Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziecko musi pewnie chodzić

Rozmawiał Wojciech Naja
Lek. med. Marią Gaber, specjalistą chorób oczu z Ropczyc jest laureatką Plebiscytu "Nowin” Eskulap 2005
Lek. med. Marią Gaber, specjalistą chorób oczu z Ropczyc jest laureatką Plebiscytu "Nowin” Eskulap 2005
Rozmowa z lek. med. Marią Gaber, specjalistą chorób oczu z Ropczyc: - Jakie schorzenie oczu najczęściej dotyczy niemowląt?

- Dzieci, które rodzą się w 30 lub 35 tygodniu ciąży bywają narażone na odwarstwienie siatkówki. Jeśli się tego nie wykryje wcześnie może to doprowadzić nawet do utraty wzroku.

- Kiedy po raz pierwszy powinniśmy pójść z niemowlakiem do okulisty?

- Jeśli dziecko przebywa krótko w inkubatorze, pierwsze badania powinny się odbyć kolejno po 4,8,12 i16 tygodniu jego życia. Dalej po trzech miesiącach od ostatniej wizyty, po pół roku i wreszcie po roku.

- A co z maluchami, które rodzą się w terminie?

- Jeśli rodzice, lekarz rodziny lub pielęgniarka środowiskowa zauważą, że dziecku ropieją lub łzawią się oczka powinno to ich zastanowić. W takiej sytuacji trzeba ustalić czy jest to zapalenie spojówek, czy może niedrożny kanalik nosowo łzowy. Z tego powodu trzeba jak najszybciej odwiedzić okulistę.

- Czy coś jeszcze rodzice mogą zrobić żeby rozpoznać wady wzroku u dziecka?

- Obserwując oczy dziecka, trzeba zwrócić uwagę, czy któraś z powiek nie opada. Przyglądamy się jak dziecko wodzi oczkami za przedmiotami. Szczególnie dużo mogą zaobserwować mamy podczas karmienia, bo wtedy często malec patrzy na mamę. Trzeba wtedy zwrócić uwagę na to czy źrenice obu oczu dziecka są równe, albo czy któraś z nich nie jest zbyt jasna. Zaniepokoić powinny zaczerwienienia i narośle na oczku, jeśliby się takie pojawiły.

- A co z plamkami na gałce ocznej?

- Zdarza się i jest to naturalne szczególnie po ciężkich porodach, że na gałce ocznej lub na powiece dziecka mogą pojawić się małe plamki. Te zaczerwienienia, plamki zwykle jednak ustępują. Jeśli by się utrzymywały, zgłaszamy się do okulisty.

- Zez to naturalna przypadłość noworodków?

- Czasem rzeczywiście zdarza się zez fizjologiczny. Dlatego, że dziecko patrzy raz jednym, a raz drugim okiem. To jednak nie zwalnia od skonsultowania się z okulistą. Zez może być objawem schorzeń, które dotyczą wnętrza gałki ocznej, w tym soczewki, siatkówki itp.

- Zez jest czasami bagatelizowany?

- Jeśli zobaczymy zeza u dziecka umawiamy się na wizytę u okulisty. Nie ważne czy to była jakaś jednorazowa sytuacja, czy zauważyliśmy to sami, czy też ktoś ze znajomych powiedział, że nasze dziecko zezowało. Trzeba wykonać badanie, bo przyczyną zeza może być niedowidzenie oka, uszkodzenie po porodzie, czy też inna wada wzroku.

- Jak się zapobiega kłopotom ze wzrokiem w przypadku najmniejszych pacjentów?

- Bardzo ważne są badania bilansowe przeprowadzane przez lekarzy rodzinnych i pediatrów dzieciom w wieku 2, 4 i 6 lat. Jeśli wykrywają cokolwiek niepokojącego dzieci są kierowane do poradni okulistycznej. Przyczyną kłopotów ze wzrokiem mogą być ciężkie schorzenia, jak zapalenie opon mózgowych.

- Zdarza się, że o kłopotach ze wzrokiem informują nietypowe objawy?

- Bóle głowy mogą być takim przykładem. Jeśli się powtarzają, warto skonsultować się z okulistą. Ich przyczyną często są drobne wady wzroku. Często w takiej sytuacji wykonujemy badania i jeśli trzeba dobieramy szkła korekcyjne.

- Najmniejsze dzieci nie są w stanie poinformować o tym, że boli je głowa albo mają kłopoty ze wzrokiem. Jest sposób, by rozpoznać, że malec niedowidzi?

- Między 18 a 24 miesiącem życia dzieci powinny stabilnie i pewnie chodzić. Jeśli zdarzają się im często upadki, potknięcia, a dziecko jest zdrowe pod względem neurologicznym, może to być objaw nadwzroczności. Jeśli w rodzinie ktoś ma wadę wzroku, warto przebadać dziecko. Zdarza się, że kłopoty zdrowotne są dziedziczone.

- Oznacza to, że skoro mama lub tato noszą okulary dziecko też będzie?

- Nie! Często zdarza się, że rodzice nabywają wadę wzroku w okresie szkolnym i wtedy nie zawsze jest to wada dziedziczona. Częściej dziedziczenie zdarza się gdy inne osoby w rodzinie mają wady wrodzone lub poważne wady wzroku.

- Rodzice często uważają, że oglądanie telewizji wpływa na wzrok dzieci. Mają rację?

- Oglądanie telewizji mniej wpływa nie na oczy, bardziej na system nerwowy dziecka. Dzieci oglądające telewizję często stają się chaotyczne, rozdrażnione, pobudzone. Małe dzieci do dwóch lat nie powinny przebywać bezpośrednio w pobliżu komputera lub telewizora.

- Jak żywić dzieci, żeby miały dobry wzrok?

- Nie ma specjalnych diet. Jeśli mama karmi piersią, co jest najlepsze, warto by sama spożywała dużo jarzyn i owoców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24