NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Dzieci naśladują niechlujne mówienie

  Dzieci naśladują niechlujne mówienie

  BEATA TERCZYŃSKA

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Dzieci naśladują niechlujne mówienie

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  Rozmowa z BARBARĄ DĄBROWSKĄ, logopedą, sekretarzem oddziału podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Logopedycznego: - Jakie wady wymowy u dzieci dostrzegają najczęściej lekarze?
  Dzieci naśladują niechlujne mówienie

  ©KRYSTYNA BARANOWSKA

  - Przede wszystkim wady artykulacyjne, określane dyslaliami. Dla przykładu, dziecko zamiast mówić żaba, wymawia: zaba. Sok w jego ustach brzmi: szok, a radio to: jadjo. W wyrazach albo generalnie brakuje głosek, albo trudniejsze zastępowane są łatwiejszymi. Inne wady spowodowane są opóźnionym rozwojem mowy. Rodzice często zauważają, że ich pociecha nie używa tak trudnych słów jak rówieśnicy. Wtedy zaczynają się zastanawiać.

  - Jakie są przyczyny zaburzeń mowy?

  Sobota logopedyczna


  Bezpłatną akcję badań i porad logopedycznych organizuje w sobotę, w godz. 9-15, oddział podkarpacki PTL przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie. Do dyspozycji mieszkańców będą logopedzi niemal wszystkich poradni województwa oraz rzeszowskich placówek: Specjalistycznej Poradni Rehabilitacji Mowy i Słuchu przy ZOZ nr 2 (ul. Fredry 9) oraz NZOZ MAZ - MED (ul. Orzeszkowej). Konsultacje odbędą się również w 12 szkołach podstawowych regionu oraz w Przedszkolu nr 29 w Rzeszowie.  - Najczęstsze przyczyny, obok uwarunkowań genetycznych, to uszkodzenia okołoporodowe, niedotlenienie płodu, niedosłuch, choroby ucha środkowego, stres. Hospitalizacja bardzo małego dziecka i rozłąka z mamą może spowodować, że maluch, który mówił, nagle przestaje. Kolejna przyczyna to nieprawidłowy zgryz. Ważne jest karmienie piersią. Dzieci powinny gryźć marchewkę, skórki. Żeby dobrze mówić, trzeba mieć sprawne: układ oddechowy, fonacyjny, artykulacyjny i mózg. Warto pamiętać, że to w domu dziecko czerpie wzorce. Jeżeli mówimy niechlujnie - pociecha weźmie z nas przykład. Badania wykazują, że już w życiu płodowym rozwija się mowa.

  - Jaki jest cel sobotniej akcji?

  - Warto skonsultować z logopedą, czy mowa dziecka jest poprawna. Sześciolatek powinien wymawiać trudne głoski, jak sz, ż, cz, dż, r. Nie tylko dzieci, ale także każdy dorosły będzie mógł w tym dniu liczyć na naszą pomoc.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo