Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś druga część Atlasu Wojskowego: na wycieczkę z mapą Nowin

Przemysław Markocki
sxc.hu
Kolejnym terenem przedstawionym w naszym podkarpackim "Atlasie Wojskowym" są północne rejony powiatu stalowowolskiego. Które miejsca warto odwiedzić?

W drugiej części map sztabowych naszego regionu skupimy się w całości na obszarach leżących w gminie Zaklików (o gminie Zaklików czytaj w Regiopedii!). Nie brakuje tam zabytków i pomników przyrody; wschodnie tereny gminy leżą w obrębie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie.

Położenie gminy wśród lasów sosnowych znacznie podnosi jej walory turystyczne. Lasy są nie tylko atrakcją łowiecką, posiadają także spory zasoby runa leśnego. Niewątpliwą atrakcją wydają się być także liczne stawy i oczka wodne.

Zalew i "Żabi Młyn"

W lecie turystów zainteresuje na pewno zalew w Zaklikowie. Kąpielisko zasilane jest wodą z Sanny, jednej z czyściejszych rzek Roztocza. W okolicznych lasach nie brakuje także jagód i grzybów.

Dodatkowym plusem zalewu w Zaklikowie jest możliwość łowienia ryb. Znajduje się tam zbiornik przepływowy, idealny na okres wczesno-wiosenny. Brzegi zalewu są wyczyszczone z roślinności, która nie przeszkadza już wędkarzom. Na zalewie znajdują się też specjalne stanowiska i ławeczki.

W pobliżu usytuowany jest także inny ciekawy obiekt turystyczny - "Żabi Młyn". Dziś mieści się tam hotel, niegdyś, w latach dwudziestych minionego wieku, znajdował się tam młyn wodny.
Kościół "otulony duszyczkami"

Będąc w Zaklikowie warto odwiedzić niezwykły szesnastowieczny kościół pw. św. Anny. Wybudowany prawdopodobnie w 1580 roku modrzewiowy kościół (dziś kaplica cmentarna) był świadkiem wielkości Rzeczpospolitej, jej upadku, rozbiorów i odzyskania niepodległości.

Osobliwością tej pięknej świątyni są tablice trumienne, przybijane po pogrzebie do ścian. Mówi się, że to kościół "otulony duszyczkami".

Przybijanie tabliczek to wiekowy zwyczaj. Są one nie tylko pamiątką po pogrzebach zmarłych. To już historyczne eksponaty, po których można prześledzić, jak zmieniał się ich wygląd. Niektóre są zachowane w dobrym stanie, zwłaszcza te wiszące we wnętrzu świątyni.

Rezerwat "Łęka"

Na terenie gminy położony jest także rezerwat przyrody florystycznej "Łęka". Obejmuje on wilgotne lasy łęgowe i mieszane położone nad rzeką Łukawicą.

W rezerwacie rośnie ok. 30 okazów jesionów o obwodzie ponad 400 cm. W sposób naturalny rosną tu także wiązy i jawory. Łącznie na terenie rezerwatu stwierdzono 21 gatunków roślin chronionych, takich jak, np. wawrzynek, wilcze łyko, lilia złotogłów czy storczyk szerokolistny.

W rezerwacie, który zajmuje obszar blisko 380 ha, stworzono warunki do występowania aż 65 gatunków ptaków lęgowych, m.in. tak rzadkich jak bocian czarny, głuszec, bielik czy jastrząb. Występują tu także łosie i borsuki.
Szlakiem walk partyzantów

W naszym "Atlasie Wojskowym" dokładnie wyszczególniony jest także, tzw. "szlak walk partyzanckich".

Podczas II wojny światowej na terenie, m.in. Lasów Lipskich i Lasów Janowskich dochodziło do starć polskich partyzantów niepodległościowych z żołnierzami niemieckimi. Właśnie na tym terenie, w dniach 11-15 czerwca 1944 roku, oddziały Wehrmachtu przeprowadziły operację Strumwind I ("wicher").

W okolicy znajdują się liczne miejsca pamięci narodowej oraz niezwykle ciekawe przyrodnicze fragmenty leśnych kompleksów Równiny Biłgorajskiej (spora ich część mieści się na terenie województwa lubelskiego).

Warto zobaczyć...

Na opisywanym przez nas terenie znajduje się oczywiście mnóstwo innych ciekawych miejsc. Będąc w gminie Zaklików warto odwiedzić także:

* kościół parafialny w Zaklikowie p.w. św. Trójcy z 1608 r.
* murowany zespół dworski z początku XX wieku w Irenie
* zabytkowe cmentarze w Zaklikowie (katolicki i żydowski)
* kapliczki przydrożne w Zaklikowie oraz kapliczka Św. Antoniego w Antoniówce,
* pomniki przyrody na terenie Lipy, Antoniówki, Zdziechowic, Ireny, Janików, Łysakowa i Karkówka.

Weź udział w konkursie i wygraj cenne nagrody

Wszystkich Czytelników zapraszamy do udziały w naszym konkursie fotograficznym. Czekamy na Wasze zdjęcia z ciekawych miejsc naszego regionu.

Wasze fotki wezmą udział w konkursie SMS-owym, w którym wybrane zostaną najciekawsze zdjęcia.

Do wygrania weekendowy pobyt w pensjonacie "Stary Piec" w Hoczwi wraz z wyżywieniem i atrakcjami w postaci parku linowego. Do rozdania mamy także dodatkowe wejściówki do parku oraz grile ogrodowe i niespodzianki od Travel Chanel.

Na Wasze zdjęcia w formacie elektronicznym (wymiary min. 1200x1600 pikseli) czekamy pod adresem [email protected] lub tradycyjną pocztą: Nowiny, ul. Kraszewskiego 2, 35-016 Rzeszów z dopiskiem "konkurs fotograficzny".

Zdjęcia należy nadsyłać do 30 kwietnia br. Najciekawsze fotki zostaną zaprezentowane na łamach Nowin.

Więcej informacji o naszym regionie na www.regiopedia.pl - sprawdź koniecznie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24