Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drabina do nieba

Andrzej Piątek
Szajna na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej
Szajna na scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej Fot. Tadeusz Poźniak
Prof. Szajna obchodził w rodzinnym Rzeszowie 85. urodziny i 60. lecie twórczości.

Przy wjedzie do Rzeszowa od Krakowa na wzgórzu ma stanąć "Drabina do Nieba" Józefa Szajny. Artysta wybrał to miejsce w Boże Ciało, nazajutrz po otrzymaniu w Uniwersytecie Rzeszowskim doktoratu h.c.

- Przeszedłem wszystkie etapy życia. Od dna, gdzie byłem tak daleko, że sięgałem ręką nieba - wspomina swój pobyt w Oświęcimiu. - Dlatego uważam, że trzeba robić dzieła nie na zasadzie jednodniowego manifestu, ale poza czasem, jakby przewidując ich znaczenie.

Zajechał białą limuzyną

W Teatrze im. Wandy Siemaszkowej hucznie obchodzono 85 urodziny i 60 lecie twórczości Szajny. Był wjazd białą limuzyną, Szajnę obsypano na scenie płatkami róż i wręczono mu ogromny tort z napisem "Szajna".

Prezentem od aktorów był spektakl - pomysłowe i dowcipne zderzenie niepokornego teatru Szajny z klasyką, której zabawne upostaciowanie stanowił Mozart na wózku inwalidzkim. Barbara Napieraj, realizatorka tego zadania, jest aktorką i asystentką Szajny w jego rzeszowskim spektaklu "Deballage", który sławił Rzeszów na Słowacji i Ukrainie, w Meksyku i Rumunii.

Kamień pod kopcem

14 czerwca do Oświęcimia pojedzie delegacja Teatru im. Wandy Siemaszkowej, która kamień spod jego budynku złoży pod Kopcem Pamięci i Pojednania - spełnienie wielkiej idei prof. Szajny, więźnia Auschwitz - symbolu jego sztuki, nie ustającego protestu przeciwko przemocy.

- Prof. Szajna przyjechał do Rzeszowa również z zamiarem uporządkowania spraw związanych ze znajdującą się w naszym teatrze Szajna - Galerią - mówi Przemysław Tejkowski, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. - Poprosił, by dzieła w niej zinwentaryzować i domaga się przydzielenia jej stałego kustosza.

Kustosz dla galerii

Rzeszów nie do końca rozumie, czym jest Szajna Galeria, w której mieszczą się dzieła podarowane przez Szajnę, jednego z największych na świecie artystów - animatorów przestrzeni plastycznej i wizjonerów teatru. Dostąp do Szajna - Galerii mają w zasadzie jedynie widzowie, którzy przychodzą na spektakle. Jeśli ktoś chce ją odwiedzić w innej porze musi wcześniej umówić się z kimś w teatrze, kto go tam wpuści i zaprowadzi.

Opieka stałego kustosza może tę sytuacje zmienić, a samą galerię dodatkowo ożywić. Szajna - Galeria to wymarzone miejsce do prowadzenia zajęć ze sztuki współczesnej dla studentów. Mogą się tam odbywać koncerty i spektakle mające jednak związek ze sztuką Szajny, która jest bardzo otwarta i wielowymiarowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24