Druga nauczyciela z Zabrza uniewinniona od zarzutu naruszenia godności

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Jaskulska została uniewinniona od zarzutu naruszenia godności zawodu nauczyciela. Marzena Bugała-Azarko
Katarzyna Jaskulska, druga z grona dziesięciu nauczycielek z Zabrza oskarżonych o naruszenie godności nauczyciela została uniewinniona. Komisja dyscyplinarna przy wojewodzie obradowała w jej sprawie we wtorek. Osiem kobiet nadal czeka na decyzje. Ostatnia ma zapaść dopiero 27 marca.

- Bardzo się cieszę z decyzji komisji dyscyplinarnej. Natomiast jest mi przykro, że do całej tej sytuacji w ogóle doszło. Stawiany nam zarzut są absurdalny. Mam nadzieję, że koleżankom również zostanie on uchylony - mówiła tuż po ogłoszeniu uniewinnienia Katarzyna Jaskulska, psycholog z Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu.

Bartłomiej Piotrowski, pełnomocnik oskarżonej przyznał, że spodziewał się takiego orzeczenia. - Mieliśmy te same zarzuty oraz ten sam skład komisji. Inne orzeczenie bardzo by mnie zdziwiło - komentował po zakończeniu sprawy.

Powtórzył, że w jego opinii samo wszczęcie tych postępowań jest formą nacisku na nauczycieli. - Mam wrażenie, że efektem tych postępowań miało być zniechęcenie nauczycieli do wyrażania swoich poglądów również na ulicy, co obecnie często się zdarza - komentował Piotrowski.

Przed komisją dyscyplinarną ma stanąć w sumie dziesięć nauczycielek, w tym pani dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu. Rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie śląskim zarzucił im, że w godzinach pracy na terenie szkoły manifestowały swoje poglądy „dotyczące zmian przepisów aborcyjnych”. Chce ukarać nauczycielki naganą z ostrzeżeniem.

Podczas odczytywania orzeczenia przewodnicząca komisji zaznaczała, że ich zdaniem "zawód nauczyciela i etyka tego zawodu wymaga szczególnego wyczucia w wyrażaniu publicznym swoich poglądów. W opinii komisji zachowanie pani Katarzyny Jaskulskiej, pełniącej funkcję nauczyciela psychologa w Zespole Szkół Specjalnych w dniu 3 października 2016 roku, było niestosowane".

Wszystko zaczęło się 3 października 2016 roku, w dniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Panie przyszły wtedy do szkoły ubrane na czarno i podczas przerwy obiadowej, gdy dzieci były na stołówce, zrobiły sobie zdjęcie. Następnie zamieściły je na prywatnym profilu Facebooka jednej z nich.

Niedługo później zdjęcie zostało skradzione przez innego nauczyciela z tej szkoły, który zamieścił je na sowim profilu i zaczął wypisywać uwłaczające komentarze. Koleżanki z pracy nazywał "żeńskim komando". Pisał, że nauczycielki szkoły specjalnej, które są za mordowaniem upośledzonych dzieci, czeka bezrobocie.

Sprawa trafiła do Kuratorium Oświaty w Katowicach. Zainteresowała się nią Anna Gamalczyk, rzecznik dyscyplinarna oświaty w województwie śląskim.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PIERWSZA NAUCZYCIELKA Z ZABRZA UNIEWINNIONA

Do tej pory przed komisją dyscyplinarną stanęły dwie nauczycielki Aleksandra Piotrowska oraz Katarzyna Jaskulska. Obydwie zostały uniewinnione. We wtorek pani Katarzyna zaznaczała, że nie zrobiła nic złego i że nie rozumie decyzji rzecznika dyscyplinarnego. Podkreślała też, że swoich poglądów w sprawie październikowego protestu nie zmieni.

Podobnie jak podczas pierwszej rozprawy, która miała miejsce w piątek, nauczycielce z Zabrza towarzyszyły jej koleżanki oraz bliscy.

- Zbliżająca się reforma oświaty spowoduje pewne ruchy, a próba ukarania nas ma pokazać innym nauczycielom, gdzie jest ich miejsce. Ma dać przekaż, że nauczyciele nie mogą się buntować, mają robić, to co im się każe - mówiła Katarzyna Gwóźdź nauczycielka z ZSS nr 39, która przed komisją dyscyplinarną stanie 6 marca.

