Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatyczny przyrost zgonów na Podkarpaciu. Jeden z najwyższych wskaźników w Polsce!

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Przyrost zgonów w Polsce, porównanie 2021 roku do 2019.
Przyrost zgonów w Polsce, porównanie 2021 roku do 2019. Norbert Ziętal/Polska Press
Aż o prawie 32 proc. zwiększyła się liczba zgonów w województwie podkarpackim w 2021 r. w porównaniu do 2019. To jeden z najwyższych wskaźników w kraju, gorzej jest tylko w województwach lubelskim i podlaskim.

2021 to pierwszy pełny rok z Covid-19, a 2019 to ostatni pełny rok bez tej choroby. Z kolei rok 2020 był nietypowy, gdyż dopiero pod koniec marca zaczęły się pojawiać w Polsce pierwsze przypadki zakażeń koronawirusem, a ponadto początek tego roku przyniósł spadek śmiertelności, co przełożyło się na ogólny wynik roczny.

Dopiero porównanie liczby zgonów w 2021 i 2019 daje smutny obraz tego, jak bardzo koronawirus wpłynął na nas. Dane opublikowano w Rejestrze Stanu Cywilnego. Średnia liczba zgonów w kraju w 2021 w stosunku do 2019 zwiększyła się aż o 26,75 proc. Zmarło o ok. 110 tys. osób więcej. Rejestr obejmuje wszystkie przypadki śmierci w naszym kraju, bez względu na przyczynę.

Trzy województwa wyraźnie przodują. Tutaj przyrost zgonów był wyższy niż 30 proc. Znajdują się one na tzw. ścianie wschodniej:

  • to Podlaskie z przyrostem 34,66 proc.,
  • Lubelskie 33,94 proc.
  • oraz Podkarpackie 31,93 proc.

W pozostałych wskaźnik ten jest niższy, a najmniejszy w Dolnośląskim - 23,52 proc.

Na Podkarpaciu największy wzrost zgonów dotyczy starszych mężczyzn, w wieku 65 i więcej lat. W tej grupie wiekowej wyniósł on aż prawie 37 proc.

Dlaczego nasz region znalazł się w grupie tych z największym wzrostem śmiertelności?

Powszechnie przyjmuje się, że to efekt tego, że mamy najstarsze społeczeństwo w Polsce, a koronawirus miał częściej atakować seniorów.

Rejestr Stanu Cywilnego podaje liczbę zgonów w przedziale na dwie grupy wiekowe. W pierwszej są osoby, które nie ukończyły jeszcze 65 roku życia. W drugiej starsze.

Na Podkarpaciu osób w wieku 65+ jest nieco ponad 17 proc. (2020 r.). To o jeden punkt procentowy mniej niż średnia krajowa. Wprawdzie średnia długość życia na Podkarpaciu jest jedną z najwyższych w kraju, jednak nie przekłada się ona na rekordowy udział seniorów w społeczeństwie regionu.

Sprawdziliśmy dostępność opieki zdrowotnej. Chodzi o liczbę porad podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej. Według danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny u nas na jednego mieszkańca jest to 5,93 porad (dane za rok 2020), podczas gdy średnia krajowa wynosi 6,70.[/b]

Największa różnica występuje jednak w przypadku odsetka zaszczepionych przeciwko Covid-19. Na trzech ostatnich miejscach są regiony ściany wschodniej, czyli te, w których wystąpił największy przyrost zgonów.

Na Podkarpaciu zaszczepionych jest mniej niż 42 proc. osób. Średnia w kraju wynosi 56 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24