Dwa złota dla Podkarpacia. Zawodniczki Resovii i Stali mistrzyniami Polski

Anna Sabat po raz drugi została mistrzynią Polski seniorek
Anna Sabat po raz drugi została mistrzynią Polski seniorek Polska Press
Anna Sabat (Resovia) oraz Katarzyna Zdziebło (LKS Stal Mielec) wróciły z Radomia ze złotymi medalami. Pierwsza została mistrzynią Polski seniorek w biegu na 800 metrów, druga nie miała sobie równych w chodzie na 5 000 metrów. Srebro na tym dystansie wywalczyła Małgorzata Cetnarska (Victoria Stalowa Wola).

Lekkoatletka Resovii uzyskała czas 2.02.94 i w pokonanym polu zostawiła Joannę Jóźwik (2.03.46), piąta zawodniczkę Igrzysk Olimpijskich, która reprezentuje AZS Katowice, ale zaczynała karierę w Victorii Stalowa Wola.

- Anka właściwie od początku prowadziła – mówi Piotr Kowal, trener biegaczki. – Tempo było równe, dość szybkie, ale nie szalone. Mocno wiało, więc w tym biegu chodziło o mistrzostwo, a nie o czas.

Po pierwszym okrążeniu pierwsza trójka (także Martyna Galant z AZS-u Poznań) miała już lekką przewagę nad resztą stawki. – dwieście metrów przed metą Anka mocniej ruszyła delikatnie powiększyła przewagę i pewnie wygrała. Fajna sprawa, bo wygrać z Joanna Jóźwik to nie jest byle co – podkreślił trener resoviaczki.

29 sierpnia Anna po raz pierwszy wystartuje Diamentowej Lidze (Zurych).

– Tam spróbuje powalczyć o minimum na mistrzostwa świata – dodał Kowal.

Zdziebło zdobyła złoto w sposób bezdyskusyjny. Podopieczna trenerki Małgorzaty Kulig uzyskała czas 22:23.64 i swą rywalkę ze Stalowej Woli wyprzedziła znacznie, bo ta druga uzyskała wynik 24:52.65. Piąta była Natalia Kalina (GUKLA Bratkowice Korzeniowski.pl), która uzyskała 28:26.44.

W chodzie na 10 tysięcy metrów, z czasem 42:56.53, szóste miejsce uzyskał Rafał Augustyn (LKS Stal). Złoto zdobył Dawid Tomala (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole, 42:20.50.

Dzień wcześniej rozegrano finały biegu na 3000 przez przeszkody. W rywalizacji pań 4. Miejsce zajęła Katarzyna Kargol (Resovia, 10:36.47). Podopieczna trenera Kowala pierwszy sezon startuje w seniorach, więc jej wynik zasługuje na pochwały. Patrycja Surowiec, koleżanka klubowa Katarzyny, zajęła w Radomiu 6. miejsce (10:50.28).

– Warto dodać, że Patrycja o 22 sekundy poprawiła życiówkę – dodał Kowal.Złoto wywalczyła Mariola Ślusarczyk (UKS Barnim Goleniów, 10:10.60).

U mężczyzn w tej samej konkurencji 11. pozycję zajął Patryk Marszałek (Resovia, 9.19,90). Mistrzem został Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów, 8:28.99).

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani