Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna relacja żony chorego na raka z Grudziądza:- To co się dzieje to koszmar!

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne archiwum
- Jesteśmy u kresu wytrzymałości. Ja z córką w kwarantannie. Mąż w ciężkim stanie chory na złośliwy nowotwór z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa w szpitalu w Grudziądzu. Praktycznie jest pozbawiony leczenia onkologicznego. Psychika mu siada. Nam też. Kontakt z oddziałem zakaźnym niemal żaden. Nawet nie wiem czy je... - opowiada przez łzy Eliza Marks z Grudziądza, żona pana Wiesława. - On błaga mnie bym zabrała go do domu. Ale procedury na to nie pozwalają...

Wideo. Jak sprawdzić czy przeszedłeś koronawirusa?

- Mąż jest naprawdę słaby, jego stan jest bardzo poważny a my nic nie możemy zrobić. Boli to tym bardziej, że nie wiemy ile nam czasu zostało... - płacze pani Eliza. - To jak wygląda w tej chwili leczenie pacjentów onkologicznych zarażonych koronawirusem woła o pomstę do nieba! Tyle się mówi, że ich terapii nie można zaniedbać, a jednak można! Nie dość że nie ma leczenia, to nie ma pomocy psychologa dla ludzi pozbawionych odwiedzin i tak ciężko chorych.

Dramat rodziny z Grudziądzu rozpoczął się w ubiegłym tygodniu, w środę gdy pani Eliza pojechała z mężem do szpitala w Bydgoszczy na zaplanowaną radioterapię. Po wykonaniu badań okazało się, że chory ma złe wyniki i trzeba odłożyć tę formę leczenia, a rozpocząć od przetoczenia krwi. Wykonano test na COVID-19. Wynik: "pozytywny", czyli chory jest zakażony koronawirusem. Wówczas zapadła decyzja, aby odesłać pana Wisława do szpitala w Grudziądzu, który jest dedykowany dla pacjentów zakaźnych do leczenia wysokospecjalistycznego.

Żona i córka w kwarantannie. Mąż w zakaźnym oddziale. Kontaktu brak

W związku z pozytywnym testem na koronawirusa pana Wiesława, jego żona i córka zostały objęte kwarantanną. I uziemione w domu. Zgodnie z decyzją Sanepidu do piątku, 9 października. - Gdy zabierała go karetka w środę, pomachał mi... wtedy ostatni raz się widzieliśmy - z bólem wspomina grudziądzanka.

Jak twierdzi pani Eliza, w środę i czwartek mimo wielokrotnych prób kontaktowania się z oddziałem zakaźnym szpitala w Grudziądzu, nie udało się jej dodzwonić. - Nie wiedziałam co się z nim dzieje, czy dostawał leki! Mimo że dałam całą dokumentację, wszelkie zalecenia - zastrzega żona chorującego na nowotwór.

Komu wierzyć?

Pierwszy kontakt z lekarzem z oddziału zakaźnego, pani Eliza miała w piątek, 2 października. - Przyznał, że mąż nie dostawał leków. Po mojej ingerencji dowiedziałam się, że przetoczono mu jedynie krew - kontynuuje. - Co gorsza, mam sprzeczne informacje dotyczące jego wyniku testów na koronawirusa. Trzy pielęgniarki powiedziały mi, że ma ujemny i może zostać wypisany. To była nadzieja dla nas, że mógłby jechać na radioterapię. Z kolei lekarz twierdził, że nie zlecał powtórnych testów na COVID-19 i dopiero to zrobi. Po kolejnym kontakcie telefonicznym z lekarzem, dowiedziałam się że mąż ma dodatni wynik, ale nie ma objawów. Komu mam wierzyć? Komu?!

Pani Eliza dodaje, że w rozmowie z jedną z lekarek, ta miała jej powiedzieć że pacjenci onkologiczni mogą mieć nawet kilka tygodni dodatni wynik tekstu na koronawirusa, ale już nie zarażać. I wówczas po zakończonej kwarantannie, która w przypadku pana Wisława trwa do piątku, 9 października - nawet będąc dalej "dodatni" - mógłby jechać z odpowiednią adnotacją do szpitala w Bydgoszczy na radioterapię albo chociaż do domu.

- Mąż błaga mnie bym zabrała go do domu. Tylko co my zrobimy, gdy będzie potrzeba kolejnego przetoczenia krwi bądź będzie wymagał innej pomocy medycznej będąc "dodatni"? Wtedy cała procedura "covidowa" ruszy od nowa: ja z córką w kwarantannę od początku! Tymczasem w szpitalu mąż nie jest leczony onkologicznie w żaden sposób! Co najwyżej podawane są mu leki przeciwbólowe - twierdzi grudziądzanka. I kwituje "bez ogródek": - To co dzieje się w tym oddziale to znieczulica. Nie wiem czy Wiesław je, nie wiem jak wygląda jego pielęgnacja. On chce być z nami, my z nim. Nie wiemy ile tego czasu nam zostało...

Jak podsumowuje Eliza Marks, jej mąż chemioterapią był objęty od czerwca. I w okresie od czerwca do września czterokrotnie był jej poddawany. Wówczas ani razu nie miał wykonywanego testu na COVID-19... Dopiero w środę, 29 września - pierwszy raz.

Zapowiada doniesienie do prokuratury

Grudziądzanka zapowiada złożenie doniesienia do prokuratury w związku z narażeniem życia i zdrowia jej męża i zaniedbania w oddziale "covidowym" szpitala w Grudziądzu. Wszystko notuję, aby mieć swoją dokumentację z tego koszmaru który nas spotyka. - Teraz najważniejszy jest mąż i to, by wyszedł z tego szpitala. Gdy jego stan się poprawi, nie odpuszczę tej sprawy - kwituje.

Władze szpitala wyjaśniają postępowanie w przypadku chorych na raka z COVID-19

Prof. Aleksander Goch, dyrektor medyczny szpitala w Grudziądzu wyjaśnia, że po rozmowach z onkologami, po zakończeniu hospitalizacji w oddziale zakaźnym w przypadku tego pacjenta zostanie podjęte dalsze leczenie onkologiczne. - Procedury onkologiczne w stosunku do chorych z COVID-19 są regulowane wytycznymi podanymi przez Ministra Zdrowia popartymi gronem ekspertów z tej dziedziny - podsumowuje prof. Aleksander Goch.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24