Piotr Rutkowski
Andżelika Wójcik wywalczyła swój drugi złoty medal na tegorocznych MP w łyżwiarstwie szybkim Roman Zawistowski/PAP
Andżelika Wójcik i Damian Żurek zwyciężając na 1000 m wywalczyli w piątek swoje drugie tytuły w mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. W drugiej konkurencji, biegu masowym, triumfowali Karolina Bosiek i Szymon Palka.

Wójcik obroniła tytuł na 1000 m i było to jej drugie złoto w trwającej od czwartku w Tomaszowie Mazowieckim rywalizacji. Pierwszego dnia zawodów 25-letnia łyżwiarka Cuprum Lubin okazała się bezkonkurencyjna na 500 m. W piątek na drugim sprinterskim dystansie zagroziła jej jedynie Bosiek (Pilica Tomaszów Maz.), której czas był słabszy zaledwie o 0,02 s. Podium uzupełniła Natalia Jabrzyk z Pilicy Tomaszów Maz.

- Przyznam, że nie spodziewałam się zwycięstwa na 1000 m. Kontuzja, której nabawiłam się podczas zawodów w Inzell wykluczyła mnie z kilku mocnych treningów, które pomogłyby mi się lepiej przygotować do startu w tej konkurencji. W związku z tym pojechałam dziś bardziej zadaniowo, a nie na najlepszy czas. Jestem mile zaskoczona, bo nie mogło być lepiej. Tak udane otwarcie sezonu cieszy – oceniła Wójcik.

Zadowolona z drugiego miejsca była też Bosiek, która – jak mówiła – ma rezerwy do szybszej jazdy. "Jest dużo rzeczy do poprawy, których dziś nie zrealizowałam. Jest więc nadzieja, że to nie wszystko, na co mnie stać. Przede mną dużo pracy i mam nadzieję, że będę rozkręcać się ze startu na start" – tłumaczyła 22-letnia panczenistka.

Żurek ponownie lepszy od Michalskiego

Wśród mężczyzn – podobnie, jak w czwartek na 500 m – mistrza Polski Piotra Michalskiego zdetronizował Żurek. 23-letni sprinter Pilicy Tomaszów Maz. zwyciężył z czasem 1.10,10, o 0,6 lepszym od obrońcy tytułu. Trzeci z dużą stratą był Szymon Wojtakowski (Pilica Tomaszów Maz.).

- Nie spodziewałem się, że wygram obie konkurencje. Wiedziałem, że razem z Piotrkiem jesteśmy w dobrej dyspozycji i nasza rywalizacja będzie +na żyle+. Dziś startowaliśmy w jednej parze i taka bezpośrednia walka bardzo motywuje. Pracowaliśmy przez cały sezon, żeby nie tracić na drugiej rundzie i to procentuje. Mam jednak nadzieje, że to dopiero rozgrzewka przed resztą sezonu – powiedział Żurek.

W drugiej piątkowej konkurencji, biegu masowym, wśród kobiet trzeci złoty medal z rzędu w tej konkurencji wywalczyła Bosiek. Za nią finiszowały zawodniczki AZS AWF Katowice - Magdalena Czyszczoń i Olga Kaczmarek. W męskim gronie najlepszy był Palka (KS Arena Tomaszów Maz.), który ukończył bieg z dużą przewagą nad Arturem Janickim (UKS Błyskawica Domaniewice) i Marcinem Bachankiem (KS Arena Tomaszów Maz.).

Mistrzostwa Polski na dystansach potrwają do niedzieli. Zawody wyłonią kadrę na dwie pierwsze imprezy Pucharu Świata, które odbędą się w Stavanger (11-13 listopada) i w Heerenveen (18-20 listopada). W sobotę zaplanowano rywalizację kobiet i mężczyzn na 1500 m oraz biegi drużynowe.