Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwanaście tradycyjnych wigilijnych potraw

Grzegorz Michalski
Koło Gospodyń z Zarzecza wybrało dla naszych Czytelników przepisy na 12 tradycyjnych dań, które podaje się na stół wigilijny na Podkarpaciu.

USZKA

SKŁADNIKI CIASTO:
1 kg mąki, 1 jajko, 6 łyżek wody

SKŁADNIKI FARSZ:
100 g suszonych grzybów, 300 g cebuli, bułka tarta

PRZYGOTOWANIE:
Grzyby umyć i zalać niewielką ilością osolonej wody. Gotować ok. 25 min pod przykryciem. Odcedzić i posiekać. Cebulę pokroić w kostkę i z grzybami podsmażyć na maśle posypując bułką tartą, by uzyskać spoistą masę. Doprawić solą i pieprzem. Z mąki, wody i jajka zagnieść ciasto. Rozwałkować je dość cienko, wykrawać małe kółka. Na środek każdego nakładać farsz, zlepiać jak pierogi po czym zlepić 2 przeciwległe rogi. Wrzucać na osolony wrzątek, gdy wypłyną wyjmować, odsączyć i ostudzić.

KAPUSTA Z GROCHEM

SKŁADNIKI:
1,5 kg kapusty kiszonej, 2 cebule, 2 szkl. grochu, łyżka masła, 1,5 łyżeczki majeranku, liść laurowy, pieprz, ziele angielskie, sól, pieprz mielony, kminek.

PRZYGOTOWANIE:
Groch zalewamy wodą, odstawiamy na noc, na drugi dzień gotujemy ok, 45 min, aby się nie rozgotował. Kapustę gdy bardzo kwaśna przepłukujemy wodą następnie gotujemy ok. godziny dodając listki laurowe, ziele i pieprz. W razie potrzeby dolewamy wody. Cebulkę podsmażamy na maśle. Po godzinie do kapusty dodajemy groch, cebulę, majeranek, kminek, pieprz,szczyptę soli i gotujemy wszystko ok. 40 min.

ŚLEDŹ Z JABŁKAMI
SKŁADNIKI:
1 kg śledzi, 4 łyżki octu, pół kg cebuli sałatkowej, pół litra śmietany, jabłko

PRZYGOTOWANIE:
Pokroić śledzie, wrzucić do salaterki Dodać pokrojoną drobniutko cebulę i jabłko w cząstkach. Zalać octem, śmietaną i wymieszać. Schłodzić w lodówce.

KASZA JAGLANA ZE ŚLIWKAMI

SKŁADNIKI:
1 kg śliwek, 2 łyżki mąki, sól, cukier, cynamon, 3 l wody, 2 l kaszy jaglanej.

PRZYGOTOWANIE:
Ze śliwek wybrać pestki, podzielić na połówki, dać do garnka i zalać wodą. Gdy śliwki są ugotowane, dodać smalcu, soli do smaku i 2 l kaszy jaglanej. Całość wymieszać i wstawić do bratrury (piekarnika), żeby kasza się wypiekła. Gdy jest już gotowa, przełożyć do miski i posypać cukrem i cynamonem.

GOŁĄBKI ZIEMNIACZANE

SKŁADNIKI:
1 średnia kapusta, 2 kg ziemniaków, jajko, cebula duża, 4 ząbki czosnku, sól, pieprz, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe.

PRZYGOTOWANIE:
Kapustę usmażyć w osolonej wodzie. Ziemniaki zetrzeć na tarce, odcedzić na sitku do miski, aby wyciekł nadmiar wody. Wodę wylać, a zgromadzoną na dnie miski skrobię przełożyć do ziemniaków. Cebulę i czosnek zetrzeć, połączyć z ziemniakami, dodać jajko, sól, pieprz i majeranek (2 łyżeczki). Ze sparzonych liści kapusty wyciąć zgrubiałe części i zawijać w nie farsz. Gołąbki włożyć do garnka z grubym dnem. Dodać kilka ziaren ziela, liść laurowy i zalać wrzątkiem. Gotować na małym ogniu aż liście będą miękkie, a woda wyparuje. Gołąbki podawać z sosem grzybowym lub cebulką podsmażaną na maśle i kwaśną śmietaną.

PIEROGI Z KAPUSTĄ

SKŁADNIKI FARSZ:
1 średnia kapusta młoda, pół kostki masła, 2 cebulki, pieprz, sól, ćwierć litry bulionu, 2 łyżki bułki tartej

SKŁADNIKI CIASTO
3 szklanki mąki, 3/4 szklanki wody, 2 łyżki oleju, sól.

