MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże wyróżnienie dla lotniska w Jasionce. Dwa projekty mogą otrzymać dofinansowanie w kwocie ponad 16,5 mln euro

OPRAC.:
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Tak będzie wyglądać docelowo wschodnia część lotniska po wykonaniu pierwszej z inwestycji
Tak będzie wyglądać docelowo wschodnia część lotniska po wykonaniu pierwszej z inwestycji Materiały prasowe
Dwa projekty lotniska w Jasionce zostały rekomendowane do dofinansowania przez Komisję Europejską. W związku z tym Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka może otrzymać ponad 16,5 mln euro dotacji na ważne inwestycje infrastrukturalne. Wybrane projekty dotyczą renowacji pasa startowego i rozbudowy drogi kołowania.

Projekty dotyczą przebudowy drogi startowej na odcinku 2,5 km (pozostałe 700 metrów, od strony zachodniej przebudowano kilka lat wcześniej), a także dobudowy drogi kołowania na brakującym odcinku. Tym sposobem droga kołowania będzie już na całej długości pasa startowego.

Przebudowa drogi startowej na odcinku 700 m od progu wschodniego (oznaczanego 27) poprawi znacząco jej nośność i zwiększy trwałość poprzez zastosowanie nawierzchni z betonu cementowego. Natomiast środkowa część pasa na długości 1800 m otrzyma także nową, wytrzymałą konstrukcję przeznaczoną dla nawierzchni z betonu asfaltowego. Takie rozwiązanie w środkowej części drogi startowej pozwoli na jej optymalną eksploatację.

Dodatkowo w pierwszym z projektów planowana jest budowa równoległej drogi kołowania o długości ok. 1240 m z poboczami, co jeszcze poprawi zdolności operacyjne lotniska w rejonie progu od strony wschodniej, a także zwiększy przepustowość istniejącej drogi startowej.

– To zaś przełoży się na możliwość zwiększenia częstotliwości, a także bezpieczeństwa prowadzonych operacji lotniczych – mówi Adam Hamryszczak, prezes Portu Lotniczego „Rzeszów - Jasionka”.

Wszyscy podkreślają, że rekomendacja dla dofinansowania aż dwóch inwestycji to duże wyróżnienie dla portu lotniczego.

Oba projekty zostały wysoko ocenione. Każdy otrzymał 19 punktów na 25 możliwych i są rekomendowane do dofinansowania. Na inwestycje, szacowane łącznie na ponad 33 miliony euro, podrzeszowskie lotnisko może dostać 50 procent dotacji z Komisji Europejskiej.

– Okres pandemii bardzo mocno odczuły zarówno lotniska jak i linie lotnicze. To był szczególnie ciężki czas dla regionalnych portów, takich jak nasz w Jasionce, stąd też moje specjalne stanowisko na Komitecie Regionów w tej sprawie – mówi marszałek Władysław Ortyl. - Właściwie pandemia jeszcze się nie zakończyła, a lotnisko stanęło przed kolejnym wielki wyzwaniem przyjęcia setek samolotów z całego świata. Z tym zadaniem radzi sobie bardzo dobrze, ale ten proces pokazuje, gdzie jeszcze należy inwestować w naszą infrastrukturę lotniskową. To będzie ważny krok w rozwoju Jasionki. Za pomoc w staraniach o dofinansowanie również chciałem podziękować Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy, że Województwo Podkarpackie jest większościowym udziałowcem podrzeszowskiego lotniska. Drugim jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL).

– Lotnisko Rzeszów - Jasionka to ważny punkt na mapie polskiej infrastruktury transportowej. Jako port cargo, obsługujący między innymi krajową „Dolinę Lotniczą”, będzie uzupełniał i wspierał funkcjonowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego – wyjaśnia Stanisław Wojtera, prezes PPL. – Rozwój podrzeszowskiego lotniska to także inwestycja w bezpieczeństwo Polski. Cieszę się, że działania zarządzającego portem, którego PPL jest udziałowcem, zostały docenione, a przedstawione projekty uzyskały tak wysoką ocenę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24