Dr Jolanta Kluz-Zawadzka: Ludzie, którzy nie chcą się szczepić, są egoistami

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Mariusz Guzek
Rozmowa z lek. med. Jolantą Kluz-Zawadzką, przewodniczącą Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych i specjalistą ds. epidemiologii i chorób zakaźnych.

W niektórych województwach zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest już 50 proc. mieszkańców. Na Podkarpaciu zaledwie 37 proc. Dlaczego w naszym regionie ludzie w większości niechętnie podchodzą do szczepień?

Nie można wszystkich traktować jednakowo. Są powiaty, gdzie jest ponad 40 proc., a są i takie, gdzie jest 7-8 proc. W powiatach kolbuszowskim i niżańskim możliwości kontaktu ze służbą zdrowia są duże, ale i tak jest niska wyszczepialność. Jedna z najniższych w województwie. Przyczyna jest w ludziach, a nie w organizacji szczepień. Dodatkowo powstają różne teorie spiskowe przeciwko szczepieniom.

Czyli ludzie bazują na niesprawdzonych informacjach?

Tak. Bardzo popularnym medium jest teraz Facebook i niekonieczni ci, którzy go używają mają świadomość o koronawirusie i odpowiednią wiedzę. Powtarzają i przepisują teorie, a sami nie mają wykształcenia medycznego. Zresztą niektórzy ludzie z wykształceniem medycznym są również przeciwnikami szczepień. Trudno to jednak osądzać.

Być może wiąże się to z jakimś osobistym doświadczeniem?

Jako pracownicy służby zdrowia mamy przecież obowiązek popierać profilaktykę, a nie dopiero ratować umierających czy leczyć ciężko chorych. Nawet gdybym miała jakieś osobiste przykre doświadczenie, to jako lekarz jestem zobowiązana popierać profilaktykę. Powiem więcej, gdyby była możliwość przyznania honorowej Nagrody Nobla za największe osiągnięcia w medycynie, to uważam, że szczepienia powinny bezwzględnie otrzymać tę nagrodę. Pewnych narodów i państw już nie ma, bo wyginęły z powodu epidemii – czarnej śmierci, dżumy, cholery, tyfusu plamistego… Szczepienia to niezwykłe dobrodziejstwo. To jest największa nagroda, którą otrzymujemy za darmo.

Przez wiele lat jeździła pani na misje do Afryki. Czy wie pani, jak tam wygląda sytuacja epidemiologiczna?

Cały czas mam kontakt z misjonarzami z Afryki. Tam ludzie błagają o szczepionki. Żyją w złych warunkach ekonomicznych i nie mają takiej możliwości. Mnie bardzo boli to, że my w Polsce żyjemy w dobrobycie, możemy się zaszczepić, a nie chcemy tego robić. To jest nielojalne wobec tamtych osób.

Za kilkanaście dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Statystyki pokazują, że młode osoby niechętnie podchodzą do szczepień.

Bo są bardziej sprawni w mediach społecznościowych. Jeśli tam są przekazywane negatywne wiadomości, to idzie taka teoria w świat. Z drugiej strony mam dużo osób znajomych wśród służby zdrowia, którzy zaszczepili swoje dzieci. Znam jeden przykład z pewnej szkoły – dzieci chciały się zaszczepić, a mama nie. W końcu syn któregoś dnia przyprowadził na rozmowę do lekarza swoją mamę, żeby ją przekonał i tak też się stało.

A nie brakuje może dużych akcji promocyjnych, żeby podnieść statystyki szczepień?

Brakuje, ale takich, w których można by było podjąć dyskusję. Żeby był ten kontakt z przeciwnikami szczepień. Podczas takiej rozmowy moglibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości. Nie wystarczy mówić i pisać o szczepieniach, ale również debatować z ludźmi.

I mówić o odpowiedzialności zbiorowej?

Na przykład. Brak takiej odpowiedzialności stawia nas w bardzo złym świetle. Ten, kto mówi: „ja jestem zdrowy, nigdy nie chorowałem na grypę i nie będę się szczepił” powinien pomyśleć o ludziach chorych, którzy np. są w trakcie chemioterapii, są leczeni hematologicznie. Bo można przejść łagodnie chorobę, ale ktoś obok nas może umrzeć z naszego powodu. Takie podejście jest bardzo egoistyczne. Jest mi wstyd za nas jako społeczeństwo. Wzruszają nas obrazki z Afganistanu, a pomyślmy sobie tak samo o umierających dzieciach czy starszych, którzy się nie zaszczepili.

Powinniśmy się obawiać czwartej fali koronawirusa?

Tak. To jest normalne, że jak jest ocean czy morze, to są również fale. Na razie nie ma szans, żeby infekcja wygasła. Widać to najlepiej po grypach. Co ileś lat są grypy pandemiczne, które zbierają duże żniwo. Mamy jednak szczepionki, które łagodzą przebieg choroby. Osoby z grupy ryzyka zawsze powinny się zaszczepić. Ludzie bez żadnego niepokoju szczepią swoje dzieci przeciwko odrze, śwince, różyczce, a tutaj mają wielkie obiekcje. Ktoś, kto jest przeciwnikiem szczepień ma małe doświadczenie.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze 82

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

123
Dlaczego media nie prezentują treści ulotki "szczepionki" na covid? Bo gdyby to zrobiły, nikt by sobie tego preparatu nie wstrzyknął. Jest tam bowiem napisane, iż nie zbadano tego, czy ten specyfik nie powoduje nowotworów (punkt 5.3), nie zbadano jego interakcji z innymi lekami (punkt 4.5). Niby mało ludzi w Polsce zażywa leki? A kwestia, czy preparat nie powoduje bezpłodności zbadana... jedynie na zwierzętach (punkt 4.6)! To dla kogo jest ten preparat? Dla zwierząt czy ludzi?! Nadto owe preparaty zostały dopuszczone warunkowo, ich badanie zakończy się dopiero w grudniu 2023 roku, zatem do tego czasu ich masowe podawanie to eksperyment medyczny, o czym nie są informowane osoby, które decydują sobie wstrzyknąć ten preparat. Dzieci na covid nie chorują. Więc podawanie tych preparatów dzieciom jest jednym wielkim skandalem. I to nawet kierując się spojrzeniem osoby , która w głowie ma jedynie przekaz telewizyjny.

Dalej, należy podkreślić, iż od 2009 roku obowiązuj nowa definicja pandemii, która już nie skupia się na wzroście zachorowań czy zgonów, ale na rozprzestrzenianiu się wirusa, a to robią wszystkie. Ale tego również telewizorek nie powie. Może nieistotne? Dziennikarze także jakoś nie drążą niezwykle frapującej kwestii, iż grypa zniknęła. Nie ma. Cuda się dzieją. Nie, ona jest. A te kolejne tzw. "fale" to nic innego jak kolejne sezony grypy.
Ł
Łukasz
27 sierpnia, 13:53, Gość:

dla niektórych szczepionka to samobójstwo...jeżeli przeszli ciężko covid np. ja

Mam takie samo zdanie. Rok temu przeszedłem tę chorobę, powoli żegnałem się ze światem mimo 30 lat na karku i braku chorób innych. Świadomie nie pozwolę sobie nic wstrzykiwać. Trzeba będzie ? będziemy kombinować. Niema wyjścia.

G
Gość
dla niektórych szczepionka to samobójstwo...jeżeli przeszli ciężko covid np. ja
(za: bibula.com)
Lekarze ze szpitala Prince Mohammed Bin Abdulaziz Hospital w Rijad (Arabia Saudyjska) wydali komunikat dotyczący stanu zdrowia 49-letniej kobiety, u której w tydzień po wstrzyknięciu pierwszej dawki „szczepionki przeciwko Covid-19” firmy Pfizer, rozwinęła się cała gama poszczepiennych skutków ubocznych.

„Pacjent zaczął mieć gorączkę, osłabienie, bóle głowy, po czym rozpoczął się proces zmian skórnych […] Pacjent nie miał historii przyjmowania nowych leków [z wyjątkiem „szczepionki”] i nowych kosmetyków, w ciągu ostatnich 2 miesięcy przed chorobą …” – czytamy w recenzowanej pracy naukowej analizującej przypadek.

Kobieta była w poważnym stanie, pełna bólu, lecz przeżyła. Po zastosowano preparatu Etanercept, leku stosowanego w chorobach autoimmunologicznych, stan chorej poprawił się, a po 22 dniach proces chorobowych zmian skórnych minął. – piszą naukowcy.

Nie wdając się w szczególy i wyliczanie zdiagnozowanych u pacjentki chorób (Stevens-Johnson syndrom, SJS/TEN, i inne), w skrócie można powiedzieć, że po przyjęciu „skutecznej i bezpiecznej szczepionki Covid-19”, skóra zaczęła jej literalnie GNIĆ.

