Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci zbierały zużyte baterie

EWA GORCZYCA
JASŁO. Ponad 5 tysięcy uczniów i przedszkolaków wzięło udział w konkursie na zbiórkę zużytych baterii, zorganizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Rekordzista przyniósł cztery tysiące sztuk.

Tu już czwarta edycja tego konkursu. Akcja trwała 2,5 miesiąca. Zbierane przez dzieci zużyte baterie były gromadzone w oznakowanych i przeznaczonych do tego celu pojemnikach, znajdujących się na terenie przedszkoli i szkół.
Dla najwytrwalszych zbieraczy i ich opiekunów, zaangażowanych w przeprowadzenie konkursu, przygotowano nagrody. Przyznano je szkołom i przedszkolom, które zgromadziły największą ilość baterii w przeliczeniu na jednego ucznia czy przedszkolaka.
W kategorii przedszkoli I miejsce zajęło Przedszkole nr 10 i dostało w nagrodę mikrofon bezprzewodowy. Radiomagnetofon był nagrodą za drugie miejsce, dostało ją przedszkole nr 11. Elementy z suszu roślin do dekoracji sal to nagroda za trzecie miejsce, zajęte przez Przedszkole nr 12. Rekordzistą wśród przedszkolaków był Dawid Juszczyk - zebrał 3 tys. sztuk. Ponad 700 baterii zebrali Hubert Syzdek i Paweł Wilisowski. Ponad 500 sztuk przynieśli Grześ Dziadosz i Kuba Latoszek. W sumie maluchy zebrały 25 tysięcy baterii, statystycznie każdy co najmniej 10 sztuk.
W kategorii szkół zwyciężyła SP nr 4, drugie miejsce zajęło Gimnazjum nr 1 a trzecie SP nr 2. Wśród uczniów najwięcej zebrali: Borys Bajorek (4 tys.), Wojciech Grzywacz (3 tys. 600), Aldona Juszczyk (prawie 3 tys.). Szkoły nagrodzono mapami, albumami i książkami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Książki były również nagrodami indywidualnymi. Ufundowano je ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska.
Jak mówią organizatorzy, konkurs to okazja, by przekonać dzieci i młodzież, że baterie, chociaż są niewielkim odpadem, także stanowią zagrożenie dla środowiska. Zużyta bateria zawiera szkodliwe metale, które mogą zanieczyścić metr sześcienny ziemi lub 400 litrów wody. Najgroźniejsze są baterie cynkowo-rtęciowe, montowane w zegarkach, kalkulatorach, aparatach fotograficznych, kamerach, jako ogniwa do latarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24