Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyplomy dla absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Beata Terczyńska, Krzysztof Kapica. PAP
115 absolwentów i absolwentek kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim wzięło udział w niedzielę 11 września w uroczystości odebrania dyplomów. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

To już drugi rocznik studentów medycyny, wykształcony na rzeszowskiej uczelni. Absolwenci dołączyli do grona 222 dotychczasowych lekarzy z dyplomem UR.

Przypomnijmy. Wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim został złożony w ministerstwach: Zdrowia oraz Nauki i Szkolnictwa Wyższego w listopadzie 2013 r., a w lipcu 2014 r. UR otrzymał pozytywną decyzję. Prof. Aleksander Bobko, ówczesny rektor mówił, że „to wielka satysfakcja i spełnienie marzeń wielu ludzi na Podkarpaciu. Ale także wielkie zadanie, wielkie wyzwanie”.

Obecnie strukturę Kolegium Nauk Medycznych tworzą trzy Instytuty: Nauk Medycznych, Nauk o Zdrowiu i Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Przyrodniczo-Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych, Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersyteckie Centrum Lekkoatletyczne Ośrodek Badań Innowacyjnych w Sporcie.

Kierunek lekarski cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Także w tym roku był to numer jeden na UR.

- Na jednolite, magisterskie studia stacjonarne zgłosiło się 2410 kandydatów, a limit miejsc wynosił 110, czyli daje nam to 21,9 os. na miejsce - podsumowywał dr Maciej Ulita, dyrektor Biura Rektora, rzecznik UR. - Na płatnych, niestacjonarnych studiach na kierunku lekarskich limit wynosił 60 miejsc, a zgłosiło się 416 kandydatów. Z kolei na także płatnych studiach stacjonarnych prowadzonych w języku angielskim mieliśmy 71 kandydatów, a limit miejsc to 40.

Jak było w poprzednich latach? W roku akademickim 2019/20 miejsc na medycynie UR na studiach stacjonarnych (niepłatnych) było 80, a kandydatów - 2219. W roku 2020/21 - miejsc także 80, a chętnych - 2129. Natomiast przed rokiem miejsc już 110, a kandydatów - 2121. Jeśli chodzi o studia jednolite niestacjonarne, to w minionym roku było 60 miejsc, a chętnych - 371. Dwa lata temu 320 kandydatów na 50 miejsc. Trzy lata temu - 325 na 50. Na medycynę w języku angielskim przed rokiem było 29 kandydatów na 40 miejsc, dwa lata temu: 92 na 30, a trzy lata temu: 33 na 30.

Kiedy 98 pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego naszego uniwersytetu składało lekarskie przyrzeczenie i odbierało dyplomy prof. Artur Mazur, prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych UR podkreślał, że to historyczna chwila nie tylko dla UR, ale też dla miasta i regionu. Udało się skompletować kadrę, rozbudować bazę, zdobyć fundusze na sprzęt.

Kształcenie lekarzy to jeden z elementów planu rozwoju medycyny w regionie. 26 lipca br. podpisany został akt notarialny potwierdzający przekazanie uniwersytetowi terenów w gminie Świlcza, na których ma powstać Szpital Uniwersytecki (z naciskiem na onkologię). Kompleks będzie miał 35 ha powierzchni. Szacowany koszt inwestycji to 2 mld. zł.

Budowa szpitala, będącego zarazem lecznicą i miejscem praktycznej edukacji i zdobywania doświadczenia zawodowego studentów kierunków medycznych UR jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa - Podkarpackie 2030” przyjętej we wrześniu 2020 r. Nowa placówka to olbrzymie perspektywy rozwoju gminy i kolejne miejsca pracy.

Zobacz też: Minister Niedzielskim o trudnym czasie pandemii i rodzinie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24