Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugie podejście do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Tarnobrzegu. Projekt już po zmianach

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Kontrowersyjny projekt wprowadzenia opłat za parkowanie w Tarnobrzegu będzie dyskutowany na najbliższej sesji Rady Miasta, 27 czerwca. Jeśli uchwała wejdzie w życie zmiany będą obowiązywać od 1 października.

Będzie to już drugie podejście władz miasta do ustanowienia płatnych parkingów w centrum miasta. Poprzedni projekt uchwały został skrytykowany przez radnych między innymi za objęcie strefą zbyt dużego obszaru miasta, zbyt wysoką (stuzłotową) miesięczną opłatę abonamentową dla przedsiębiorców, którzy chcieliby parkować przed własną firmą. Zmian w nowym projekcie jest sporo. Najważniejsze dotyczą zakresu strefy.

- Ograniczyliśmy wykaz ulic, gdzie miałyby obowiązywać opłaty za parkowanie do ścisłego centrum, czyli obrębu placu Bartosza Głowackiego i Antoniego Surowieckiego. Nie będzie trzeba płacić za parkowanie na ulicy Targowej, Piłsudskiego, Szpitalnej, alei Niepodległości i Wyszyńskiego - wylicza Robert Kędziora, komendant Straży Miejskiej w Tarnobrzegu.

Zgodnie z nowym projektem w strefie płatnego parkowania znalazłyby się następujące ulice: 1 Maja (na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sokolą do skrzyżowania z ulicą Waryńskiego, z wyłączeniem części parkingu Komendy Miejskiej Policji), Dominikańska (na odcinku od ul. Kościuszki do ul. Sandomierskiej), Tadeusza Kościuszki (na parkingu przed budynkiem Urzędu Miasta Tarnobrzega) oraz na odcinku od ulicy Szkolnej do ulicy Dominikańskiej, Olgi Lilien – na całej długości, Adama Mickiewicza (na odcinku od placu Bartosza Głowackiego do skrzyżowania z ulicą Sokolą), Sandomierska (na odcinku od placu Bartosza Głowackiego do ronda), Juliusza Słowackiego (na odcinku od ul. Moniuszki do ul. Sokola), Henryka Sienkiewicza (na odcinku od skrzyżowania z ul. Szeroką do Sądu), Sokola (na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza do skrzyżowania z ulicą Słowackiego), Szeroka (na całej długości łącznie z parkingiem od ul. Piłsudskiego), Plac Grota Roweckiego, plac Bartosza Głowackiego (miejsca parkingowe od ulicy Kościuszki oraz na odcinku od skrzyżowania z ulicą Szkolną do skrzyżowania z ulicą Mickiewicza).

Pierwsze pół godziny bez opłat

Zgodnie z projektem za postój w strefie trzeba będzie płacić od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt i dni ustawowo wolnych, od godziny 8.30 do 17.30. Jakie są proponowane stawki? Utrzymano propozycję prezydenta, by na pierwsze pół godziny parkowania obowiązywała stawka zerowa. Opłata za pierwszą godzinę parkowania to 2 złote, za drugą - 2,40 zł, za trzecią - 2,80 zł i ponownie 2 złote za czwartą i każdą następną godzinę.

30 złotych miesięcznie miałaby kosztować karta abonamentowa typu P a 30 złotych roczna karta abonamentowa typu M dla mieszkańca. Zwolnione z opłat byłyby pojazdy służb miejskich podczas wykonywania obowiązków (pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne, pogotowie ciepłownicze, pogotowie wodno-kanalizacyjne, Straż Miejska, jednostki organizacyjne Urzędu Miasta Tarnobrzega),pojazdy służbowe Urzędu Miasta, motocykle, pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawności ruchowej lub zaopatrzone w kartę parkingową osoby niepełnosprawnej.

Jeśli proponowany projekt uchwały przegłosują radni, strefy mogłyby obowiązywać od 1 października, a nie od sierpnia jak wcześniej planowano.

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – płaca do góry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Drugie podejście do wprowadzenia strefy płatnego parkowania w Tarnobrzegu. Projekt już po zmianach - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24