Dziecko chroni przed bezrobociem

Marek Kliza / Dziennik Wschodni
Urlop wychowawczy może trwać maksimum trzy lata, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Urlop taki można wykorzystywać w częściach (góra czterech).
Urlop wychowawczy może trwać maksimum trzy lata, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Urlop taki można wykorzystywać w częściach (góra czterech). Fot. JELP
Kobieta w ciąży i na urlopie macierzyńskim jest pod szczególną ochroną prawną. Ale nie w każdym przypadku.

O uprawnieniach pracowników (bo chodzi nie tylko o kobiety, ale także o mężczyzn) związanych z rodzicielstwem, traktuje cały dział ósmy kodeksu pracy.

Nie powinna martwić się, że pracodawca wypowie jej i rozwiąże umowę o pracę kobieta, która ma taką umowę na czas nieokreślony. Jeśli natomiast pracuje na podstawie umowy na czas określony, to pod ochroną jest wówczas, gdy termin tej umowy mija po upływie trzech miesięcy ciąży. § 3 art. 177 kodeksu pracy stanowi, że w takim przypadku pracodawca ma obowiązek przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu.

Niegroźne zwolnienia grupowe

Pod szczególną ochroną kobiety w ciąży i na urlopie macierzyńskim są też w przypadku zwolnień grupowych. Chronią je kodeks pracy oraz Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90 z 2003 r., poz. 844). Jeśli dojdzie do takich zwolnień, pracodawca może wypowiedzieć matce (także przyszłej) warunki pracy i płacy, ale nie może jej zwolnić. Gdyby okazało się, że w efekcie otrzymywałaby niższe wynagrodzenie - do końca okresu, do którego normalnie korzystałaby ze szczególnej ochrony, przysługuje jej dodatek wyrównawczy do pensji.

Gdy już dostałaś wypowiedzenie

Bywa, że kobieta najpierw dostanie wypowiedzenie z pracy i dopiero potem dowie się, że jest w ciąży. Nie ma powodów do dodatkowego stresu. Powinna zanieść do firmy zaświadczenie o tym, że w dniu, w którym wręczono jej wypowiedzenie, była już w ciąży. W obu przypadkach pracodawca musi przywrócić ją do pracy. I jeszcze wypłacić wynagrodzenie za czas, gdy nie pracowała.

Może się jednak zdarzyć i tak, że przywrócenie kobiety w ciąży do pracy jest niemożliwe. Wtedy do dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński, a okres jego pobierania zaliczony jest do okresu zatrudnienia.

Warto pamiętać

Warto pamiętać

- Jeśli termin umowy o pracę zawartej przez kobietę pracującą na zastępstwo lub zatrudnioną przez agencję pracy tymczasowej upływa w okresie ciąży, ma ona prawo do zasiłku macierzyńskiego.

- Rodzice na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą zostać zwolnieni dyscyplinarnie, a także w przypadku likwidacji bądź upadłości zakładu pracy.

Pod ochroną urlopu macierzyńskiego…

Masz umowę na czas nieokreślony, a jesteś na urlopie macierzyńskim? Do jego końca możesz nie obawiać się zwolnienia z pracy! Pod taką samą ochroną, jak mamy na macierzyńskim, są ojcowie na urlopie ojcowskim (infantylnie zwanym przez niektóre media "tacierzyńskim"). Niestety - w tym roku urlop ojcowski może trwać zaledwie tydzień.

Urlop macierzyński chroni przed zwolnieniami grupowymi (art. 5 ust. 5 Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników).

.…i wychowawczego

Jeśli przepracowałaś (lub przepracowałeś) w swoim życiu co najmniej pół roku - po urodzeniu się dziecka masz prawo do urlopu wychowawczego. Będziesz pod ochroną przed zwolnieniem do upływu jego terminu.

Urlop wychowawczy udzielany jest na wniosek pracownicy (pracownika). Złożyć go trzeba przynajmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem urlopu (ale można też znacznie wcześniej).