PRZYGOTOWANIE:
Na patelni podrumienić masło z cebulką drobno pokrojoną, dodać poszatkowaną kapustę, poddusić cały czas mieszając, polać bulionem i dalej dusić, aż kapusta zgęstnieje. Na koniec dodać pieprz i sól do smaku, zagęścić bułką tartą i ostudzić. Przygotować miękkie ciasto, rozwałkować na stolnicy posypanej mąką i wycinać szklanką krążki. Na każdy krążek nałożyć łyżkę farszu. Zlepić. W garnku przygotować wodę osoloną z 2 łyżkami oleju. Wrzucać pierogi do wrzątku i wyjmować po 3 minutach od wypłynięcia Po wierzchu polać masełkiem z cebulką.

KAPUŚNIACZKI

SKŁADNIKI:
1 kg mąki, kostka smalcu, kostka margaryny, 2 całe jaja, 2 żółtka, 6 łyżek śmietany, 10 dkg drożdży, 2 łyżeczki cukru,

FARSZ: ugotować kapustę, wycisnąć, doprawić do smaku i przysmażyć.
_
PRZYGOTOWANIE: _Drożdże rozetrzeć z cukrem, dodać soli do smaku. Ze wszystkich składników zarobić ciasto jak na pierogi. Rozwałkować nakładać farsz i robić pierożki. Posmarować je po wierzchu białkiem. Można posypać kminkiem albo startym żółtym serem. Piec kapuśniaczki na złoty kolor.

GOŁĄBKI Z KASZĄ I GRZYBAMI

SKŁADNIKI:
3 szkl. kaszy gryczanej, 4 dkg suszonych grzybów, 8 cebul, mąka, śmietana, kapusta.

PRZYGOTOWANIE:
Ugotować kaszę. Grzyby gotujemy w osolonej wodzie ok. 15 min. Z wywaru robimy sos. Usmażyć cebulę na złoty kolor, grzyby zmielić w maszynce. Wymieszać kaszę, cebulę, grzyby doprawić solą, pieprzem, nakładać na liście kapusty i zawijać. Układać gołąbki w brytfanie, podlać trochę wodą i zapiekać ok. 45 min. w piekarniku.

SOS: do grzybowego wywaru dać trochę zmielonych grzybów, mąki i śmietany. Zagotować.

ZUPA GRZYBOWA

SKŁADNIKI:
3 dkg suszonych grzybów, 20 dkg włoszczyzny, 1 i 1/4 litra wody, 4 dkg tłuszczu, 3 dkg mąki, 1 łyżka siekanego koperku.

PRZYGOTOWANIE:
Grzyby opłukać, zalać zimną wodą, dodać cebulę i gotować. Gdy grzyby są na pół miękkie włożyć oczyszczoną włoszczyznę i dogotować. Kiedy grzyby są miękkie wywar odcedzić, grzyby cienko pokrajać i dodać na powrót do wywaru. Z tłuszczu i mąki zrobić jasnozłotą zasmażkę, rozprowadzić ostudzonym wywarem, wlać do zupy i zagotować. Na koniec dodać posiekany koperem i osolić do smaku.

BARSZCZ

SKŁADNIKI:
25 dkg kości, 25 dkg włoszczyzny, 1 kg buraków ćwikłowych, przyprawy: listek laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, czosnek, cukier, 2 l wody, 1 l kwasu burakowego, cebula.

PRZYGOTOWANIE:
3 ząbki czosnku, kości, warzywa, buraki, przyprawy ugotować, odcedzić, dodać kwasu burakowego, soli i cukru. Gdy mało kwaśny, można doprawić sokiem z cytryny.

KOMPOT Z SUSZONYCH OWOCÓW

SKŁADNIKI:
10 dkg suszonych śliwek, 10 dkg suszonych jabłek, 10 dkg suszonych gruszek.

PRZYGOTOWANIE:
Owoce zalewamy wodą na około 60 minut. Następnie całość gotujemy. Można dodać kawałek cynamonu, skórkę cytryny, parę goździków. Gdy przestygnie, można doprawić miodem.

ŻUR KISZONY

SKŁADNIKI:
2 szklanki mąki owsianej, szklanka płatków owsianych, 1-2 łyżki mąki pszennej, 2 ziarenka ziela angielskiego, liście laurowe, 3-4 ząbki czosnku, skórka z chleba.

PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki zalać wodą i pozostawić na 5 dni. Gdy już ukiśnie, przecedzić i zagotować żurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24