Małgorzata Rybak, która również ma stanąć przed komisją, postępowania dyscyplinarne komentowała tak: - Ta sytuacja bardzo odbija się na naszej pracy. Od października cały czas jesteśmy zaangażowane w coś, w co nie powinnyśmy się mieszać. Dużo energii idzie nie w tym kierunku, co powinno. Postępowanie mam wyznaczone na 21 marca, w pierwszy dzień wiosny i zamiast spędzić czas z dziećmi, będą musiała stawić się tutaj. Powinnam wtedy robić coś zupełnie innego".

Pytana jak ocenia dzisiejszą decyzję komisji dyscyplinarnej mówiła wprost, że wyrok nie mógł być inny. - Nie tylko przez to, że skład komisji był taki sam jak w piątek. Uważam, że wszystkie komisje wezmą pod uwagę ten wyrok, bo jest on jedynym słusznym - dodawała.

Jeszcze przed podjęciem przez komisję decyzji Piotrowski, podkreślał, że "nie ulega wątpliwości, ze obwiniona ma konstytucyjne prawo do posiadania poglądów i ich prezentowania. Również takich poglądów, które nie podobają się tej lub innej władzy. W dniu 3 października swoje poglądy zamanifestowała w sposób zgodny i właściwy dla zwodu nauczyciela. W żaden sposób nie można powiedzieć, by czarnym ubiorem naruszyła godność tego zawodu. O słabości wniosku dyscyplinarnego świadczy fakt, że rzecznik nie zdołał w nim wskazać przepisu, który zakazywałby nauczycielowi posiadanie i wyrażanie swoich poglądów. Z prostej przyczyny. Takiego przepisu nie ma w polskim ustawodawstwie. Dlatego wnoszę o uniewinnienie".

Rozprawa kolejnej z obwinionych nauczycielek odbędzie się 23 lutego. Ostatnia z pań stanie przed komisją 27 marca.

Wideo

Materiał oryginalny: Druga nauczyciela z Zabrza uniewinniona od zarzutu naruszenia godności - Dziennik Zachodni

Komentarze 43

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Golicyn

szukasz odpowiedzi na koduj24? :D

G
Golicyn
W dniu 19.02.2017 o 09:50, Gość napisał:

Tak, to bardzo ważna informacja. PiS używa organów państwowych aby zastraszyć obywateli. Zarówno w Komprachcicach jak i w Zabrzu pisowscy kuratorzy grozili Polakom sankcjami z powodu ich niezgody na działania PiS. To ważna informacja o tym, że Polacy nie dają się zastraszyć, że nie boją się pisowskich urzędników. To dobrze, że pisowscy urzędnicy są bezradni i nieudolni wobec obywatelskiego sprzeciwu :)PS do z Niemodlina - zakładasz wiele wątków z kłamliwymi. prorządowymi plotkami, pogłoskami. Dlaczego nie napisałeś nic o AK?


i skoro jak każdy KODziarz znasz się na fszystkim to napisz nam wszystkim co tam się dzieje na polskiej giełdzie?
G
Golicyn
W dniu 19.02.2017 o 09:50, Gość napisał:

Tak, to bardzo ważna informacja. PiS używa organów państwowych aby zastraszyć obywateli. Zarówno w Komprachcicach jak i w Zabrzu pisowscy kuratorzy grozili Polakom sankcjami z powodu ich niezgody na działania PiS. To ważna informacja o tym, że Polacy nie dają się zastraszyć, że nie boją się pisowskich urzędników. To dobrze, że pisowscy urzędnicy są bezradni i nieudolni wobec obywatelskiego sprzeciwu :)PS do z Niemodlina - zakładasz wiele wątków z kłamliwymi. prorządowymi plotkami, pogłoskami. Dlaczego nie napisałeś nic o AK?


No właśnie, czekamy. Może chociaż ty gościu napiszesz nam coś kąkretnego o AK?
G
Gość
W dniu 14.02.2017 o 20:54, z Niemodlina napisał:

To arcyważna informacja w POlskojęzycznych mediach, ważniejsza niż 75. rocznica powstania Armii Krajowej, przyjęcia uchwały ws. strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju Min.Morawieckiego czy nowych ustaleń ws. Amber Gold i syna Donalda T.   :) Żyje się lepiej!!!

