Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie piętro łańcuckiego zamku będzie można zwiedzać od 14 lutego

Beata Terczyńska
archiwum Muzeum - Zamek w Łańcucie
Mieszkańcy i turyści czekali na ten moment. Już wkrótce będą mogli podziwiać od lat nie udostępniane, odnowione wnętrza Muzeum - Zamku.

Dziś w Muzeum-Zamku w Łańcucie rozpoczyna się nowy sezon turystyczny. Inauguracja podzielona została na dwie części. na razie zwiedzający mogą oglądać: wnętrza pierwszej kondygnacji Zamku, Stajnię i Wozownię, Dział Sztuki Cerkiewnej, Oranżerię, Storczykarnię, a także ekspozycję Działu Historii Miasta i Regionu (w tym 10 Pułku Strzelców).

- Natomiast absolutna premiera wnętrz drugiego piętra będzie 14 lutego - zapowiadają w Muzeum - Zamku.

Goście będą mogli obejrzeć rezultaty dwuletniego, największego od czasów II wojny światowej, kompleksowego remontu obiektu.
Renowacja kosztowała ponad 18 mln zł. Prace objęły aż 84 pomieszczenia. Ponadto odnowę przeszło 140 zabytkowych mebli, a także 65 lamp, w tym 5 żyrandoli.

Na drugim piętrze zwiedzający będą mogli podziwiać m.in. Salon Pompejański, Pokój Czerwony, Pokój Kąpielowy, Sypialnię Rokokową, ale także np. Garderobę i Pracownię czy Pokój Służbowy.

- Ze względu na wyjątkowy charakter wnętrz mieszkalnych, na drugiej kondygnacji (przeszkody architektoniczne oraz względy konserwatorskie), jednocześnie może je zwiedzać maksymalnie 10 osób - informują w Muzeum - Zamku.

- W związku z tym konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wycieczek. Sezon turystyczny potrwa do końca listopada. Bilet na zwiedzanie drugiego piętra kosztuje 4 zł (ulgowy 2 zł). Szczegółowe informacje na temat cen biletów, godzin otwarcia, zasad zwiedzania znajdują się na stronie www.zamek-lancut.pl,

Pisaliśmy też, że opracowany został wirtualny spacer po drugim piętrze. Wystarczy wejść na www.zamek-lancut.pl i przechadzać się przez wszystkie odnowione apartamenty, korytarze i zakamarki. Co ciekawe, podczas remontu zamku, dokonano ciekawych odkryć. Pod tapetami z przełomu XIX i XX w. odnaleziono XVIII-wieczne malowidła Vincenza Brenny. Pod współczesnymi olejnymi przemalowaniami, na ścianach wielu korytarzyków, tkwiły ukryte XIX-wieczne polichromie patronowe. Podczas remontu stropu odkryto zabytkowe polichromowane belki stropowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24