MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duży i nowoczesny ośrodek sportowy "Wzorcownia Ruchu" powstanie w Świlczy pod Rzeszowem

OPRAC.:
Urszula Sobol
Urszula Sobol
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska została zwycięzcą przetargu na realizację zarówno I, jak i II (ostatniego) etapu budowy dużego ośrodka sportowego.
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska została zwycięzcą przetargu na realizację zarówno I, jak i II (ostatniego) etapu budowy dużego ośrodka sportowego. Firma Moris Polska
Inwestycja pn. Centrum Sportowe „Wzorcownia Ruchu” powstaje w Świlczy pod Rzeszowem. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha. Składa się na niego budynek usługowy (usługi w zakresie sportu i rekreacji), część zamieszkania zbiorowego, dwie hale sportowe i infrastruktura towarzysząca.

Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Moris Polska została zwycięzcą przetargu na realizację zarówno I, jak i II (ostatniego) etapu budowy dużego ośrodka sportowego. Obiekt zaprojektowała pracownia Urban Project, a jego inwestorem jest Centrum Ubezpieczeń i Turystyki Marek Piskur. Ośrodek stanie na działce o powierzchni 1,73 ha.

- Jako firma branży generalnego wykonawstwa specjalizująca się m.in. w obiektach sportowo-rekreacyjnych mamy dużą satysfakcję, że bierzemy udział w tym projekcie, ponieważ zawiera się w nim pewne przesłanie

– mówi prezes Moris Polska Maurycy Bryła.

– Jest to obiekt bardzo duży i wielofunkcyjny, łączący w sobie sport, rekreację i odnowę biologiczną. Te właśnie sfery ludzkiej aktywności, a zarazem biznesu, zostały najmocniej dotknięte lockdownem i wszelkimi innymi obostrzeniami pandemicznymi, a co za tym idzie wymiernymi stratami. Cieszymy się, że w Świlczy bierzemy udział w przedsięwzięciu, które pokazuje, iż mimo niełatwych uwarunkowań sanitarnych panuje wśród inwestorów wiara, że nadejdą w końcu czasy normalnej aktywności obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Będzie to obiekt pięciokondygnacyjny z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną

Powierzchnia zabudowy budynku usługowego wynosi 2777 mkw. przy kubaturze 38 706 m³. Będzie to obiekt pięciokondygnacyjny z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną. Będzie się składał z dwóch części odmiennych konstrukcyjnie. Budynek ten został zaprojektowany w układzie litery „L”. Łączy się on z parterowym budynkiem hali sportowej zaprojektowanej na planie prostokąta. Powierzchnia zabudowy hali wynosi blisko 5000 mkw. przy kubaturze 61 523 m³.

Pomieści ona m.in. salę gimnastyczną o powierzchni blisko 700 mkw, boisko wielofunkcyjne, a w tym pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej „Orlik” i dwie ściany wspinaczkowe. W części budynku wielofunkcyjnego zlokalizowano baseny, Spa, łaźnię parową, saunę suchą i grotę śnieżną.

- Spośród zadań I etapu budowy realizujemy obecnie roboty żelbetowe konstrukcji – mówi dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Tomasz Chmiel.

- W styczniu rozpoczniemy etap II i w jego ramach początkowo zaczniemy prace przy instalacjach sanitarnych i elektrycznych. "Wzorcownia Ruchu" stanowi jedną całość, niemniej jest to obiekt zróżnicowany konstrukcyjnie. Budynek usługowy ma konstrukcję żelbetową, natomiast hala sportowa to klasyczna konstrukcja stalowa.

Oba budynki tworzą nowoczesną zwartą bryłę wzbogaconą dodatkowo podziałami na elewacji. Wejście główne do budynku usługowego zaprojektowano od strony północnej, a dodatkowo jest ono akcentowane w bryle budynku przez podcień. Wejście główne do hali sportowej zaprojektowano w elewacji wschodniej.

- O skali inwestycji świadczy fakt, że fundament w technologii białej wanny pochłonął 1000 m³ betonu i 120 ton stali – relacjonuje Wojciech Marasik, kierownik projektu z ramienia Moris Polska. - Przebieg robót zawdzięczamy wyłącznie naszym metodom zarządzania, ponieważ na rynku – oprócz dużych skoków cen stali i innych materiałów budowlanych – występują także ich braki i nierytmiczność dostaw. Zjawiska takie, wcześniej rzadko w Polsce spotykane, wymagają wdrażania specjalnych metod planowania i zarządzania procesem budowlanym.

Stan surowy zamknięty obiekt osiągnie w kwietniu 2022 roku.

Sławomir Styka, zastępca wójta Gminy Świlcza potwierdza, że na terenie gminy ma powstać obiekt sportowo rekreacyjny. Jednak nie jest to inwestycja gminna tylko prywatnego inwestora.

- Warunki zabudowy zostały wydane na zadanie inwestycyjne pod nazwą: Budowa Centrum Sportowego w Świlczy. W oparciu o powyższe warunki inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Obecnie trwa realizacja tej inwestycji, a my jako samorząd mamy nadzieję, że zostanie ona zakończona i wszyscy mieszkańcy gminy będą mogli z niej korzystać.

Rzeszowskie Piwnice. Mieszkańcy i turyści wejdą tutaj 3 styc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24