Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Duży park” już nie będzie straszyć mieszkańców Jarosławia

Kamil Jaworski
Za kilka miesięcy będzie wiadomo, czy złożony do unijnego programu wniosek o dofinansowanie modernizacji parku zostanie zaakceptowany. Nz. Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia
Za kilka miesięcy będzie wiadomo, czy złożony do unijnego programu wniosek o dofinansowanie modernizacji parku zostanie zaakceptowany. Nz. Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia Kamil Jaworski
Park Miejski im. Bohaterów Monte Cassino od lat bardziej odstrasza niż przyciąga mieszkańców Jarosławia. Pojawiły się szanse na poprawę tego stanu.

Brak dostatecznego oświetlenia, nieutwardzone alejki, brak sensownego zagospodarowania jego przestrzeni, to podstawowe bolączki tego miejsca. Miejsce z dużymi tradycjami, bo założone w 1902 roku, objęte ochroną konserwatora zabytków, od wielu lat niszczeje.

Tylko plany, z których nic nie wynikało

Wielu mieszkańców, zamiast w tym największym parku miasta wypoczywać, raczej omija go szerokim łukiem. Szczególnie po zmroku. Przez wiele lat kolejne władze mówiły o planach wobec „dużego parku” i na tych planach się kończyło. Teraz też są plany. Czy będą zrealizowane, dowiemy się w przeciągu kilku miesięcy. Miasto chce pozyskać na ich realizację pieniądze z Unii Europejskiej.

- Opracowaliśmy nową koncepcję odnowy parku miejskiego. 16 sierpnia złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tego projektu z funduszy unijnych. Łączny koszt tej inwestycji to prawie 5 mln zł, z czego dofinansowanie ma wynieść ok. 4,1 mln zł. Chodzi o 1. etap - mówi Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia.

Co znajdzie się w tym pierwszym etapie? Utwardzenie wszystkich ścieżek i alejek kostką brukową, imitującą naturalną cegłę. Te wewnętrzne mają być przeznaczone dla spacerowiczów, a zewnętrzne dodatkowo z miejscem dla rowerzystów. Mają także pojawić się stojaki na rowery, leżaki, siedziska, nowe ławki, kosze na śmieci, latarnie i około 20 kamer. W ramach projektu zostanie również wymienione ogrodzenie całego parku. Modyfikowana będzie również parkowa flora.

W ramach koncepcji urzędu miejskiego, mają zostać tam również przygotowane miejsca edukacyjne dla dzieci. W miejscu starego basenu - altana edukacyjna, a także ogródek edukacyjny i naturalny plac zabaw z labiryntem roślinnym.

- W kolejnym etapie planujemy tężnie solankowe niedaleko głównego wejścia do parku, jak również utworzenie w parku, punktu usługowo-handlowego i bulodromu. W planach projektu głównego, mogliśmy zrealizować wnioski odnośnie dziedzictwa kulturowego, a te elementy nie wpisują się bezpośrednio w ten temat - wyjaśnia Waldemar Paluch.

Plac zabaw dla dzieci w ogródku jordanowskim

Park to nie tylko jego duża, główna, zabytkowa część, ale także przylegający do niego ogródek jordanowski, który nie jest już objęty ochroną konserwatora zabytków.

- Nasza koncepcja obejmuje cały teren, łącznie z ogródkiem jordanowskim. W budżecie przewidzieliśmy, by został on wyposażony w siłownię zewnętrzną, skatepark i odnowione alejki. Na sierpniową sesję rady miasta będzie złożony projekt na siłownię, a w poprzednim miesiącu dołożyliśmy pieniądze na alejki. Do końca roku w ogródku jordanowskim powstanie plac zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową i park linowy, które wygrały w zeszłorocznym budżecie obywatelskim - zapowiada burmistrz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24