NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  DWA PYTANIA do...

  DWA PYTANIA do...

  JAROMIR KWIATKOWSKI

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  WOJCIECH PIENIĄŻEK

  WOJCIECH PIENIĄŻEK

  ...WOJCIECHA PIENIĄŻKA, członka Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię i prezesa koła terenowego w Rzeszowie: - Jak hemofilia wpływa na codzienne życie chorego?
  WOJCIECH PIENIĄŻEK

  WOJCIECH PIENIĄŻEK

  - Choroba powoduje częste wylewy do stawów czego następstwem są czasowe trudności w poruszaniu się. Nie leczone wylewy mogą powodować trwałe uszkodzenia stawów. Często rodzice chorych dzieci mają problemy ze znalezieniem opiekunki. Kandydatki boją się podjęcia odpowiedzialności za dziecko, które w każdej chwili może ulec urazowi. Zmusza to często ich matki do odejścia z pracy i zajęcia się dzieckiem.
  Jeszcze bardziej narażone na urazy są dzieci w wieku szkolnym, np.
  na przerwach. Zwykłe wyrywanie zęba u dentysty musi być przeprowadzone pod osłoną czynników krzepnięcia krwi. Trzeba je wykonywać w specjalistycznych gabinetach na oddziale szpitalnym, bądź w klinice w Warszawie.
  Cięższe urazy głowy, krwawienia z przewodu pokarmowego i innych narządów wewnętrznych mogą zakończyć się śmiercią, jeżeli w odpowiednim czasie choremu nie poda się preparatu zwiększającego krzepliwość krwi. Urazy stawów mogą okazać się mniej dotkliwe, jeżeli chory stosuje odpowiednio dobrane przez specjalistę ćwiczenia na siłowni, basenie itp.

  - Jak doszło do powstania rzeszowskiego koła stowarzyszenia i jak może ono pomóc chorym?

  Hemofilia


  jest dziedziczną, nieuleczalną chorobą, w której został zaburzony proces krzepnięcia krwi. W Polsce w 1980 r. zarejestrowano 1638 chorych na hemofilię i inne wrodzone skazy krwotoczne. W 2003 r. - już 3129.  - Bezpośrednim impulsem był list zrozpaczonej matki, który przeczytałem w Internecie. W pierwszym etapie działania chcemy dać chorym i ich rodzinom informację na temat nowych metod leczenia i rehabilitacji, ośrodków leczenia, zaopatrzenia w preparaty krzepnięcia krwi. Przewidujemy uruchomienie porad prawnych i psychologicznych. Moim marzeniem jest też organizowanie obozów rehabilitacyjnych dla dzieci chorych. Jedynym ograniczeniem są pieniądze.

  W sobotę, 20 bm., odbył się I Walny Zjazd członków stowarzyszenia z woj. podkarpackiego. Kontakt ze stowarzyszeniem: 35-505 Rzeszów, ul. Krośnieńska 3/10, tel. 859-28-97.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo