Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dynia pomaga w odchudzaniu, ale nie cukrzykom

al/Ula Sobol
Dynie są bardzo łatwe w uprawie. Sadzę je od 15 lat, największe owoce osiągają nawet 80 kg - mówi Wiesława Szal.
Dynie są bardzo łatwe w uprawie. Sadzę je od 15 lat, największe owoce osiągają nawet 80 kg - mówi Wiesława Szal. Krystyna Baranowska
Dynie z naszych grządek znakomicie nadają się nie tylko na zupę, ale także kotlety i paszteciki.

Dynia w kuchni

Na Święcie Dyni, które zorganizowano w ostatnią niedzielę w Korniaktowie Południowym (gm. Białobrzegi), popróbować można było najróżniejszych potraw. - Impreza odbyła się już po raz trzeci. Chcemy pokazać walory tego niedocenionego i słabo rozpowszechnionego warzywa - tłumaczy Wiesława Szal ze Stowarzyszenia Kobiet "Krokus" w Korniaktowie Płd. - Świętu towarzyszy konkurs na najsmaczniejszą potrawę z dyni.

- W tym roku zwyciężyły kotleciki przygotowane przez Stowarzyszenie Kobiet z Woli Dalszej - zdradza Katarzyna Peszko, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach.

- Z dyni robimy surówki, pasztecik, bigos, kotlety i chleb. Faszerujemy nią także mięso - wylicza Zofia Nykiel, prezes Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju "Olszynka" z Białobrzegów. - A my z dyni przygotowałyśmy aż 24 potrawy - oznajmia Wanda Zdobłarz ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Woli Dalszej. - Dżemy, pasztety, kotlety, chleby, ciasta, zupy, placki. Dynię łączymy także z wołowiną.

- Można z niej robić także muffinki, soczki, serniki, powidła, bułeczki, kotlety - wtrąca Wiesława Szal.

Dynia na odchudzanie

- Dynia to skarbnica witamin i minerałów. Jest bogata w β-karoten, jako antyoksydant działa przeciwnowotworowo i zapobiega powstawaniu chorób układu krążenia. Zawiera także witaminy z grupy B, szczególnie witaminę B2, C, D, a także sporo potasu, wapnia, cynku, fosforu i błonnika - podkreśla Paulina Jałocha z Centrum Dietetycznego NutriPoint w Rzeszowie. Mimo, iż w kształcie okrąglutka, to jest niskokaloryczna. Warto ją wykorzystać podczas odchudzania.

Dietetyk podkreśla, że dynia praktycznie nie zawiera sodu, co jest istotne w leczeniu nadciśnienia i profilaktyce chorób serca. Zaliczana jest do produktów zasadowych, czyli działa alkalizująco na organizm, wzmacnia układ odpornościowy i nawet po obróbce termicznej nie traci swoich właściwości. Niestety, dynia ma dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie jest wskazana dla diabetyków.

- Dynia oprócz wartości odżywczej, jest bardzo łatwa w uprawie. Gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, szybko rośnie. Mimo możliwości różnorodnego użytkowania, ciągle jest warzywem niedocenionym - zauważa Stanisław Górak z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. - Dynię zbiera się jesienią, gdy całkowicie dojrzeje. Poznaje się to po mocno stwardniałej skórce i pustym dźwięku przy pukaniu w warzywo.

Kupując dynię, zwróć uwagę, czy skóra jest gładka i twarda. Nie powinna być pomarszczona, posiadać ciemnych plam i uszkodzeń. Przechowujemy ją w całości nawet kilka miesięcy w chłodnym i ciemnym miejscu. Rozkrojoną musimy umieścić w lodówce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24