Naukowcy rzeczowo podsumowali, że „nie stwierdzono żadnych innych przyczyn objawów, poza szczepionką Pfizera.„

Osoby o zdrowych nerwach mogą zobaczyć zdjęcia pacjentki po przyjęciu „bezpiecznej szczepionki” firmy Pfizer TUTAJ: https://thecovidblog.com/2021/08/23/toxic-epidermal-necrolysis-49-year-old-new-york-woman-develops-life-threatening-skin-rotting-disorder-one-week-after-pfizer-mrna-injection/
G
Gość
26 sierpnia, 22:25, Gość:

Przypadki w Izraelu są o 976% wyższe niż w Szwecji, pomimo przywróconego systemu masek i szczepionek, ale pewni eksperci wciąż mówią nam, że maski i paszporty szczepionek są kluczem do uzyskania „kontroli” COVID.

Otwórzcie oczy płaskomózgowcy!

Kłamiesz Wania.

(autor: Matka Kurka)
Od samego początku stoję z boku i pozostaję niewiernym. Nie zapisałem się do kościoła 100% skuteczności „szczepionek”, nie chodzę do kościoła „depopulacji” napędzanej chipem, czy grafenem. Patrzę na tę paranoję z odpowiedniego dystansu i dlatego nie mam większego problemu z dostrzeżeniem tego, co jest istotą oszustwa. „Pandemia” to blaga, propagandowa hiperbola pospolitej infekcji sezonowej. „Szczepionka” z kolei to maść na szczury doposażona w brutalny marketing, który uczynił z niej eliksir życia, a ponieważ została przygotowana w pośpiechu i jest podawana w olbrzymiej skali, to tragedie w postaci zgonów i powikłań są nieuchronne. Skutki uboczne to zjawisko nieusuwalne przy każdym medykamencie, nawet najbardziej łagodnym i to ryzyko również podejmujemy od wieków, lecząc się i ratując życie.

Niestety ta podstawowa wiedza medyczna została zastąpiona propagandą i wierzeniami. Kościół „szczepionkowy” opowiada brednie o „pandemii” przy 60 000 zgonach przez 2 lata i to liczonych z „chorobami współistniejącymi”. Kościół „depopulacji” powiela tę samą prymitywną technikę ogłupiania mas i mówi o ludobójstwie, przy 4 000 zgonów na 19 000 000 „szczepień”, których przyczyn znów nikt nie bada. Gdzie jest prawda, gdzie są fakty? Jak zwykle w takich przypadkach, fakty leżą podane na tacy i tylko czekają, aż ktoś „niewierny” po nie sięgnie. Mamy do czynienia z gigantyczną operacją polityczną i gospodarczą, w której medycyna pełni marginalną rolę, taką jak zawsze, przy nieuniknionych infekcjach sezonowych. Doskonale sprawdza się tu powiedzenie: „katar nieleczony trwa tydzień, a leczony 7 dni”. Wirusy, w tym koronawirusy, istniały, istnieją i istnieć będą, mądry i uczciwy człowiek się z tym dawno pogodził, swoje wykichał, wykaszlał i wysmarkał, po tygodniu miał spokój. Inżynierowie społeczni postanowili katar leczyć, ale nie przez 7 dni, tylko przez dwa lata. Użyli do tej „terapii” wielkiej propagandowej machiny, która z pospolitej infekcji uczyniła demona. Ludzi zaszczuto, zastraszono i napakowano im głowy niespotykanymi dotąd idiotyzmami połączonymi ze zbrodnią. [..]
I
Ignacy Nowopolski blog
Wydanie International Journal of Infectious Diseases z czerwca 2021 r. nosi tytuł „Pierwszy przypadek badania pośmiertnego u pacjenta zaszczepionego przeciwko SARS-CoV-2”. Najbardziej niepokojącą częścią wyników badań było to, że testy wykazały SARS-CoV-2 w prawie każdym kontrolowanym narządzie, w tym w mózgu, płucach, tchawicy, nerkach i sercu mężczyzny wykazywały obecność kolczastych protein. Krótko mówiąc, całe jego ciało było przepełnione dużą ich ilością wywołanych szczepionką lub RNA. Ciało mężczyzny zostało wypełnione spike proteinami wywołanymi szczepionką .

