Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór „Resztówka” w Kotowej Woli odradza się jak mityczny Feniks z popiołów. Zobacz aktualne zdjęcia obiektu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dwór Resztówka przykryty jest czerwonym dachem, bielą się już tynki na dużej części ścian. Zobacz więcej w dalszej części galerii >>>
Dwór Resztówka przykryty jest czerwonym dachem, bielą się już tynki na dużej części ścian. Zobacz więcej w dalszej części galerii >>>Zdzisław Surowaniec
Jak Feniks z popiołów odradza się jeden z najpiękniejszych zabytków budownictwa wiejskiego Dwór Kotowa Wola – Resztówka. Sprawdziliśmy, jak idą prace renowacyjne. Efekty już sią niesamowite.

Dwór „Resztówka” w Kotowej Woli przechodził z rąk do rąk

Dwór w Kotowej Woli w gminie Zaleszany wzniósł w 1774 roku podkomorzy Kajetan Kraiński. Budynek posiadał czternaście pomieszczeń i w całości był podpiwniczony z uwagi na podmokły, zalewowy teren. Od roku 1872 majątek był w rękach Franciszka Popiela, który w roku 1905 sprzedał dobra Zbigniewowi Horodyńskiemu. W rękach Horodyńskich pozostał do 1944 roku, kiedy został upaństwowiony.

Po wojnie była tu szkoła, potem mieszkanie dla dwóch rodzin, które opuściły coraz bardziej zrujnowany obiekt, a czas i wandale dopełniły zniszczenia. Już w 1989 roku Andrzej Karaś alarmował o tym, że architektoniczna perła zbudowana w stylu klasycystycznym idzie w ruinę. Kiedy został wójtem Zaleszan zachęcił sołtysa do założenia stowarzyszenia, które odbuduje dwór. Udało się zrobić sporo, ale za mało, aby mówić i przełomie.

Dwór „Resztówka” w Kotowej Woli przekazany nieodpłatnie

W grudniu 2019 roku obiekt z przyległym terenem został nieodpłatnie przekazany przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi „Wolan” na rzecz Fundacji Fundusz Lokalny SMK, która podjęła się dzieła przywrócenia obiektu do pełnienia funkcji ośrodka kultury. Założono wówczas, że w przeciągu czterech lat Resztówka znów otworzy pomieszczenia dla społeczności, co związane jest z planowanym na rok 2024 świętowaniem 250-lecia powstania tego obiektu.

Przez minione dwa lata Fundacja SMK wsparła inwestycję kwotą własną w wysokości ponad 50 tysięcy złotych. Wkład rzeczowy i pracy Darczyńców oraz wolontariuszy szacuje się na minimum 100 tysięcy złotych. Wiele osób nieodpłatnie świadczyło pomoc przy poszczególnych pracach. Jednym z wielu darczyńców wspierających odbudowę dworku jest były wójt Zaleszan Andrzej Karaś. Z jego pomocą i „klucznika” Daniela Zielińskiego mogliśmy zobaczyć wnętrze obiektu.

Są już wspaniałe efekty prac w Dworze „Resztówka” w Kotowej Woli

Dwór przykryty jest czerwonym dachem, bielą się już tynki na dużej części ścian. Do wnętrza doprowadzona jest woda i gaz, obiekt podłączono do kanalizacji. W środku restaurowane są pomieszczenia, które będą pełnić różne role, nawet hotelowe. Zachwycają kolebkowe sklepienia piwnic, a w wielu miejscach cegły nie kryje tynk, co nadaje niezwykłego ciepła i pięknej, szlachetnej starości.

Prezes fundacji Stanisław Baska apeluje o dalsze wspieranie odnowy dworku. Dotychczasowe efekty świadczą, że żadna złotówka nie marnuje się. Mając znakomitych ambasadorów Dworu oraz mnóstwo życzliwych osób wokół, Fundacja realizuje skutecznie plan odbudowy dworku Resztówka w Kotowej Woli. Datki finansowe można bezpośrednio wpłacać na konto Fundacji: 79 8642 1139 2013 3934 4856 0001 z dopiskiem „Resztówka”.

Tak pisaliśmy o dworku:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwór „Resztówka” w Kotowej Woli odradza się jak mityczny Feniks z popiołów. Zobacz aktualne zdjęcia obiektu - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24