Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Żubra w Lutowiskach obfitował w liczne atracje. Statuetki przyznała Kapituła Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Dzień Żubra to cykliczna impreza gromadząca miłośników bieszczadzkiej przyrody, organizowana wspólnie przez Gminę Lutowiska oraz bieszczadzkie nadleśnictwa. W tym roku odbyła się jej 13 edycja.

Impreza miała bogaty program.

Na strzelnicy myśliwskiej rozgrywano XII Bieszczadzki Turniej Strzelecki, Myśliwski Poker Strzelecki i zawody o tytuł Króla Dnia Żubra. Odbyły się też otwarte zawody w strzelaniu z broni pneumatycznej i w strzelaniu z łuku. Ten blok imprez tradycyjnie organizowało Koło Łowieckie Gawra w Lutowiskach.

Na plenerowej scenie zaprezentowali się sygnaliści z zespołu Echo Karpat. Widzowie usłyszeli jak mógł brzmieć róg Wojskiego, bowiem szef zespołu Mateusz Czech, zadął w autentyczny 200-letni róg z kościanym ustnikiem. Był też tęskny głos od połonin, który z jaworowej trembity wydobył Miłosz Kabała z Nadleśnictwa Lutowiska.

W Chacie pod Florianem miłośnicy przyrody mogli wysłuchać prelekcji doktora Stanisława Kaczora, który mówił o stanie zdrowia bieszczadzkich żubrów.

Nowy przewodnik turystyczny po dolinie górnego Sanu promowali autorzy: Edward Marszałek i Stanisław Orłowski.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się V Żubrze Dyktando. Tekst pt. Horror prestiżu – zazdrość w negliżu napisała Małgorzata Kaczorowska z Nadleśnictwa Dynów. Główne trofeum, czyli "róg żubra", przypadło Michałowi Mazurowi z Czermnej koło Jasła.
Wyróżnienia zdobyły: Katarzyna Polnik, Agnieszka Fischer, Maria Polnik, Marek Podkalicki, Dorota Kowal, Agata Majda, Zuzanna Chełek oraz Anna Frydryk.

Ponad dwudziestoosobowa grupa reprezentująca Inicjatywę Dzikie Karpaty zebrała się dziś rano przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Aktywiści protestują przeciwko wycince drzew w Bieszczadach i Pogórzu Przemyskim.Organizatorzy protestu tłumaczą, że celem jest zwrócenie uwagi na dewastację ostatnich zachowanych fragmentów Puszczy Karpackiej. Dodają, że w listopadzie ub. roku złożyli w RDLP w Krośnie postulaty dotyczące ochrony tych obszarów, poparte wynikami badań naukowych prowadzonych na tym terenie od wielu lat. - Regionalna Dyrekcja skierowała nas do Dyrekcji Generalnej, ta do Ministerstwa Środowiska. Po miesiącach próbowania biurokratycznej ścieżki nic się nie zmieniło - wycinka wciąż trwa - twierdzą. RDLP w Krośnie tłumaczy, że Inicjatywa Dzikie Karpaty już dwukrotnie otrzymywała odpowiedź na postulaty. - Zarówno od dyrekcji RDLP w Krośnie, jak i dyrektora generalnego - mówi Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie.

Protest Inicjatywy Dzikie Karpaty przed siedzibą Regionalnej...

Na obiektach sportowych gminy zorganizowano kiermasz bieszczadzkich twórców, a wśród stoisk czynne były m.in. ekspozycje Leśnego Kompleksu Promocyjnego Lasy Bieszczadzkie i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów. Była leśna ścieżka sensoryczna i ekspozycja prezentująca wykorzystanie surowca drzewnego.

Można było wziąć udział w VIII już edycji Zawodów Szachowych o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutowiska. W konkursach przyrodniczo-edukacyjnych wzięło udział łącznie kilkaset osób. Po części oficjalnej na scenie pojawiały się zespoły muzyczne: orkiestra dęta z Grodziska Dolnego i kapela Dynowianie.

Solina, Polańczyk... i inne bieszczadzkie atrakcje uchwycił na zdjęciach Sławek "hesja" Krajniewski. - Fotografowaliśmy dwie CASY sami lecąc trzecią, przez co stworzyliśmy zapewnie ciekawie wyglądającą z ziemi formację. Lot odbył się nad przepięknymi Bieszczadami. Od razu przed oczyma stanęły wszystkie wspomnienia z moich bieszczadzkich wędrówek w młodości. Widok zapory na Solinie i w ogóle całej Soliny, Polańczyka i innych bieszczadzkich atrakcji zrobiły na mnie mega sympatyczne wrażenie. Po trasie fotografowaliśmy również nad lotniskiem w Krośnie.  - napisał na swoim blogu.Te zdjęcia zdecydowanie zapierają dech w piersiach. Zobaczcie sami.

Niesamowite zdjęcia Bieszczadów z kabiny samolotu [ZDJĘCIA]

W części oficjalnej wręczono statuetkę Bieszczadzkiego Żubra 2019 przyznaną przez Kapitułę Miłośników Bieszczadzkiej Przyrody. Tegorocznymi laureatami zostali: Stanisław Kaczor, powiatowy lekarz weterynarii w Sanoku i Marek Marecki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie.

Wręczono tez certyfikaty autorkom imion dla żubrów urodzonych w tym roku w zagrodzie w Muczne. Wygrały propozycje: Pumori - Alicji Grabowskiej i Pumoczek - Magdaleny Truchan.

Wieczorem odbyła się zabawa taneczna.


WIDEO: Tajemnice solińskiej zapory

Patronat honorowy nad tegorocznym Dniem Żubra objęli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Nowiny były jednym z patronów medialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24