SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Dworce PKP i PKS w Rzeszowie pod jednym dachem?

  Dworce PKP i PKS w Rzeszowie pod jednym dachem?

  Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Rzeszowscy radni na trwającej właśnie sesji dyskutują na temat przebudowy okolic dworców PKP i PKS. Ma tu powstać centrum komunikacyjne.

  - To bezsprzecznie jeden z najważniejszych projektów miasta na najbliższe lata. Chcemy go zrealizować w rozdaniu unijnych pieniędzy do 2020 roku. Szczegóły dogadujemy już z marszałkiem i właścicielami terenów w tej okolicy, między innymi z PKP, PKS i PSK. Wstępny wniosek o dofinansowanie inwestycji już złożyliśmy - mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

  Ma być estetycznie i funkcjonalnie

  Okolica rzeszowskich dworców PKP i PKS to jedno z najbrzydszych miejsc w mieście. Poza drobnymi remontami od lat nie było tu żadnych inwestycji, które poprawiłyby wygląd budynków i placów.
  Kolej i PKS ograniczyły się jedynie do odświeżenia swoich elewacji i wypowiedzenia umów najmu terenu sprzedawcom, właścicielom kiosków i budek z zapiekankami. Większość z nich została już zlikwidowana.

  Docelowo teren od torów kolejowych po ulice Grottgera, Grunwaldzką i plac Kilińskiego ma być jednak przebudowany zgodnie z założeniami planu zagospodarowania “Rzeszowskie centrum komunikacyjne". Miejscy urbaniści założyli w nim stworzenie miejsca, w którym będą się spotykać różne formy transportu pasażerskiego oraz handel i usługi.

  - Niestety, chociaż to dla miasta priorytetowa inwestycja, niewiele słyszymy o jej realizacji. Tymczasem obskurny dworzec PKS straszy mieszkańców i turystów, a za jego okolicę trzeba się wstydzić. Dodatkowo autobusy są porozrzucane po całym mieście. Chcemy, aby jak najprędzej projekt doczekał się realizacji. To musi być wizytówka miasta, na miarę stolicy regionu - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa.

  Na jej wniosek urzędnicy przedstawią podczas dzisiejszej sesji stan przygotowań do budowy. Wiceprezydent Ustrobiński nie chce zdradzać szczegółów, ale przekonuje, że rozmowy są zaawansowane.

  - To długotrwały proces, bo do uzgodnienia z partnerami jest mnóstwo spraw. Chcemy być tak przygotowani, aby według jednego, wspólnego projektu kazdy zbudował swoją część tego kompleksu - mówi Marek Ustrobiński. Potwierdza, że wśród pomysłów jest m.in. budowa tunelu dla samochodów, który ma połączyć ul. Asnyka i Kochanowskiego.

  Wszystko pod jednym dachem

  Jak będzie wyglądać nowe centrum komunikacyjne? Jedną z koncepcji przygotował architekt Krzysztof Mikołajczyk, absolwent Politechniki Rzeszowskiej. Jego pomysł zakłada budowę jednego kompleksu mieszczącego pod swoim dachem oba dworce i część handlową oraz parking.

  Budynek ma dostęp do przystanku nadziemnej kolejki, która z kolei ma być uzupełnieniem komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Dla wygody podróżnych Poszczególne segmenty są połączone ruchomymi schodami i windami. W ratuszu koncepcja młodego architekta się podoba.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (38)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (38) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Nabór do konkursu na Młodzieżową Nagrodę Karola Wielkiego

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Zrób sobie prezent na Walentynki! Weź udział w loterii Nowin i wygraj mieszkanie

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie

  Zobacz, gdzie dobrze zjeść w Rzeszowie