Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie duże inwestycje planuje PGE Energia Ciepła w Rzeszowie [WIDEO]

Marcin Żminkowski
Marcin Żminkowski
08.10.2018 rzeszow spalarnia smieci przy elektrocieplowni pge fot krzysztof kapica
08.10.2018 rzeszow spalarnia smieci przy elektrocieplowni pge fot krzysztof kapica K_kapica_afk
Dynamiczny rozwój Rzeszowa pociąga za sobą większe zapotrzebowanie na ciepło systemowe z miejskiej sieci ciepłowniczej. – Budujemy instalacje w oparciu o najnowsze trendy stosując nowoczesne urządzenia korzystając z paliw niskoemisyjnych gazu i odpadów komunalnych– mówi Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni w Rzeszowie. Druga inwestycja to budowa kotłowni gazowej i rezygnacja z węgla kamiennego.

Obecna instalacja przetwarza 100 tys. ton odpadów rocznie. Planowana budowa drugiej linii technologicznej instalacji termicznego przetwarzania odpadów pozwoli na przetworzenie 180 tys. ton.

– To da możliwość zagospodarowania tych odpadów, które są produkowane głównie na Podkarpaciu do tego, żeby były przetwarzana w naszej instalacji

– mówi dyr. Paweł Majewski. Chodzi o te odpady, które nie nadają się do recyklingu, a z których można wytworzyć energię cieplną oraz elektryczną.

Druga linia spalarni ma ruszyć w 2023 roku. - Obecnie uzyskujemy 16 MW energii cieplnej ze spalania odpadów i dodatkowe 4 MW z odzysku ciepła ze spalin - mówi Paweł Motyka, PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. A dodatkowa linia może nawet podwoić te osiągi.

Kolejną inwestycją rzeszowskiej elektrociepłowni jest budowa kotłowni gazowej. Dzięki niej będzie możliwa rezygnacja z węgla i przejście na niskoemisyjne paliwo, jakim jest gaz. A za tym idzie poprawa jakości powietrza i dostosowanie elektrociepłowni do wymogów UE.

– Eksploatacja starej części elektrociepłowni, w której są kotły węglowe przewidziana jest do 2023 roku, bo w lutym planujemy oddanie do eksploatacji kotłowni gazowej - mówi Łukasz Gugała, kierownik wydziału wytwarzania PGE Energia Ciepła S.A.

Będzie to nowoczesny obiekt wyposażony w 6 kotłów gazowych, każdy o mocy 31 MW. W sumie da to 186 MW. A każdy z nich będzie wyposażony w niskoemisyjne palniki gazowe. Da to wysoką sprawność, dyspozycyjność i niezawodność.

Obecnie elektrociepłownia korzysta w 80 proc. z gazu ziemnego i 14 proc. z odpadów komunalnych, a jedynie 6 proc. z węgla kamiennego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24