Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Działacze podkarpackiej opozycji antykomunistycznej odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. Wśród nich pośmiertnie abp. Ignacy Tokarczuk

Agata Flak
W Rzeszowie odznaczono działaczy opozycji antykomunistycznej z Podkarpacia.
W Rzeszowie odznaczono działaczy opozycji antykomunistycznej z Podkarpacia. Agata Flak
Jedenastu działaczy antykomunistycznych w tym dwóch pośmiertnie zostało odznaczonych w Rzeszowie Krzyżem Wolności i Solidarności za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski. Odznaczenia przyznawane są przez prezydenta RP na wniosek prezesa IPN.

- Jest to szczególne odznaczenie państwowe, które nie może być wręczone osobie o nieczystym sumieniu. Mam na myśli tych, którzy byli uwikłani we współpracę agenturalną z organami bezpieczeństwa tzw. Polski Ludowej. Wśród odznaczonych takie osoby na pewno nie mają szansy się znaleźć. Honorowane są osoby, które podjęły walkę o wolność Polski w latach 1956 – 89, które miały odwagę, aby w różnego rodzaju strukturach, czasami nawet w pojedynkę podejmować walkę z system - mówi Dariusz Iwaneczko, dyrektor podkarpackiego oddziału IPN w Rzeszowie.

Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności to działacze różnych organizacji wchodzących w skład podkarpackiej opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989. Wśród nich znaleźli się:

 • Maciej Stanisław Kędzior,
 • Andrzej Wojciech Kuźniar,
 • Janusz Wiesław Majka,
 • Krystyna Olszewska,
 • Tadeusz Pamuła,
 • Maria Podolec,
 • Bogusław Antonii Szylar,
 • Stanisław Wąsowicz.

Pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowano również

 • Stanisława Antoniego Kubasa,
 • Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza
 • oraz abp. Ignacego Tokarczuka.

WIDEO: Uroczysty pochówek Żołnierzy Niezłomnych Leopolda Rząsy i Michała Zygo w Rzeszowie

Biogramy osób odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności podczas uroczystości w Rzeszowie:
Maciej Stanisław Kędzior - Jako uczeń LO w Przemyślu kolportował ulotki, pomagał ukrywającym się działaczom NSZZ "Solidarność" oraz przesyłał grypsy z Ośrodka Odosobnienia w Nowym Łupkowie. Jako student UJ był drukarzem i kolporterem pism i innych materiałów Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość". Po zatrzymaniu 20.12.1985 roku. w Krakowie, był aresztowany i przebywał w areszcie w Jarosławiu i Zakładzie Karnym w Przemyślu. Został zwolniony na mocy amnestii 27.03.1986 roku.

Andrzej Wojciech Kuźniar - od 1975 r. pracował w WSK PZL Rzeszów. W 1980 roku. był przewodniczącym Komitetu Strajkowego w WSK PZL - Rzeszów. Od września 1980 był etatowym członkiem Prezydium MKZ, a następnie MKR NSZZ "Solidarność". Na przełomie lat 1980/81 brał udział w strajkach ustrzycko-rzeszowskich oraz współorganizował koła NSZZ Rolników Solidarność Wiejska. Od 13.12. 1981 r. internowany w Ośrodku Odosobnienia w Iławie i Załężu. W 1982 r. zwolniony z pracy. 26. 06. 1984 r. został zatrzymany przez SB pod zarzutem kolportażu nielegalnych wydawnictw w Wysokiej Łańcuckiej.

Janusz Wiesław Majka - w 1982 r. będąc uczniem piątej klasy w Państwowym Liceum Plastycznym w Rzeszowie 05.03.1982 r. został zatrzymany za sporządzenie wraz z kolegami w Sędziszowie napisów o: „treści antypaństwowej”. Zwolniony z aresztu dnia 07.04.1982 r. Wyrokiem Wojskowego Sądu Garnizonowego w Rzeszowie z 11.06.1982 r. skazany został na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności z zawieszeniem na okres lat czterech oraz 20 000 zł grzywny i dozór kuratora sądowego.

Krystyna Olszewska - jako uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle tuż po wprowadzeniu stanu wojennego brała udział w kolportażu na terenie Jasła "antypaństwowych ulotek". Wyrokiem z dn. 02.04.1982 r. skazana na 1 rok więzienia z warunkowym zawieszeniem kary na 3 lata. Uniewinniona wyrokiem Sądu Najwyższego z dn. 16.06.1992 r. W okresie 1982 do 1989 współpracowała z podziemnymi strukturami NSZZ „Solidarność” w Jaśle, a podczas studiów na KUL z podziemnym NZS.