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 11

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

~gość~
W dniu 01.03.2009 o 12:24, Gość napisał:

ja niestety na temat twojej osoby też,na głupotę lekarstwa nie ma,szkoda czasu dla takiej kreatury jak ty,jesteś niedouczonym dupkiem,swoja postawą wiele w życiu nie zwojujesz świat idzie do przodu,wiec albo się dopasujesz albo''sayonara''twoje przekonania są tak absurdalne że aż śmieszne musisz byc stasznie samotnym człowiekiem,twoje szowinistyczne spojrzenie na świat jest tak ograniczone jak twoja osoba ,żegnam.hahaha

no to współczuje Twojej córce..

po czym wnioskujesz moje niedouczenie? po tym, że wg baba z brzuchem albo na równo z innym zapierdziela w robocie albo jest do zwolnienia?

ja do świata się dopasowuje cały czas... dlatego wyraźnie mowie albo praca albo dzieci... na ma dziś miejsca w pracy dla kobiet i ich obsranych pieluch, albo się jest dyspozycyjnym albo pa..

a ograniczoną osobą w całej tej rozmowie jesteś tylko Ty.. Chciałabyś siedzieć w domu, zmieniać pieluchy i jeszcze ma Ci ktoś za to płacić???? ! lekka przesada... !!! to jest dopiero ograniczenie... !
G
Gość
W dniu 28.02.2009 o 13:45, ~gość~ napisał:

Baby z brzuchem wydajniejsze? co za brednie!! Wmawiacie sobie takie głupoty.. tylko po co ?skoro jesteście takie wydajniejsze to czemu do 9 miesiąca nie siedzicie w pracy? tylko na zwolnienia spadacie? sama nie wiesz co mówisza zazdrościć nie mam ci czego... ja zdania nie zmienię.. baba z brzuchem nie powinna mieć żadnych ulg albo praca albo sayonara.. jak każdy normalny pracownik!... a pieniądze które dostaje ZA NIC mogłyby być znacznie lepiej wykorzystane!


ja niestety na temat twojej osoby też,na głupotę lekarstwa nie ma,szkoda czasu dla takiej kreatury jak ty,jesteś niedouczonym dupkiem,swoja postawą wiele w życiu nie zwojujesz świat idzie do przodu,wiec albo się dopasujesz albo''sayonara''twoje przekonania są tak absurdalne że aż śmieszne musisz byc stasznie samotnym człowiekiem,twoje szowinistyczne spojrzenie na świat jest tak ograniczone jak twoja osoba ,żegnam.
~gość~
W dniu 28.02.2009 o 11:55, Gość napisał:

dokładnie''ciąża to nie choroba''widzę że pomalutku zaczynasz rozumieć ale cholernie powoli ci to idzie, trudno.Piszesz kariera albo dziecko- to już nie te czasy gdy kobieta właśnie w ciąży była traktowana jak osoba chora,ciąża nie może być podstawą do zwolnienia,a gdybyś troszeczkę poczytał to wiedziałbyś że kobieta w ciąży jest o wiele wydajniejsza w pracy.Jesteś osobą strasznie rozgoryczoną -dlaczego? -co do PS.moi kochani rodzice nauczyli mnie że,w autobusie ustępujemy miejsca starszym, mój św.p. ojciec gdy jako dziecko leciałam aby zająć wolne miejsce zawsze mi powtarzał''siedż dziecko siedż na starość się jeszcze nastoisz'' fajne nie?,wolę spacerki niż jazdę miejską komunikacją,jeszcze jedno strasznie długo czekałam na moją cudowną córeczkę(najpierw była kariera)żeby teraz nie być szczęśliwą możesz mi tylko pozazdrościć.Jak ''dorośniesz'' nie chodzi mi o wiek to może zrozumiesz???Baby z brzuchem wydajniejsze? co za brednie!! Wmawiacie sobie takie głupoty.. tylko po co ?

skoro jesteście takie wydajniejsze to czemu do 9 miesiąca nie siedzicie w pracy? tylko na zwolnienia spadacie? sama nie wiesz co mówisz

a zazdrościć nie mam ci czego...

ja zdania nie zmienię.. baba z brzuchem nie powinna mieć żadnych ulg albo praca albo sayonara.. jak każdy normalny pracownik!... a pieniądze które dostaje ZA NIC mogłyby być znacznie lepiej wykorzystane!
G
Gość
W dniu 27.02.2009 o 17:12, ~gość~ napisał:

no właśnie widzę, że mamuśka.. ale czy szczeliwa to bardzo wątpliwe ja bardzo dobrze wiem o tym, że pracodawca nie płaci..ale to nie zmienia faktu, że skoro chciał Cie zwolnic to powinien mieć takie prawo.. ciąża to nie choroba.. nie kalectwo.. i takie baby nie powinny mieć z tego tytułu żadnych ulg... albo dziecko albo kariera... i zawsze poprę w takich sytuacjach pracodawce... p.s mogę się założyć, że nawet o miejsce w autobusie robiłaś awantury..


