Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyplom daje pracę? Tylko 1,5% bezrobotnych to absolwenci uczelni

Beata Terczyńska
Samo ukończenie studiów i zdobycie dyplomu nie gwarantuje jeszcze pracy. Ważne jest, co i gdzie studiujemy.
Samo ukończenie studiów i zdobycie dyplomu nie gwarantuje jeszcze pracy. Ważne jest, co i gdzie studiujemy. Bartosz Frydrych
Zaledwie 1,5 procent bezrobotnych na Podkarpaciu to absolwenci uczelni - wynika z najnowszych wyliczeń GUS.

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w 2013 r. pracodawcy najrzadziej szukali socjologów, inżynierów rolnictwa, nauczycieli historii oraz filologów polskich i języków obcych.

Prof. Adam Marciniec, prorektor ds. kształcenia na Politechnice Rzeszowskiej, przyznaje, że owszem, dyplom daje pracę, ale w zależności jednak, na jakim kierunku i jakiej uczelni został zdobyty.

- Nasi absolwenci, zwłaszcza wszelkich kierunków technicznych, nie mają żadnych problemów ze znalezieniem pracy, a studenci niektórych specjalności pracują zawodowo już w trakcie ostatnich lat studiów - zwraca uwagę prorektor. - Przyjeżdżają do nas pielgrzymki nie tylko polskich, ale i zagranicznych firm, by łowić najlepszych studentów i zachęcać ich do pracy u siebie. Pracowników poszukiwał u nas m.in. londyński Rolls-Royce. Mój ubiegłoroczny absolwent magisterskich studiów na mechanice i budowie maszyn jest w tej chwili głównym inżynierem od projektowania napędów w norweskiej stoczni. Takie przykłady mogę mnożyć.

Pewne kierunki

Profesor wylicza, że najbardziej cenieni i poszukiwani są absolwenci kierunków: lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, zarządzanie, inżynieria produkcji, informatyka, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka. Często studenci tuż po stażu dostają propozycje pozostania w firmie, a prace dyplomowe robią właśnie na potrzeby przyszłego pracodawcy. Wielu absolwentów robi karierę w WSK i w innych firmach z branży lotniczej.

Czy to znaczy, że trzeba się bardzo postarać, by po studiach na PRz zasilić grono bezrobotnych?

- Powiem inaczej. Jak ktoś się nie stara, nie kończy naszej politechniki - komentuje prorektor, podając, że co roku mury jego uczelni opuszcza ok. 2,5 tys. absolwentów studiów drugiego stopnia oraz 3,5 tys. pierwszego.

Urszula Pasieczna z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania zwraca uwagę, że jej uczelnia prowadzi badania losów absolwentów od wielu lat. - Stąd wiemy, że większość szybko znajduje pracę. Najbardziej poszukiwani są informatycy, programiści i graficy komputerowi. Nasz absolwent informatyki pracował nad animacją do "Hobbita“ - mówi. - Uczelnia pomaga też absolwentom znaleźć pracę. W biurze karier mamy dwukrotnie więcej ofert pracy, niż zarejestrowanych studentów i absolwentów. Są nie tylko oferty z Podkarpacia, ale z całej Polski i z zagranicy.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie także od kilku lat bada losy absolwentów, bo to pomaga im dostosowywać program kształcenia do potrzeb rynku pracy.

- Dzięki badaniom wiemy, w jakich firmach lub urzędach i w jakich rejonach Polski są zatrudniani - mówi Przemysław Pawlak, rzecznik uczelni. - Znajdują pracę m.in. w urzędach państwowych, bankach, służbie bezpieczeństwa wewnętrznego. Wielu pełni funkcje kierownicze i zajmuje ważne stanowiska w najważniejszych urzędach i instytucjach administracji państwowej.

Bezpieczeństwo? Modne krótko

Losy absolwentów zaczął też niedawno śledzić Uniwersytet Rzeszowski, choć prof. Aleksander Bobko, rektor UR, przyznaje, że zbyt mało ich jeszcze przebadali, by wyciągać ostateczne wnioski. - Jakiś czas temu na topie była anglistyka, ale rynek jest nią przesycony. Teraz największe zapotrzebowanie jest na absolwentów kierunków technicznych - mówi rektor i dodaje, że UR stara się nadążać za modą na kierunki związane z bezpieczeństwem.

Zdaniem prof. Bobko uniwersytet powinien postawić na uczenie młodych ludzi logicznego i krytycznego myślenia, kreatywności, radzenia sobie z wyzwaniami i problemami. Tak, aby np. absolwenci matematyki, czy fizyki mogli odnaleźć się także w kierunkach finansowych, księgowych. - Wbrew pozorom ludzie po studiach humanistycznych też sobie nieźle radzą w biznesie - podkreśla.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24