Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś 12. część atlasu wojskowego Podkarpacia: zobacz tajemnicze Prządki

Przemysław Markocki
Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki KRZYSZTOF KAPICA (2)
Rezerwat przyrody "Prządki" pomiędzy Korczyną, a Czarnorzekami to kolejne miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. Dziś z Nowinami jedenasta mapa atlasu wojskowego.

- Trzy piękne dziewczyny, czekając na swych ukochanych rycerzy, wypełniały czas przędzeniem płótna. Rycerze jednak nie wracali, a dziewczyny na wzgórzu nieopodal zamku nadal przędły. Było to Wielki Tydzień - opowiada nam legendę powstania "Prządek" Dariusz Gonet, który jest pilotem wycieczek.

- To właśnie za pracę w tym okresie Wielkiego Tygodnia, która była zakazana zostały zaklęte w kamienne postaci. Do dziś słychać ich głosy, tęskne pieśni i stukot końskich kopyt...

Przedziwne miejsce

Rezerwat został utworzony w 1957 roku by zachować grupę wyróżniających się charakterystycznymi kształtami piaskowców. To właśnie "Prządki", które swoim niecodziennym kształtem rzeczywiście przypominają pochylone nad kołowrotkiem postacie kobiet.

Miejsce to jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej odwiedzanych w tej części regionu. Grupa ostańców skalnych, z których najwyższe sięgają nawet 20 metrów, prezentuje się na prawdę imponująco.

Poszczególne skały posiadają nawet własne nazwy: "Prządka-Matka", "Prządka-Baba", "Herszt" i "Madej". Nazwy wywodzą się z innej legendy związanej z tym przedziwnym miejscem. Legend tych jest zresztą bardzo dużo.

By poznać, choć część warto zajrzeć do portalu www.regiopedia.pl, gdzie rezerwat "Prządki" jest szczegółowo opisany.
Prawdziwa "Zemsta"

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia na tym obszarze jest zamek Kamieniec w Odrzykoniu. Dziś pozostały z niego tylko ruiny, ale samo miejsce jak i historia, która je opisuje jest niezwykle ciekawa.

- Była to kiedyś potężna forteca. Najpierw drewniana, a od XIV wieku murowana. Bywali tu m.in. król Władysław Jagiełło i król węgierski Jan Zapoly - kontynuuje swoją opowieść Dariusz Gonet.

Kamieniec od samego początku miał charakter dwóch budowli - wyższa część była zamkiem odrzykońskim, a dolna korczyńskim, co widać było m.in. po różnych stylach budowy. Obydwie części podzielone zostały pomiędzy późniejszych właścicieli - górna należała do rodziny Skotnickich, a dolna do Firlejów.

Podział ten stał się przyczyną wielu nieporozumień i sporów.

- Kłócono się o grunt, kaplicę, mur graniczny. Dopiero małżeństwo syna Firlejów z córką Skotnickich zakończyło wieloletni spór - tłumaczy Gonet. - Ta historia dała impuls Aleksandrowi Fredrze do napisania słynnej komedii "Zemsta".
Dworek Konopnickiej

Zaledwie kilka kilometrów na południowy-wschód znajduje się wieś Żarnowiec. Miejsce o tyle wyjątkowe, że znajduje się w nim dworek, w którym żyła i tworzyła niegdyś Maria Konopnicka.

- W cieniu stuletnich drzew, na skarpie tuż nad rzeką, w otoczeniu parku stoi dziś biały dworek - opowiada Gonet.

- To w nim po trudnych i pełnych goryczy latach Maria Konopnicka spędziła ostatni kres swego życia.

Poetka pojawiła się tam po raz pierwszy w 1903 roku. - Do małego Żarnowca za jej sprawą ściągali liczni przedstawiciele nauki, literatury i sztuki - kontynuuje. - Bywali tutaj Sienkiewicz, Wyspiański, Rydel, Tetmajer czy Wanda Siemaszkowa.

W roku 1960, w 50. rocznicę śmierci poetki, w dworku uroczyście otwarto Muzeum jej imienia. - Muzeum bogate jest w pamiątki, piękne pokoje, zadbany park i rośliny takie, jakie kochała Maria Konopnicka. Co roku ściągają tu liczne wycieczki.

Znasz ciekawe miejsca z terenów, które pojawią się na mapach w najbliższym czasie? Napisz do nas. Najciekawsze opisy zostaną nagrodzone.
[email protected]

Zamów brakujące mapy

Jeśli dopiero teraz rozpocząłeś kompletowanie naszego atlasu nic straconego. W każdej chwili możesz uzupełnić kolekcję.

Poprzednie numery map można kupić w Biurze Ogłoszeń Nowin w Rzeszowie przy ul. Unii Lubelskiej 3. Więcej szczegółów pod numerem 17 867-23-45.
We wtorek z Nowinami:
część 13: Brzozów, Dynów, Tyczyn, Kańczuga

W środę
część 14: Pruchnik, Radymno, Przemyśl

W czwartek
część 15: Osiek Jasielski, Folusz,

Ciekawostek i zdjęć naszego regionu szukaj w wirtualnej Encyklopedii Podkarpacia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24