dokładnie''ciąża to nie choroba''widzę że pomalutku zaczynasz rozumieć ale cholernie powoli ci to idzie, trudno.Piszesz kariera albo dziecko- to już nie te czasy gdy kobieta właśnie w ciąży była traktowana jak osoba chora,ciąża nie może być podstawą do zwolnienia,a gdybyś troszeczkę poczytał to wiedziałbyś że kobieta w ciąży jest o wiele wydajniejsza w pracy.Jesteś osobą strasznie rozgoryczoną -dlaczego? -co do PS.moi kochani rodzice nauczyli mnie że,w autobusie ustępujemy miejsca starszym, mój św.p. ojciec gdy jako dziecko leciałam aby zająć wolne miejsce zawsze mi powtarzał''siedż dziecko siedż na starość się jeszcze nastoisz'' fajne nie?,wolę spacerki niż jazdę miejską komunikacją,jeszcze jedno strasznie długo czekałam na moją cudowną córeczkę(najpierw była kariera)żeby teraz nie być szczęśliwą możesz mi tylko pozazdrościć.Jak ''dorośniesz'' nie chodzi mi o wiek to może zrozumiesz???
~gość~
W dniu 27.02.2009 o 13:11, Gość napisał:

czytaj dokładnie nie zwolnił bo nie miał takiego prawa,badania kontrolne raz w miesiacu poza godzinami pracy bo tak wolałam nie brałam pieniążków za siedzenie tylko za pracę,moje dziecko nie jet moim problemem tylko wielkim szczęściem,jak kobieta jest na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie płaci tylko ZUS,macierzyńskie również,jak chce iść na urlop wychowawczy płaci w tej chwili MOPS, więc jeszcze raz pisze jak nie wiesz nic na temat to się nie odzywaj,a jak masz jakieś kompleksy związane z kobietami w ciąży udaj się po poradę do psychologa,wyzywasz od larw rozkładających nogi-wróć do podstawówki to może uda się dokształcić takiego deb***ka i będziesz wiedział co to larwa.Nie upierdliwa tylko szczęśliwa ze mnie mamuśka pacanie,no właśnie widzę, że mamuśka.. ale czy szczeliwa to bardzo wątpliwe

ja bardzo dobrze wiem o tym, że pracodawca nie płaci..
ale to nie zmienia faktu, że skoro chciał Cie zwolnic to powinien mieć takie prawo..
ciąża to nie choroba.. nie kalectwo.. i takie baby nie powinny mieć z tego tytułu żadnych ulg...

albo dziecko albo kariera...
i zawsze poprę w takich sytuacjach pracodawce...

p.s mogę się założyć, że nawet o miejsce w autobusie robiłaś awantury..
G
Gość
W dniu 26.02.2009 o 15:22, ~gość~ napisał:

Widocznie miał powody żeby Cie zwolnic... zmniejszyła się Twoja efektowność, dyspozycyjność co chwile zwolnienia na "badania kontrolne" itp.. kto chce kiec dziś takiego pracownika? Ty chciałabyś takiemu płacić? Bo ja / i jak widać nie tylko ja/ wole w pracy takie kobiety które wykonują swoją pracę - taką jaką mają w umowie - a nie biorą pieniądze za pierdzenie w krzesełko.. bo są w ciąży.. albo wóz albo przewózTwoje dziecko to tylko i wyłącznie Twój problem a nie wszytskich do okola... co do rozkładających nóg larw nie tyczy się to jak już było to wyjaśnione wszytskich kobiet.. tylko takich upierdliwych mamusiek jak ty, co to myślą, że jak maja brzuch to świat ma im padać do stóp...


czytaj dokładnie nie zwolnił bo nie miał takiego prawa,badania kontrolne raz w miesiacu poza godzinami pracy bo tak wolałam nie brałam pieniążków za siedzenie tylko za pracę,moje dziecko nie jet moim problemem tylko wielkim szczęściem,jak kobieta jest na zwolnieniu lekarskim pracodawca nie płaci tylko ZUS,macierzyńskie również,jak chce iść na urlop wychowawczy płaci w tej chwili MOPS, więc jeszcze raz pisze jak nie wiesz nic na temat to się nie odzywaj,a jak masz jakieś kompleksy związane z kobietami w ciąży udaj się po poradę do psychologa,wyzywasz od larw rozkładających nogi-wróć do podstawówki to może uda się dokształcić takiego deb***ka i będziesz wiedział co to larwa.Nie upierdliwa tylko szczęśliwa ze mnie mamuśka pacanie,
~gość~
W dniu 26.02.2009 o 09:19, Gość napisał:

