
  • Konkurs „Ja i moje ulubione dobranocki” dedykowany uczestnikom z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku, na najpiękniejszą pracę plastyczną przedstawiającą autora z postacią z dobranocki po obejrzeniu ulubionej bajki (01.06-28.09.2018). Dzieła laureatów zostaną wyeksponowane na wystawie w muzeum oraz w siedzibach partnerów uczestniczących w projekcie (02.10-16.11.2018).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24