Dożynkowe cudeńka

  Dożynkowe cudeńka

  MARIAN STRUŚ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Wieniec - kapliczka był tegorocznym okazem wykonanym przez ludowego artystę Henryka Puchalika.

  Wieniec - kapliczka był tegorocznym okazem wykonanym przez ludowego artystę Henryka Puchalika. ©MARIAN STRUŚ

  - W tym roku zaskoczył pan dożynkowych gości wieńcem w formie... kapliczki.

  - To był mój pomysł i powiem nieskromnie, że z efektu jestem zadowolony. Gdy wieniec stanął w kościele, ustawiały się przed nim tłumy. Zebrałem mnóstwo gratulacji.

  - Jakich materiałów pan użył?

  - Wieniec ma ponad 150 cm, jest skonstruowany na szkielecie z drewna, a wykonany m.in. z pszenicy, żyta, kukurydzy, makaronów, kaszy gryczanej, popcornu, brokatu i kwiatów polnych.

  - Wcześniej były inne cudeńka...

  - Oprócz tradycyjnych wieńców wykonywałem całe inscenizacje, np. młockę, wykopki, żniwa, orkę. Były w nich lalki przedstawiające ludzi, a także zwierzęta, traktorki, wozy konne, maszyny rolnicze. To był kawał historii podkarpackiej wsi.

  - Skąd pomysł?

  - Zainspirowała mnie mama, gdy mieszkaliśmy w Jaśliskach, gdzie się urodziłem. Była dumna, gdy podczas słynnych jaśliskich odpustów moje dzieła zdobiły kościół. Potem tradycję tę przeniosłem do Beska, gdzie mieszkam od 30 lat. To, co pokazuję w Besku, wożę także do Jaślisk. Z sentymentu.

  - Żywot tych pięknych wytworów jest jednak krótki...

  - Nic straconego. Gdyby jakieś muzeum zainteresowało się moimi pracami, chętnie podjąłbym rozmowy. Nie są to wytwory nietrwałe. Zakonserwowane, mogą przetrwać dziesiątki lat.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo