Dzielnica wzdłuż Wisłoka. Długo pozostawała rolniczą enklawą. [Podniebne Krosno odc. 6 - Białobrzegi]

Materiał promocyjny
Wideo
od 16 lat
Dziś kolejny odcinek "Podniebnego Krosna". Prezentujemy dzielnicę Białobrzegi - obszarowo jedną z największych w mieście.

Zajmuje powierzchnię 666 hektarów. Liczy ponad 3 tys. mieszkańców. To dzielnica domów jednorodzinnych. Wśród nielicznych bloków jest najdłuższy w mieście - tzw. szafa.

Ciekawostką historii Białobrzegów są tradycje kamieniarskie, sięgające kilku wieków wstecz. W połowie XVI wieku istniał tu kamieniołom, który pozwolił na rozwój tego rzemiosła. Z wydobywanych z niego bloków piaskowca zbudowany został m.in. krośnieński ratusz.

Na początku XIX wieku badania geologiczne wykazały, że osada leży w pasie pokładów roponośnych, co zachęciło spółki do postawienia kilku szybów wiertniczych. Po I wojnie światowej przeprowadzono próbne wiercenia. Nie przyniosły sukcesów, szyby zamknięto.

Dzielnica ma też epizod związany ze Związkiem Strzeleckim. Współorganizował go krośnianin, Józef Kwaciszewski (później generał brygady WP, dowódca dywizjonu w kampanii wrześniowej, odznaczony Orderem Virtuti Militari).

Przy ul. Białobrzeskiej znajduje się pomnik ufundowany przez lokalną społeczność i odsłonięty 11 listopada 1920 roku. Na kamieniach tworzących obelisk, wyryte zostały nazwiska poległych za ojczyznę w latach 1914-1918. 11 listopada 2000 roku na pomniku wmurowana została nowa tablica - z nazwiskami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Białobrzegi długo stanowiły oddzielną osadę. Dzielnicą Krosna stały się w 1925 roku. Przyłączenie nie poszło łatwo - były ostre protesty mieszkańców tych terenów.

W tej części Krosna urodził się i spędził młodość Władysław Gomułka. W dawnym drewnianym domu rodziny Gomułków przy ul. Mostowej jeszcze w latach 80. mieściło się poświęcone mu muzeum.

Szczególnym miejscem na mapie dzielnicy jest stary cmentarz przy ul. Krakowskiej. Założono go w 1786 roku, pochówków zaprzestano w połowie lat 50 ub. wieku. To miejsce spoczynku wielu zasłużonych krośnian. Centralne miejsce stanowi obelisk z 1903 roku, upamiętniający powstańców styczniowych. W 1984 roku nekropolia została wpisana do rejestru zabytków, od 1990 roku rozpoczęto prace renowacyjne, ratujące nagrobki.

Na Białobrzegach jest najmłodsza świątynia miasta - kościół pw. Miłosierdzia Bożego poświęcony we wrześniu 2016 roku.

Najważniejsze obiekty pokazane w filmie:
- Most Białobrzeski
- Kościół pw. Miłosierdzia Bożego
- Zakład Unieszkodliwiania Odpadów
- Oczyszczalnia Ścieków
- Dom Ludowy
- pumptrack KSFR
- Szkoła Podstawowa nr 3

Za tydzień, w kolejnym odcinku cyklu "Podniebne Krosno" - dzielnica Zawodzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24