Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyscyplinowanie załogi to nie zawsze mobbing

Małgorzata Motor
Krzysztof Kapica
Rozmowa z Wojciechem Dylągiem z PIP w Rzeszowie.

Według przepisów mobbing oznacza zachowania skierowane przeciwko pracownikowi. A co z pozostałymi osobami?

Rzeczywiście, ofiarą tak rozumianego mobbingu może być tylko pracownik, czyli osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Warto pamiętać, że "mobberem", czyli osobą dopuszczającą się mobbingu, może być osoba, która nie jest pracownikiem, np. zatrudniona na umowę o dzieło lub kontrakt menadżerski. Pozew sądowy, w myśl Kodeksu pracy, kieruje się zawsze przeciwko pracodawcy, niezależnie od tego, kto jest faktycznym sprawcą mobbingu.

Kiedy dyscyplinowanie personelu nie jest mobbingiem?

Kiedy działania pracodawcy lub przełożonego nie są wyłączne i wyjątkowe w stosunku do osoby lub grupy osób, lecz dotyczą zarządzania całą grupą pracowniczą. Jeżeli polecenie wykonania zadania nie narusza naszej godności, jest zgodne z kwalifikacjami i zakresem obowiązków, należy je po prostu zrealizować. Jeżeli uważamy, że padliśmy ofiarą działań przypominających mobbing, koniecznie trzeba się upewnić, czy spełniamy kryteria definicji mobbingu.

Jak ona brzmi?

Mobbing to takie zachowania, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu.

Jak długo mają trwać takie zachowania?

Ważna jest nie tyle nasza subiektywna ocena, ile obiektywny czas trwania i nasilenie zachowań. Mobbing nie może wystąpić jednorazowo. Możemy mówić o nim, jeśli nękanie i zastraszanie trwa przez co najmniej kilka miesięcy od pierwszych sygnałów.

A po co pisać skargi do PIP, skoro tylko sąd pracy może orzekać, czy mobbing zaistniał?

To prawda, że PIP nie orzeka o istnieniu mobbingu w zakładzie pracy. Inspektor może jednak zweryfikować prawdopodobieństwo wystąpienia działań noszących znamiona mobbingu. Można też u nas zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24