nie wypowiadaj sie na tematy o których g***o wiesz,mój w tej chwili były szef gdy tylko dowiedział sie,że jestem w ciąży dał mi wypowiedzenie,pracowałam w jego firmie ponad 10 lat i miał to gdzieś ze człowiek byl na każde zawołanie w umowie 8 godz. a faktycznie po 10-12 godz. w pracy, na szczęscie nie miał prawa mnie zwolnić,pracowałam dalej.Szkoda że jak ty to określasz''rozkładajaca nogi'' ''larwa'' wydała takiego ignoranta na świat.Jak można być takim prostakiem.Widocznie miał powody żeby Cie zwolnic... zmniejszyła się Twoja efektowność, dyspozycyjność co chwile zwolnienia na "badania kontrolne" itp.. kto chce kiec dziś takiego pracownika? Ty chciałabyś takiemu płacić? Bo ja / i jak widać nie tylko ja/ wole w pracy takie kobiety które wykonują swoją pracę - taką jaką mają w umowie - a nie biorą pieniądze za pierdzenie w krzesełko.. bo są w ciąży..
albo wóz albo przewóz

Twoje dziecko to tylko i wyłącznie Twój problem a nie wszytskich do okola...

co do rozkładających nóg larw nie tyczy się to jak już było to wyjaśnione wszytskich kobiet.. tylko takich upierdliwych mamusiek jak ty, co to myślą, że jak maja brzuch to świat ma im padać do stóp...
G
Gość
W dniu 24.02.2009 o 17:47, Gość napisał:

nie tyczyło się to Kobiet które podczas ciąży zachowują się jak każda normalna kobieta.. tyczyło to się tylko tych które z ciąży robią "wielki problem" i zakładają, że skoro maja brzuch to wszystko się im należy... jeśli chodzi o kobiety które godzą prace z dziećmi i które w ciąży starają się funkcjonować NORMALNIE bez ekstra specjalnych ulg to pełen szacunek.. ale takich larw które przychodzą do pracy i po 3 miesiącach dają zwolnienie lekarskie z powodu ciąży nie toleruje..


nie wypowiadaj sie na tematy o których g***o wiesz,mój w tej chwili były szef gdy tylko dowiedział sie,że jestem w ciąży dał mi wypowiedzenie,pracowałam w jego firmie ponad 10 lat i miał to gdzieś ze człowiek byl na każde zawołanie w umowie 8 godz. a faktycznie po 10-12 godz. w pracy, na szczęscie nie miał prawa mnie zwolnić,pracowałam dalej.Szkoda że jak ty to określasz''rozkładajaca nogi'' ''larwa'' wydała takiego ignoranta na świat.Jak można być takim prostakiem.
G
Gość
W dniu 24.02.2009 o 13:26, mamnick napisał:

Widze ,,Inteligencje" i prostactwo.Ale jak komuś słoma z butów wystaje,czego się można więcej spodziewać.Faktem jest że praca i dziecko nie idą w parze ale to chyba nie obliguje do nazywania kobiet które są bądz urodziły dziecko od ,,rozkładających nogi"!!!nie tyczyło się to Kobiet które podczas ciąży zachowują się jak każda normalna kobieta.. tyczyło to się tylko tych które z ciąży robią "wielki problem" i zakładają, że skoro maja brzuch to wszystko się im należy... jeśli chodzi o kobiety które godzą prace z dziećmi i które w ciąży starają się funkcjonować NORMALNIE bez ekstra specjalnych ulg to pełen szacunek.. ale takich larw które przychodzą do pracy i po 3 miesiącach dają zwolnienie lekarskie z powodu ciąży nie toleruje..
m
mamnick

Widze ,,Inteligencje" i prostactwo.Ale jak komuś słoma z butów wystaje,czego się można więcej spodziewać.Faktem jest że praca i dziecko nie idą w parze ale to chyba nie obliguje do nazywania kobiet które są bądz urodziły dziecko od ,,rozkładających nogi"!!!

G
Gość

mz ani dziecko ani ciąża nie powinny być przyczyna tego ze baba z pracy wylecieć nie może.. to absurd.. albo się pracuje albo nie.. albo kariera albo dziecko.. prosty wybór.. nikt jej nóg rozkładać nie kazał.. a tak się baby nauczyły, że nóżki pach i potem każdy ma je traktować jak obłożnie chore...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3