Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwoje uczniów z Podkarpacia w ogólnopolskim finale konkursu genealogicznego. Uroczysta gala w Wilanowie [ZDJĘCIA]

nz
Gala ogólnopolskiego konkursu genealogicznego "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Nz. wyróżnienie od wiceministra edukacja i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz dyrektora Archiwów Państwowych Pawła Pietrzyka odbiera Klaudia Ziętal wraz z opiekunem naukowym Magdaleną Wilk-Perłak.
Gala ogólnopolskiego konkursu genealogicznego "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna" w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Nz. wyróżnienie od wiceministra edukacja i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz dyrektora Archiwów Państwowych Pawła Pietrzyka odbiera Klaudia Ziętal wraz z opiekunem naukowym Magdaleną Wilk-Perłak. Michał Gmitruk/Archiwa Państwowe
Jakub Trela z SP w Wadowicach Górnych w powiecie mieleckim zdobył drugie miejsce, a Klaudia Ziętal z SP w Drohojowie w powiecie przemyskim wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie genealogicznym "Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna". Uroczysta gala podsumowująca odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Konkurs Archiwów Państwowych, Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji trwał od stycznia do czerwca i składał się z dwóch etapów: wojewódzkiego i ogólnopolskiego. Mogli w nim wziąć udział uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej.

- Zadaniem uczestników było stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne” oraz opisanie losów przodków. Uczestnicy przygotowywali swoje projekty konkursowe pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych - informują Archiwa Państwowe.

Organizatorzy podkreślają, że uczestnicy wykazali się dużą kreatywnością, wiedzą i umiejętnością odkrywania przeszłości swojej rodziny. Dzięki udziałowi w konkursie młodzi ludzie lepiej poznali historie swoich przodków i na nowo odkryli rodzinne pamiątki, dokumenty oraz stare fotografie.

– Widzimy po tym, jak prace spływały na konkurs, że uczniowie bardzo chętnie z zasobów archiwalnych korzystali. Konkurs wpłynął nie tylko na to, że mogły się w domach odbyć międzypokoleniowe rozmowy, że można było dziadków, babcie, prababcie zaangażować do tego, żeby poznać opowieści o własnej rodzinie, posłuchać jak oni byli zaangażowali w to, jak historia się wokół nich toczyła, ale również, że zachęciliśmy do tego, żeby źródła przechowywane w Archiwach Państwowych były również w pracach uczniów wykorzystywane – mówi Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych.

– Naszym celem było, aby młodzi ludzie nauczyli się pewnej bardzo przydatnej w życiu umiejętności właściwego odnajdywania prawdziwych źródeł. Po drugie, aby budować tożsamość, aby ten element wychowawczy był osiągnięty. Budujemy tożsamość poprzez znajomość historii tej najważniejszej z punktu widzenia każdego z nas, historii własnej rodziny - twierdzi Tomasz Rzymkowski, wiceminister Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Wśród 15 laureatów finału krajowego znalazło się dwoje uczniów z województwa podkarpackiego. Drugie miejsce zajął Jakub Trela, uczeń SP w Wadowicach Górnych w pow. mieleckim, który pracował pod opieką naukową nauczycielki Anny Kwiatkowskiej. Wyróżnienie zdobyła Klaudia Ziętal, uczennica SP w Drohojowie w pow. przemyskim, która pracowała pod opieką naukową Magdaleny Wilk - Perłak, nauczycielki i dyr. SP w Drohojowie.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Boratyn z ZSP nr 7 we Wrocławiu, trzecie Marianna Konieczna z SP w Krynicznie.

Była to pierwsza edycja tego konkursu. Prawdopodobnie będzie on kontynuowany w następnych latach.


Zobacz też: Zobacz nasz nowy program 3 SPOSOBY NA - i.PL

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24