Nowe sposoby na spowodowanie śmierci

Liczba zgonów z powodu pandemii będzie nadal rosła, a jedną z ubocznych przyczyn będzie odpływ lekarzy i pielęgniarek odmawiających przyjęcia eksperymentalnego, śmiertelnego zastrzyku zmieniającego genetykę.

Istnieje znaczna szansa na pokaźny niedobór pielęgniarek począwszy od 1 października, donosi były dziennikarz New York Times, Alex Berenson, ponieważ rezygnują one z pracy, zamiast przyjmować eksperymentalne szczepionki na koronawirusa.

Berenson twierdzi, że 1 października to proponowany termin obowiązkowych szczepień dla personelu wielu szpitali, a sytuacja jest tak poważna, że: „jeśli musisz zachorować, zrób to, zanim dojdą 1 października nowe wymogi”.

150 pielęgniarek i innych pracowników szpitala w Houston Methodist Hospital, których zwolniono za odmowę przyjęcia jednej z eksperymentalnych szczepionek przeciw COVID, najwyraźniej uznano za zbędne.

Ale dwa miesiące później szpital stał się jednym z kilku w okolicy, w których występuje poważny niedobór personelu medycznego. [..]
G
Gość
26 sierpnia, 18:52, Pasuje do tych szczepionek:

Straszna wiedźma

Cham. Pasuje do antyszczepionkowców.

G
Gość
26 sierpnia, 18:38, Oczywiście bez związku:

W ostatnich dniach nagle zmarło dwóch bardzo młodych polskich sportowców. Nie żyją 19-letni mistrz Polski w kickboxingu Gniewko Herbst oraz 18-letni piłkarz Kamienna Brody Kacper Zabrzycki. Obaj zmarli nagle i niespodziewanie.

Sytuację skomentował rządowy profil „Szczepimy się”, odpowiedzialny za promowanie szczepień na portalu społecznościowym Twitter.

„W takiej sytuacji warto zastosować się do apelu Polskiego Związku Kickboxingu i powstrzymać się od tego typu wpisów, do momentu, kiedy nie wypowiedzą się eksperci. Na ten moment nie ma żadnych danych sugerujących inny związek, niż czasowy” – skomentował jeden z pracowników rządu.

Kłamstwa

P
Pasuje do tych szczepionek
Straszna wiedźma
O
Oczywiście bez związku
W ostatnich dniach nagle zmarło dwóch bardzo młodych polskich sportowców. Nie żyją 19-letni mistrz Polski w kickboxingu Gniewko Herbst oraz 18-letni piłkarz Kamienna Brody Kacper Zabrzycki. Obaj zmarli nagle i niespodziewanie.

Sytuację skomentował rządowy profil „Szczepimy się”, odpowiedzialny za promowanie szczepień na portalu społecznościowym Twitter.

„W takiej sytuacji warto zastosować się do apelu Polskiego Związku Kickboxingu i powstrzymać się od tego typu wpisów, do momentu, kiedy nie wypowiedzą się eksperci. Na ten moment nie ma żadnych danych sugerujących inny związek, niż czasowy” – skomentował jeden z pracowników rządu.
G
Gość
26 sierpnia, 13:28, Ashtar:

Ta szczepta się... jak ktoś zna angielski to zapraszam:

https://asia.nikkei.com/Spotlight/Coronavirus/COVID-vaccines/1.6m-Moderna-doses-withdrawn-in-Japan-over-contamination

Najciekawszy fragment:

The ministry said later in the day that the substance that had been mixed in may have been metal. "It's a substance that reacts to magnets," a ministry official said. "It could be metal."

No i co z tego że na jakiejś szemranej stronie jest napisane coś głupiego?

A
Ashtar
Ta szczepta się... jak ktoś zna angielski to zapraszam:

https://asia.nikkei.com/Spotlight/Coronavirus/COVID-vaccines/1.6m-Moderna-doses-withdrawn-in-Japan-over-contamination

Najciekawszy fragment:

The ministry said later in the day that the substance that had been mixed in may have been metal. "It's a substance that reacts to magnets," a ministry official said. "It could be metal."
G
Gość
Niech ta pani sobie teraz to przeczyta: https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-usa-pfizer-ubiega-sie-o-zgode-na-trzecia-dawke-who-ostrzega,nId,5442303
G
Gość
Jak to mawiają lekarze "korzyści przewyższają straty". Stratą jest ten kto zostanie inwalidą lub umrze po szczepieniu. Czy jest ktoś chętny do bycia stratą?
Dodaj ogłoszenie