Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko może wywołać pożar

Alina Bosak
Dzieci nie powinny bawić się zapałkami
Dzieci nie powinny bawić się zapałkami Krzysztof Łokaj
Uważaj na dziecko. Czasem wystarczy zostawić papierową chusteczkę lub pluszaka obok rozgrzanego urządzenia oraz i pożar gotowy.

Gdy zrobi się gorąco

Gdy zrobi się gorąco

*Kardynalną zasadą jest, że osoba nieletnia nigdy nie może sama próbować walczyć z pożarem. Musi jak najszybciej opuścić dom w pozycji na czworakach, z nisko opuszczoną głową - to bardzo ważne, gdyż toksyczny dym i wysoka temperatura znajdują się głównie w górnych warstwach powietrza w obiekcie, w którym wybuchł pożar.

* Po wydostaniu się z ognistej pułapki, dziecko powinno niezwłocznie poinformować straż pożarną o pożarze. Prawidłowo przekazana informacja służbom ratunkowym powinna zawierać trzy elementy: dokładny adres miejsca, gdzie wybuchł pożar, imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz numer telefony, z którego następuje zgłoszenie.

* Następnie, o zagrożeniu powinni być poinformowani sąsiedzi i osoby znajdujące się w jego pobliżu. Ważne! Wpisz numer 112 do komórki swojego dziecka, a jako użytkownika pod tym numerem zapisz AAAPomoc lub przypisz go, w ramach szybkiego wybierania numeru, przyciskowi z numerem 1. W ten sposób, w sytuacji zagrożenia pożarowego, gdy czas odgrywa ogromną rolę, a jest go bardzo mało, telefon do służby ratunkowej będzie łatwy do odnalezienia.

Trzeba zdać sobie sprawę, że nie mamy możliwości uczynienia naszego domu absolutnie bezpiecznym i w 100 procentach pozbawionym zagrożeń. Jest jednak kilka zasad, które pozwolą zmniejszyć niebezpieczeństwo pożaru do minimum.

Porozmawiaj o pożarach

- Warto wytłumaczyć malcowi, który "igranie z ogniem" często traktuje jako atrakcyjną zabawę, jak groźny jest pożar i jak powstaje. Naszą pociechę należy poinstruować, że nie może bawić się zapałkami, zapalniczkami i innymi przedmiotami generującymi ogień, a tylko osoba dorosła może używać fajerwerków czy rozpalać ognisko - podpowiada Przemysław Knura, specjalista w zakresie systemów sygnalizacji pożarowej w firmie D+H Polska. - Powiedzmy dziecku, których urządzeń elektrycznych nie powinno obsługiwać samodzielnie (kuchenka elektryczna, mikrofalowa i gazowa, piecyk), a dla reszty sprzętu elektrycznego (TV, komputer) ustalmy jasne reguły postępowania, wraz z zakazami - nie można ich rozkręcać, polewać wodą, nic do nich wsypywać itp.

Jak zauważa specjalista także niepozorne działania mogą być źródłem powstania pożaru i dziecko powinno o tym wiedzieć, np. pozostawianie przedmiotów z materiałów łatwopalnych - pluszaków, chustek, ubranek - w pobliżu urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę może spowodować zagrożenie.

Zabezpiecz gniazdka

Maluchowi trzeba też utrudnić dostęp do niebezpiecznych urządzeń (oczywiście, zależnie od wieku dziecka). Zabezpieczamy gniazdka elektryczne w taki sposób, by małe rączki kierowane ciekawską naturą, nie mogły włożyć do nich żadnych przedmiotów czy paluszków, co mogłoby skutkować powstaniem spięcia w instalacji elektrycznej. Wszystkie materiały, przedmioty i produkty o właściwościach łatwopalnych chowamy w bezpiecznym, niedostępnym dla dziecka miejscu. Lepiej też nie gromadzić substancji łatwo poddających się płomieniom w jednym punkcie - to częsta przyczyna wybuchu pożaru, a także powód, dla którego ogień szybciej się rozprzestrzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24