Tadeusz Pamuła - pracował w przedsiębiorstwie "Mostostal" w Stalowej Woli. Od 1983 r. zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych. W dniu 13. 06.1984 r. został tymczasowo aresztowany w związku z działalnością w konspiracyjnych strukturach NSZZ "Solidarność". Był przetrzymywany w aresztach śledczych w Sandomierzu oraz Załężu k. Rzeszowa. 28. 07. 1984 r. został zwolniony na mocy amnestii. Do 1988 r. był inwigilowany przez SB.

Maria Podolec - od 1971 roku pracowała w ZPD „Jarlan” w Jarosławiu. Po wprowadzeniu stanu wojennego podjęła działalność w ramach zdelegalizowanego związku NSZZ „Solidarność”. Uczestniczyła w kolportażu wydawnictw podziemnych. W 1982 r. podejrzewana była o przechowywanie części matryc skradzionych z magazynu w Hucie Szkła w Jarosławiu. SB dokonała przeszukania jej mieszkania, a ona sama została zatrzymana.W związku z prowadzoną działalnością była inwigilowana przez SB w latach 1982 do 1987.

Bogusław Antoni Szylar - w dniu 3 maja 1984 r. po zakończeniu mszy w Kościele Farnym w Rzeszowie wziął aktywny udział w nielegalnej manifestacji zorganizowanej przez NSZZ ,,Solidarność". W tym samym dniu został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany. W dniu 10 maja 1984 r. został przewieziony do Aresztu Śledczego w Załężu, gdzie przebywał do zwolnienia 24 lipca 1984 r.(na podstawie ogłoszonej amnestii). Posiadał zastrzeżenie wyjazdu do wszystkich krajów świata w okresie od 1984 do 1986 r.

Stanisław Wąsacz - jako uczeń III kl. Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Rzeszowie brał udział w nielegalnej demonstracji w dniu 31.08.1982 r., po której został zatrzymany i pobity. Był zastraszany i wielokrotnie przesłuchiwany przez funkcjonariuszy SB. W okresie od września 1982 r. do listopada 1986 r. był członkiem podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” w miejscu pracy –Zakładzie Wykonawstwa Sieci Elektrycznych w Rzeszowie.

Pośmiertnie:
Stanisław Antoni Kubas (1951-2014) - pracował w Hucie Szkła w Jarosławiu, gdzie działał w NSZZ "Solidarność". Po 13.12.1981 r. kontynuował działalność związkową. Kolportował m.in. antyrządowe ulotki oraz współpracował z Tymczasową Komisją Koordynacyjną NSZZ "Solidarność" w Jarosławiu. Wyrokiem Sądu Rejonowego w Jarosławiu z 11.02.1983 r. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata za włamanie w czerwcu 1982 r. do magazynu w HSO „Jarosław” celem zdobycia materiałów biurowych dla podziemnej działalności wydawniczej.

Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz (1963 - 2008) - po 13.12.1981 r. był członkiem lokalnej jarosławskiej organizacji podziemnej Polska Młodzież Walcząca. W 1985 założyciel nieformalnej grupy KPN w Jarosławiu, 1986-1988 szef Okręgu Rzeszowsko-Przemyskiego KPN; jako szef struktur KPN współpracownik RKW „S” w Rzeszowie i Solidarności Walczącej. W latach 1988-1989 szef Obszaru Rzeszowsko-Przemyskiego KPN, a od 1988 członek Rady Politycznej KPN.

Abp Ignacy Tokarczuk (1918-2012) - od 1965 biskup ordynariusz przemyski. Popierał inicjatywy obywatelskie domagające się respektowania praw człowieka, wspierał opozycję demokratyczną. Po 13.12.1981 r. zaangażowany w pomoc dla „S”, wspierał kapłanów represjonowanych przez władze. Na Wielkanoc 1982 r. odwiedził internowanych w więzieniu w Nowym Łupkowie. Udzielał wsparcia KIK i inicjatywom katolickim związanym z organizacją niezależnej kultury i oświaty. Wspierał działalność wydawniczą poza cenzurą oraz działalność Duszpasterstw Rolników i Ludzi Pracy. Przeciwko biskupowi prowadzono organizowane przez SB akcje mające na celu jego dyskredytację.

CZYTAJ TEŻ W NASZYM MIEŚCIE:

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24