Dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi jeszcze nabór wniosków

Dorota Wilk
Dorota Wilk
Właściciele nieruchomości na Podkarpaciu mogą otrzymać dofinansowanie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków lub szczelnego zbiornika na nieczystości. Ale muszą się spieszyć. W przyszłym tygodniu Fundusz może zamknąć nabór wniosków.

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie w ramach programu „Przyjazny dom” uruchomił pulę pieniędzy dla osób fizycznych, mających nieruchomości na obszarach, na których nie ma zbiorczej sieci kanalizacyjnej lub nie jest planowana taka inwestycja.

Jak informuje Funduszu, to skutek zgłaszanych potrzeb w tym zakresie przez mieszkańców regionu. Przeznaczona na ten cel kwota to 39 tys. złotych.

Na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 metrów sześciennych przewidziano dofinansowanie w wysokości do 30 procent kosztów kwalifikowanych, to jest nie więcej niż 4 500 zł, przy czym maksymalny koszt kwalifikowany inwestycji nie może być większy niż 15 tys. złotych.

Na terenie, na którym warunki gruntowo-wodne nie pozwalają na postawienie małej oczyszczalni, można wykonać zbiornik na ścieki, z którego będą one wybierane. Pomoc finansowa w tym przypadku może wynieść również do 30 procent kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 1 800 złotych. Maksymalny koszt kwalifikowany nie może być jednak większy niż 6 tys. złotych.

Koszty kwalifikowane to:

  • roboty budowalno-montażowe,
  • zakup i montaż urządzeń,
  • rozruch instalacji i urządzeń,
  • nadzór inwestorski,
  • obsługa geodezyjna,
  • dokumentacja projektowa,
  • inne koszty, które zostaną uznane za niezbędne do prawidłowej pracy instalacji.

Koszty niekwalifikowane to:

  • zagospodarowanie terenu,
  • odtworzenie nawierzchni.

Inwestycję należy zakończyć do 30 października tego roku.

– Warunkiem ubiegania się o dotację jest przedłożenie zaświadczenia z gminy, że na terenie, na którym beneficjent planuje budowę, nie ma sieci kanalizacyjnej i jej wykonanie jest niemożliwe lub ekonomicznie nieuzasadnione - wyjaśnia Bernadeta Brzeska, główny specjalista działu wniosków i doradztwa energetycznego WFOŚiGW w Rzeszowie i zastrzega, że w przyszłym tygodniu Fundusz może zakończyć przyjmowanie wniosków.

Dotacja jest przyznawana tylko na nowe urządzenia posiadające certyfikaty i spełniające wymogi określone w rozporządzeniach ministra infrastruktury oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. O dofinansowanie nie mogą ubiegać się właściciele nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Skazany na POŚ
Czy ktoś widział ogłoszenie o dotacjach na poś? O tym,że pojawiły się dotacje dowiedziałem się z niniejszego artykułu.W WFOŚ nie chcą udzielić żadnych konkretnych informacji.Mam wrażenie,że wszystko odbywa się "po cichu",a nabór został urządzony pod konkretne osoby.Kwota 39 tys.zł wystarczy na mizerne dofinansowanie zaledwie do kilku oczyszczalni ( i może o to chodzi). Zachęcam autorkę artykułu do zbadania sprawy.
Dodaj ogłoszenie