Tak, to bardzo ważna informacja. PiS używa organów państwowych aby zastraszyć obywateli. Zarówno w Komprachcicach jak i w Zabrzu pisowscy kuratorzy grozili Polakom sankcjami z powodu ich niezgody na działania PiS. To ważna informacja o tym, że Polacy nie dają się zastraszyć, że nie boją się pisowskich urzędników. To dobrze, że pisowscy urzędnicy są bezradni i nieudolni wobec obywatelskiego sprzeciwu :)
PS do z Niemodlina - zakładasz wiele wątków z kłamliwymi. prorządowymi plotkami, pogłoskami. Dlaczego nie napisałeś nic o AK?

G
Gość

Szacunek i godność człowieka to rzecz święta, w żaden sposób nie należy nadużywać praw.

P
Pan Ciekawski
W dniu 15.02.2017 o 21:31, Kulawa Jolka napisał:

Bardzo dobrze! a niby za co mieli ją ukarać?Nie ma to jak hołota dorwie się do władzy, zajmują się wszystkim tylko nie tym co najważniesze!

 

Jolka na PREZYDĘTA!

K
Kulawa Jolka

Bardzo dobrze! a niby za co mieli ją ukarać?

Nie ma to jak hołota dorwie się do władzy, zajmują się wszystkim tylko nie tym co najważniesze!

a
a

.

k
kobieta

Panie nie wyrażały swoich poglądów politycznych w szkole. Zdjacie nie wisiało na szkolnej gazetce. Nie są osobami publicznymi, wiec facebook to nie portal szkolny tylko ich prywatne wpisy. Wszyscy, którzy boja sie , czego ich dzieci sa uczone w szkole niech się zainteresują zeszytami, sprawdza tematy - nauczyciele realizują program na zajęciach. Dzieci większość zachowań patologicznych przynoszą z domu. Zapracowani rodzice nie interesują się , co dzieci oglądają w sieci. Siedmiolatki mają konta na fejsie. ilu z Was zatroskanych sprawdza, jakie tam są wpisy? Zdziwilibyscie się.

M
Macisław Płatow

Jestem gotów się,założyć. ŻADNA po reformie nie będzie pracować w szkolnictwie. Czyli ,,zielona" trawka.

a
ala

a czy "kolega" kradnący zdjęcie i obrazliwie je komentujący również stanieprzed komisją? Jego zachowanie jest etyczne?

W
Wał-koń

Sad uniewinnil od zarzutu....Ale Polak pamietliwy!
Jak za parę lat przyjdzie propozycja awansowania pani Katarzyny - znajdą się życzliwi koledzy, którzy powiedzą....a wicie, ta pani to przed sądem stawała! Pamintacie, co to było? Bo ja - ku... zapomniał.
- Wicie koledzy, ja by jej lepiej nie awansował, bo jeszcze sie co złego wyda - i plama na czystym naszym nauczycielskim fartuszku powstanie!

n
najlepiej do 6-tej klasy

a na pewno zrozumiesz, nauczycielko, że napewno to nie ma
I nie ma się co dziwić temu, że małolat stawia się do szkoły normalny,
wychodzi dziwak!

m
mw

Opowiadając się za aborcją dzieci upośledzonych i pracując z takimi dziećmi, wyrażają opinię że tych dzieci nie powinno być. To świadczy o tym, że brak im szacunku i miłości do tych dzieci bez względu na trudności jakie doświadczają w swojej pracy takimi osobami. Przecież te dzieci chciały by być piękne, mądre i bogate, ale świat osób dorosłych i często nieodpowiedzialne wybory tych osób są konsekwencją wypaczeń genetycznych a ofiarami są dzieci. Dlatego uważam nauczycielki za nieodpowiedzialne osoby.

L
LanGor

Witajcie! I znow daliscie sie sprowokowac temu "hejterowi" z Niemodlina. Dajcie sobie odpowiedz, czym sie od niego roznicie. Nie znacie odpowiedzi? Wlasnie...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3