Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci nam się zabijają, bo podkarpacka psychiatria jest niewydolna?

Andrzej Plęs
Andrzej Plęs
Dramatycznie wzrosła liczba samobójstw na Podkarpaciu w pandemicznym 2021 r. Poseł Wiesław Buż interpeluje do ministerstwa zdrowia w kwestii opieki psychiatrycznej w regionie.

Tę inicjatywę wywołali przedstawiciele podkarpackiej młodzieży, którzy podczas spotkania z parlamentarzystą zwrócili uwagę na pogarszający się stan psychiczny młodych ludzi i brak realnej pomocy psychiatrycznej dla tych, którzy jej potrzebują.

- Niedoskonałość zdalnego nauczania, konieczność przebywania w opresyjnym domu bez możliwości socjalizacji oraz przygnębiające wydarzenia przyczyniły się do wzrostu liczby prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży – przytacza poseł przyczyny tego zjawiska z okresie obostrzeń przeciwpandemicznych.

W interpelacji do ministra zdrowia powołuje się na dane Komendy Głównej Policji, w której wyliczono, iż tylko w 2021 r. w woj. podkarpackim odnotowano 631 prób samobójczych, z których aż 166 dotyczyło dzieci i młodzieży do 24 roku życia. Niemal 270 takich aktów skończyło się śmiercią, w tej liczbie 30 przypadków samobójczej śmierci dotknęło ludzi młodych.

Poseł sięgnął również do danych podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, a z tych wynika, iż przez dwa przedpandemiczne lata (2018-2020) z pomocy psychiatrycznej skorzystało w regionie 7811 dzieci, ale w 2021 r. ta liczba wzrosła do 12 tys. 565. W tym samym czasie liczba tzw. epizodów depresyjnych wśród podkarpackich dzieci wzrosła dwukrotnie.
W interpelacji, kierowanej do ministra Adama Niedzielskiego, zwraca uwagę na daleko niewystarczającą skalę pomocy psychiatrycznej w regionie: w 2020 r. taką pomoc w województwie świadczyło 128 psychiatrów, z których zaledwie 7, to psychiatrzy dziecięcy.

- Według raportu NIK o dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży wynika, że liczba psychiatrów, przypadających na tysiąc pacjentów małoletnich na Podkarpaciu, wynosi 1 – przytacza poseł Buż. – Podczas, gdy na przykład w łódzkim pięciu, przy podobnej liczbie mieszkańców obu województw.

I dodaje, że w niektórych podkarpackich poradniach zdrowia psychicznego dzieci średni czas oczekiwania na pomoc wynosi 70 dni, a przypadku dziennych oddziałów psychiatrycznych trzeba czekać w skrajnych przypadkach nawet 121 dni.

W interpelacji do ministerstwa poseł pyta m. in., co jest przyczyną tak długiego oczekiwania na pomoc psychiatryczną dla dzieci i młodzieży, i jakie ministerstwo ma pomysły, by ten czas oczekiwania był krótszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24