18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dronem nad osiedlem Staroniwa w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 7]

Dorota Wilk
Wideo
od 16 lat
Jeszcze pod koniec XIX wieku była tu wieś Stara Niwa. Najpierw, na początku XX wieku przyłączono do Rzeszowa jej wschodnią część, a w połowie tego stulecia pozostałe fragmenty.

Osiedle Staroniwa położone jest na zachodnim krańcu Rzeszowa. Kiedyś była to wieś szlachecka, należąca do Ligęzów. Jej początki sięgają XVI wieku. Pierwotnie nazywała się ona Stara Niwa. Od 1860 roku była już samodzielną gminą wiejską, której obszar sięgał aż po zamek. W 1902 roku wschodnią część Staroniwy przyłączono do Rzeszowa, pozostałą część w 1952 roku.

Na wzniesieniu ponad aleją Witosa znajduje się cmentarz staroniwski, na którym jest zbiorowa mogiła ponad 40 mieszkańców wsi Staroniwa rozstrzelanych przez Niemców w 1943 roku. Był to odwet za uszkodzenie podstacji transformatorowej położonej w rejonie dzisiejszej ulicy Bohaterów. Jak podają źródła historyczne, w pacyfikacji wzięło udział ponad 100 Niemców, którzy otoczyli wieś i przeprowadzili rewizje w domach.

To nie jedyne tragiczne wydarzenie związane ze Staroniwą. Pod koniec XIX wieku powstała tu stacja kolejowa Rzeszów-Staroniwa (obecnie administracyjnie przypisana jest do osiedla Pułaskiego). Stąd w 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono transportami kolejowymi kilkanaście tysięcy mieszkańców rzeszowskiego getta.

Na okolicznych wzniesieniach, już w początkach obecnego stulecia, rozpoczęto budowę osiedla Wzgórza Staroniwskie, jednego z najładniejszych w mieście. W latach 2002 - 2008 wykonano oświetlenie kilku bocznych ulic oraz doraźnie je utwardzono. Rozpoczęto budowę ulicy Tkackiej z niezbędną infrastrukturą, przeprowadzono naprawę nawierzchni ulic: Hanasiewicza, Drukarskiej i Malinowej, nowe chodniki otrzymały ulice Staroniwska i Witosa oraz część Strzelniczej.

Tu mieści się osiedlowy Dom Kultury Staroniwa powstał na przełomie lat 60 i 70-tych ubiegłego wieku w budynku po Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dopiero latach 80. ubiegłego wieku rozpoczęto tutaj budowę kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
źródła: Echo Rzeszowa, wikipedia.pl

Najważniejsze obiekty na osiedlu Staroniwa

  • Ulica Przemysłowa
  • Ulica Staroniwska
  • Ulica Batalionów Chłopskich
  • Osiedlowy Dom Kultury, który jest filią Rzeszowskiego Domu Kultury
  • Szkoła Podstawowa nr 14 im. Orląt Lwowskich przy ulicy Staroniwskiej
  • Przedszkole nr 10 przy ulicy Staroniwskiej
  • Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP
  • Ulica Strzelnicza

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz siódmą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego siódmego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partnerzy naszego konkursu ufundowali nagrody:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł
  • BOZ - Rzeszów ul. Energetyczna 1 - odkurzacz Philips PowerPro Duo

Życzymy powodzenia!

Dronem nad osiedlem Staroniwa w Rzeszowie [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 7]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 7[/cs]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24